Poděkovali jsme vojenské hlídce za laskavě poskytnutý azyl, hlídka nám pěkným, klasickým gestem odpověděla a jedeme dál do podhůří vysokého Atlasu, který se před námi začíná zvedat.
Nevím, co si o nás vojsko mohlo myslet, ale faktem je, že jsme spali asi na nejbezpečnějším místě Maroka. Věřím tomu, že vojenská stráž hráze nezavřela celou noc oko a určitě ještě dlouho budou zkoumat video z parkoviště, jestli jsme jim náhodou v nestřežené chvíli nepodminovali tu jejich slavnou hráz. Tak, chápu jejich obavy, ale snad není tak těžké plácnout sem dvě cedule se zákazem parkování a bude klid.
Takto jsme se zbytečně dostali do konfliktu a oni nám zbytečně argumentovali jejich citlivým a strategickým místem. Samozřejmě to chápeme, ale jak říkám, stačila by jedna informativní značka a byl by klid. Na druhou stranu jsme se opravdu v klidu vyspali. Teda, my spíme jako dudci i tak, ne že bychom tady měli nějak špatné spaní.
Vysoký Atlas je úžasné pohoří, které se táhne celým vnitrozemím Maroka. Ještě si ho později projedeme, to až se v Dakhle otočíme k návratu, a to právě pojedeme vnitrozemím, Atlasem. Vlastně, já ani pořádně nevím, kam až chce Zdenda dojet, kde se budeme otáčet zpět.
Teď jedeme k místní raritě Imouzzerským vodopádům, které jsou ukryté zhruba třicet kilometrů ve vnitrozemí. Už když se začneme vzdalovat od přehrady, začínají se kolem nás nádherně zvedat kopce.
Předhůří Vysokého Atlasu o sobě dává znát. Maličko nás připravuje na pozdější putování Atlasem a mohu naprosto zodpovědně říct, je to nádhera.
Ten, kdo miluje kopečky, a i větší pohoří jako třeba Pyreneje si tady přijde na své.
Jen ty silnice by mohly být na můj vkus maličko širší, ale tak to prostě je. Jedeme podle navigace jakousi roklí, která je nádherně zelená.
Je škoda, že Maroko nepřevzalo trochu z evropské propagace místních rarit.
Všude jinde bychom už z dálky věděli, že bude Rajské údolí, pak, že už jsme do něj vjeli, několik další cedulí nás ubezpečuje, že stále v Rajském údolí jsme, a nakonec bychom věděli, že už jsme v cíli, máme vystoupit a další směrovky by nám ukázaly směr ke kýženým vodopádům.
Tady bohužel nic takového není, a tak se jen dohadujeme, že takové zeleně nikde jinde není, a tedy už v tom Rajském údolí asi jsme.
Potřebujeme vyměnit prázdnou plynovou láhev. Snažíme se využívat naši láhev vyloženě na překlenovací dobu, než jejich prázdnou někde vyměníme za plnou. Maličká vesnice a několik baráčků a ejhle, oni tu mají maličký obchůdek, a i plynové lahve na výměnu. Cena za plnou mě vyrazila dech.
Věděli jsme, že je tu plyn laciný, ale 53 Dir je úžasná cena. Majitel ochotně vezme naši láhev, i když se mu teda vůbec nelíbí a zkoumá, jestli je jejich. Pravda, máme jí o hodně horší, než mají tady.
Ale Marocká je, tak jí nakonec vymění, Zdenda jí namontuje a jedeme dál. Jen bych doporučila, vzít si s sebou rezervní těsnění. To nám chybí. Jedno jsme dostali, takové už použité a další si budeme muset při nejbližší možné příležitosti koupit.
Rajské údolí končí opět miniaturní vesnicí, kde ale mají pěkné parkoviště za 10 Dir a můžeme tady přespat. Parkmistr tvrdí, že přespání je za těch 10 Dir, ale uvidíme, jestli se cena do rána nezvedne. Kousek od nás jsou vodopády, které mají být úžasné.
Jde se řečištěm anebo se řečiště obejde vrchem skrz vesnici. Hned na parkovišti se k nám přidává mladý muž, spíše kluk a ukazuje nám směr, kudy máme jít. Tak, my to víme, ale stejně jsme mu poděkovali a jdeme.
Mladý muž se přidal k nám a jde s námi. Vede nás oklikou kolem stánků s cetkami a několika vesnických restaurací a všude zdůrazňuje, že je to echt berber. Jasně, jsme v oblasti berberů, tak bych tady ve vesnici neočekávala hranolky s hamburgerem. Vodopády by byly úžasné, ale jak se dozvídáme, už dva roky tady nepršelo, takže vody je pomálu.
Když je vody dostatek, což jak se píše je v jarních měsících, voda kaskádovitě padá dolů. Jedna skalní stěna, po které voda spadává dolů je známá jako Nevěstin vodopád. Kousek vedle nás jsou jeskyně, které kdysi obývali hippies a dodnes jeskyně slouží jako místní rarita. Protože, jak nám bylo vysvětleno tady žili, milovali se, chodili nahatý, pili alkohol a kouřili hašiš. A fuj. Moc si to tady, v islámském světě nedovedu představit, ale budiž. V průvodci je o nich taky zmínka, ale myslím si, že tady sice byli, ale určitě ne dlouho. Malé nádherné jezírko, chvíli jsme pobyli a jdeme zpět. Mladý muž stále s námi.
U jednoho ze stánků Zdendu zaujala pěkná barevná destička s arabským nápisem na zavěšení. Vše tady prodávají za 10 Dir, korále, náramky a všelijaké drobnosti a prodejce řekl anglicky cenu 15 Dir, dobře jsem mu rozuměla, souhlasíme, je to maličko dražší než ostatní zboží, ale nebudeme bazírovat na nějakém dirhamu. Ale já nemám drobné. Platím 100 a najednou je cena 50. Velice podobně se to dá říct. Zdenda se nechce dohadovat, ale s ohledem na ostatní nabízené zboží je to cena vyloženě přemrštěná. Takže dostávám 50 zpět, prodejce je nekompromisní a já zuřím.
Vracíme se roklí, která je značená modrými šipkami na balvanech a už jsme u auta. Zdenda říká, že by mladíkovi dal euro za doprovod, souhlasím, taky si myslím, že by si ho zasloužil, i když jsme jeho doprovod nechtěli.
Už před autem mi kluk naznačuje že by chtěl peníze a Zdendovi vykládá, že má dvě děti. Tak jsme mu nakonec dali pro každé dítě jedno euro a domnívali jsme se, že by to mělo stačit. No, nestačilo.
Chtěl další peníze, že je to málo! Pak ještě pivo, alkohol ale hlavně, peníze. Víc jsme mu nedali, a tak otráveně odchází.
Na závěr dne sedíme na sluníčku pod olivovníkem a nakonec, je tu krásně. Vaříme si báječnou kávičku, kterou nás vyzásobila Andulka, povídáme si a za chvilku bude tma. Ta přichází velmi rychle.
Celý den bylo opravdu vedro. Teploty se stále drží na sluníčku 30 a ve stínu příjemných 24°C. Večer, jakmile zajde slunce, teplota začne padat na milosrdných 17 a v noci máme krásných 12 °C. Tak se auto na další den krásně schladí, ale po ránu abychom nevstávali do zimy trochu si přitápíme.
Dnešní trasa je: