7.2.2025 Tetuán - Maroko
V Tetuánu máme dvě možnosti stání, buď na parkovišti u ohromného hřbitova, nebo na velikém parkovišti pod městem u řeky u autobusového nádraží.
Objeli jsme obě dvě parkoviště. Obě jsou placené, teda, tváří se že zadarmo, ale na obou dvou je výběrčí.
Nicméně, průjezd městem je docela náročný. Opět se všude válí ohromné množství odpadků.
Tady to vyloženě vypadá na stávku popelářů, ale pokud se stávkuje, tak určitě hodně dlouho. Jakmile je ve městě nějaká popelnice, tak je zavalená odpadky, které jsou zase, ale to nemá cenu už popisovat.
Nicméně, parkoviště u hřbitova nám přišlo hodně rušné. Ne, že by tam byla síla pozůstalých navštěvující své blízké, ale rušná silnice a spousta aut.
Volíme nakonec parkoviště u řeky , kde je hezká pěší zóna, budeme mít kam Dicka vyvenčit a výběrčí je postižený chlapík, tak mu aspoň dáme vydělat.
Tetuán nebo také Tatwán, používá se spousta dalších jmen je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 1997. Jedná se o starou medínu neboli, staré město.
Osobně mi připadá úplně stejné jako všechny stará města ve větších městech, které jsme prošli, ale tady má mít na místní architekturu vliv Španělů, konkrétně Maurů, kteří byli vyhoštěni ze Španělska.
Trochu jsem zapátrala a je to takto.
„Jako moriskové (šp. morisco, maurský) se označovali Maurové na španělských územích dobytých křesťany v reconquistě, kteří zůstali a přijali křest.
Až do pádu Granady v roce 1492 tvořili Maurové ještě skupinu mudejarů, ti také zůstávali v křesťanském Španělsku, ale zachovali si muslimskou víru.
Po pádu docházelo i k násilné christianizaci a mudejarové, kteří neodešli, se také stali morisky.
Moriskové si i přes přijetí víry zachovali odlišnou kulturu a nikdy se s ostatním španělským obyvatelstvem neasimilovali,
často byli obviňováni, že tajně provozují islámské rituály apod., což vedlo k jejich vyhnání ze Španělska v letech 1609–1610 za vlády Filipa III.
Tento akt měl neblahé hospodářské důsledky, protože Moriskové byli většinou velmi produktivní, a navíc v některých oblastech, jako byla např. Valencie, tvořili nezanedbatelnou část obyvatelstva.“ Tolik praví Wikipedie a zase jsme o něco moudřejší.
Dneska jsme nechali Dicka doma. Včerejší návštěva Šafšawánu mu dala docela zabrat. Po večeři spal až do rána, urvaný jako kůň. Ani na večerní procházku jsme ho nenalákali.
Takže ano, staré město je klasika, kterou už známe z mnoha měst a vlastně se tak nějak vůbec ničím, podle mého soudu od ostatních neliší.
Jen jsme si zcela takticky vybrali brzkou odpolední dobu, kdy jsou modlitby a spousta krámků je zavřena. No, tady to je tak, že se jednoduše přes zboží přehodí lajntuch, do dveří se zapře klacek a je zavřeno.
Parkoviště se do večera docela zaplnilo, ale zatím to vypadá na poklidnou noc.
Dnešní trasa je: