int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 22.04.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Francie - tady strategie levného nákupu moc nefunguje.

Pomalu se nám chýlí odjezd z Francie a ve dvou cestách jsme tu už strávili několik měsíců, což mě maličko opravňuje poradit kuchařinkám a cestovatelům po Francii, jak a kde nakupovat. Samozřejmě, je to o výši financí, které máme na cestu připravené a plánované. Ti, kdož jsou zde jen na krátké dovolené nákupy nijak neřeší a spíše se budou zajímat o místní delikatesy, což je správné. Ti, kdož jsou zde déle a nemají silný přísun tvrdé zahraničí měny, se budou orientovat na levnější produkty, protože jim stejně jako nám, dojdou jak základní, tak i ostatní suroviny na přípravu jídel.

Téměř vše je ve Francii dražší než u nás. Hodně drahá je zelenina a ovoce, tady jsem byla dost nemile překvapena stabilní vysokou cenou vlastně celého sortimentu. Nejlevněji se opět dá nakoupit v Lidl, kterých je ve Francii poměrně velká síla. V Lidl jsme nakupovali vlastně vše, co jsme potřebovali. Příjemná je velká nabídka chlazeného masa, která se s nabídkou v českých Lidl nedá srovnat. Samozřejmě i velká nabídka čerstvých ryb a mořských produktů. V Lidl jsme nakupovali jogurty, balík po 20 mističkách těsně pod 2 eur za dva kilogramy. Nakupovali jsme zde sýry za rozumnou cenu, zmraženou zeleninu v kilových pytlících a v akcích maso, které se vyplatí. Pokud je akce, lze koupit 2,5 kg misky kuřecích stehen, kuřat, vepřové kotlety, krkovice. Řeším to tak, že vždy maso naporcuji na požadované porce, zabalím do folie a dám na mrazák. Ten mám naštěstí dost velký, a i když nemrazí na dlouhodobé skladování, přesto maso zmrzne a nějaký čas vydrží. Maso v mrazáku obměňuji a snažím se vždy zpracovat to starší.

Brambory a cibuli jsme téměř vždy kupovali v akci, takže zase za rozumnější cenu. Bohužel, vždy větší množství. V zimě brambory v akci neklesnou pod 80 centů a cibule v akci 1 eur, jinak je mnohem dražší. Papriky, rajčata a podobná zelenina se v Lidl pohybuje přes 3 eur. Běžně je v prodeji celer do polévky, který jsem v některých zemích hodně sháněla, mrkev za euro, svazek pórku a někdy jsem koupila v akci ohromný květák také za příjemnou cenu. Dost drahá jsou jablíčka, sice kvalitní, asi, ale drahá. Běžně nejlevnější druhy kolem 1,5 eur, ale v akci se dají koupit v 2–3 kg pytlících za euro.

Rozumná cena je na vejce, mouku, těstoviny, těch mají maličký výběr, dále trvanlivé mléko cca okolo 80 centů za litr. Čerstvé mléko je jen ve velikých prodejnách typu LeClerk apd., ale je drahé. Litr čerstvého mléka vyjde zhruba kolem 2 eur. Máslo je kolem 2 eur. Ve velkých potravinových řetězcích je nabídka sýrů ohromná a zrovna tak uzenin, ale je to o vyšší ceně. Zkrátka, Francie je dražší země a je nutné s tím počítat.

Co prakticky nelze koupit je čerstvé droždí, které se prodává pouze v pekárnách, ale jen někde a v některých. Na druhou stranu mají ohromný výběr sušeného droždí, na to, co zrovna chceme péct.

Někdy se vyplatí nechat si vystavit slevovou kartu a pak se dívat po zboží v akci, které je s touto slevovou kartou ještě levnější. My takto máme slevovou kartu na LeClerk, Carfour a InterMarché, ale pravda je, že jsme jich nijak valně nevyužili. Vyplatí se občas u velkých potravin zastavit a jen se zajít kouknout na nabídku, protože nějaké akce jsou stále a je jen na nás, zda nabízenou surovinu potřebujeme, chceme a jestli je pro nás cena výhodná. Dále se vyplatí sbírat katalogy na budoucí slevy a plánovat podle toho nákupy. Pokud se plánuje akce na brambory, nějaké maso, olej, jablíčka a podobně, tak s nákupem počkám na akci.

Trhy byli pro mne velkým zklamáním. Na trhu je většinou veliká nabídka oblečení a doplňků a zelenina je spíše na okraji. Nicméně, zelenina na trhu je obvykle v BIO kvalitě a mnohem, mnohem dražší než v kamenné prodejně.

Pokud jsme zastánci BIO kvality, pak ve Francii si přijdeme na své. V každé prodejně je velká část vyhrazená BIO potravinám, BIO zelenině, BIO konzervám a tak podobně. Samozřejmě, vše je zde násobně dražší, ale jak víme z informací, BIO kvalita je tu skutečně BIO kvalita, která se velmi sleduje.

Nádherně, přímo ukázkově zpracované a opracované maso nakoupíme v každé prodejně potravin, ale je samozřejmě dražší. Vysokým procentem je zastoupené telecí maso, které se u nás téměř nedá koupit. V telecím mase je ve Francii ohromný výběr včetně různých rolád, klobás do trouby a na opečení, mletého masa.

Chleba je dost drahý, je nutno počítat s cenou okolo 3–4 eur za kilogram a v pekárnách, kterých je plná Francie je ještě dražší. Není problém v pekárně koupit nádherný čerstvý chleba za 6 eur. Běžně se tady konzumují dlouhé bagety, které cenově nevycházej až tak draze jako chleba, ale problém je v tom, že se nadají uchovávat. Druhý den už nejsou křupavé, ale tvrdé nebo gumové, podle toho, jak se je snažíme uchovávat. Někdy se prodávají 3ks s tím, že platíme jen 2 ks a třetí je bonus, ale bagety nám ztvrdnou, než je stihneme sníst. Zkrátka francouzské bagety se musí sníst v ten konkrétní den nákupu. My jsme si celou dobu kupovali toustový chleba v LIDL, buď celozrnný nebo jen světlý. Aby se dal vůbec jíst, tak ho každé ráno na tlustostěnné pánvi na snídani opékám. Není to nic světoborného. Oblíbila jsem si celozrnné suchary, které jsou výborné a laciné. Kupuji je kdekoliv v balení po 100 ks. Máme rádi do mléka mysli, ale ty jsou ve Francii hodně drahé, takže pokud si je chceme dávat, kupuji obyčejné ovesné vločky, které jsou zase mnohem dražší a smíchám je s mysli, které tak nastavím.

Nevím, ale asi se už o nakupování potravin víc napsat nedá. Je na každém, jaké kdo má možnosti, chutě a náladu trávit čas v prodejnách potravin. Někdy je to nevyhnutelné, ale pokud máme seznam a jdeme cíleně jen za tím, co potřebujeme, časová ztráta není nijak dramatická.   

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ