int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 06.02.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

a toto vidíme okolo násPošta EU

Dovolím si zde popsat naší zkušenost s doručením balíku do obytného auta v Řecku a předpokládám, že to bude platit po celé EU. Nemusí se vždy jednat o loupež a náhradu ztraceného, může to být zaslání potřebného náhradního dílu nebo jen je něco potřeba z domova za námi poslat a vracet se, je zbytečné, jsme dost daleko a nebo je příliš brzo na návrat.

Stala se nám nemilá věc a v první třetině cesty jsme byli sprostě, nechutně a drze vykradeni. Byla to naše hloupost, že jsme zlodějům dovolili a umožnili vzít si naše věci. Nicméně pak nastala anabáze s doručením nových, dokoupených nezbytností v Čechách za námi na cestu. To co zde popisuji se událo v prosinci 2015 v Řecku, ale bude se to vztahovat nejspíše na celou Evropu. Celá operace nakonec dopadla dobře, ale bylo to drobet náročné.

Rozeslali jsme velmi prosebné a ponížené prosby všem možným dopravcům s popisem, co se nám stalo a dotazem, zda by nebylo možné nám jejich službou poslat za námi balík do zahraničí, i když nemáme trvalou adresu. Tak jen malá ukázka.

UPS – velmi doporučovaná služba, která se snaží zákazníkům ve všem vyhovět………

 „Dobrý den paní Janáčková, děkujeme za Váš email, omlouvám se, doručujeme pouze na pevně stanovené adresy. Děkuji, S pozdravem, Kateřina Novotná , UPS CZ Customer Service“

UPS stačila jedna věta. Na můj dotaz, zda by nešlo si vyzvednout balík někde u nich na depu, kde se balíky dál překládají a rozváží konečným zákazníkům, tak nešlo a k tomu mi bylo ještě sděleno toto:

„Dovolujeme si však upozornit že převážíme pouze obchodní zboží určené k prodeji, nikoliv osobní/použité věci. Pokud odesílatel ani příjemce zásilky nemá u UPS zákaznické číslo/account number, je potřeba hradit přepravu hotově v místě odeslání.“

Takže tím jsem se dozvěděla, že stejně osobní zásilky do zahraničí nepřeváží. Což na jejich stránkách není vůbec k nalezení.

PPL a DHL – celosvětově známá firma DHL, snad největší na trhu je matkou PPL s tím, že pro PPL zajišťuje zasílání balíků do zahraniční. Je úplně jedno, jestli se balík pošle PPL, protože ta ho předá DHL k dalšímu transportu. DHL je zářně nejdražší služba a bohužel, stejně jako UPS nedoručí balík na depo v dané zemi, pouze na pevnou adresu a na depu si také nelze zásilku vyzvednout.

Ostatní korespondenci nemá cenu sem dávat.

Ambasáda – zkoušeli jsem se domluvit s ambasádou v Athénách, jestli by byla možnost balíček k nim poslat, protože do Athén stejně pojedeme, máme je v plánu a tak by nebyl problém si u nich balíček vyzvednout. Popsala jsem naší cestu, naše problémy, a že už jsem vyzkoušela několik možností, ale bez úspěchu, protože nemáme pevnou adresu. Další možnost, kterou jsem nabídla, byla vyzvednout si zásilku v Thessalonikách, kudy také pojedeme a máme tam naše honorární zastoupení. Odpověď: „ Vážení, je nám velice líto, ale bohužel Vám nemůžeme doporučit bezpečné místo k zaslání balíku stejně tak jako nelze použít Honorární konzulát jako adresáta Vaší zásilky z České republiky.“

Česká pošta – pozor – žádný problém. „ Ve Vámi uvedeném případě lze využít k odeslání zásilky do zahraničí adresu "poste restante". “

 Adresa by měla vypadat následovně

jméno příjmení

Poste restante

Adresa pošty

Grecia

Doporučujeme Vám v tomto případě se informovat o přesné adrese a názvu pošty, my jsme to řešili tak, že jsme zašli přímo na poštu a zaměstnance jsme požádali o napsání přesné adresy. Bez problémů.

Ještě připojuji kalkulačku poštovného.

http://www.postaonline.cz/kalkulacka-postovneho  

Bezva, nicméně paní na poště nás v korespondenci ještě upozornila na možnost celních problémů. Moc se nám to nezdálo, když jsme členy EU a tudíž volný pohyb zboží….. Pro jistotu jsme se ještě obrátili na celní správu a tam nám potvrdili zbytečnost našich obav. „ Řecko je členskou zemí EU, znamená to, že po území EU je volný pohyb zboží.“

Potud vše v pořádku, máme cestu jak poslat balík za námi, na kalkulačce lze velmi přesně zjistit cenu, ale co je velmi hluboko ukryto, tak to je pojištění. Balík lze pojistit na velmi nízkou částku. Na to zase panují další předpisy a je na zváženou, jestli podstoupit riziko ztráty téměř bez náhrady. Pojištění se vypočítává v jakýchsi jednotkách DTS = 33,9 Kč

https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/282441/kompletni_cenik.pdf

Je potřeba si ještě zvolit cenovou skupinu země, ta je pod tabulkou poštovného, ale to jen pro orientaci, kolik to vše bude stát. Jinak to stejně vyplní až na přepážce.

My jsme to riskly a byli jsme velmi příjemně překvapený. Použili jsme službu EMS a balík jsme měli za 4 dny u sebe na malé poště v Alexandropouli, kousek od hranic s Tureckem. A to v tom byly dva dny víkendový a předvánoční provoz. Úmyslně jsme volili víkendové dny, protože přeprava běží i o víkendu. Česká pošta garantuje dodání od hranic cílové země do dvou pracovních dnů. V pátek odpoledne byl balík podán na malé poště na Praze 5 a v pondělí v poledne nám byl doručen imejl, že máme zásilku připravenou k vyzvednutí. Málem nám vypadly oči a s ohledem na pracovní nasazení místních, něco neuvěřitelného.

Závěrem: pokud je potřeba zaslat balík do zahraničí, bez problémů vyřídí Česká pošta. Balík musí být zabalen v papíru a přelepen papírovou páskou, pak i převázán, ale to není nutné. Dobré je, zajít přímo na poštu, kde budeme očekávat příchod zásilky a tam požádat někoho u přepážky o napsání přené adresy pošty a tu pak nahlásit domů. Doporučujeme adresu napsat do průsvitné košilky, jak přímo na zalepenou krabici tak přilepit ještě na papír. Průvodka EMS zásilky se vypisuje klidně až na poště v několikaprůpisových kopiích. Průvodku je možné si na poště vyzvednout a doma v klidu vypsat. Uvážit, že balík nelze pojistit na vyšší částku. A na závěr,  nalézt místo na několikadenní vartování před poštou a obrnit se trpělivostí.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ