Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 21.11.2019

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady dnes jsmeJedeme lodí

Tato stránka bude sloužit k získání informací o trajektech, které jsme cestou využily a nebo, které jsme potkali a kontakt může posloužit buď v budoucnu při další cestě,  případně dalším cestovatelům.

Finsko – Estonsko ( cesta z Norska )  červenec 2016

Helsinky – Tallinn

Přístav v Helsinkách je právě ve výstavbě a tomu odpovídá i narvané provizorní parkoviště a ještě ke všemu placené. Hodina – 2 EUR. Opět je výběr ve společnostech a cenově jsou na tom téměř stejně. My jsme nakonec využili Tallinlink s tím, že máme odjezd až za několik hodin. Okamžitý odjezd by byl možný, ale je opět mnohem dražší. Cena je 90 EUR auto a 44 EUR dvě osoby celkem 134 EUR. Doba jízdy je opět různá od 2h do 3,5h. Odjezdů je za den dost, 6- 7 lodí a i velmi pozdě v noci. První odjezd je v 7.30 ráno.

www.tellink.ee

Jediné co nás překvapilo je místo odjezdu. Navigace se přesně shodovala s průvodcem a nasměrovala nás do přístavu Makasiini terminál, ale to je špatně. Když jsme se propracovali k Olympia terminálu do Stockholmu a dostali jsme u vjezdu mapku s vyznačeným místem terminálu do Tallinnu, bylo nám jasné, že na bloudící cestovatele jsou tu alespoň u pokladen přichystaný. Je to nakonec Länsi terminál a je hrozně špatně značený. Do navigace je potřeba nastavit ulici Tyynenmerenkatu, která končí naším kýženým terminálem s odjezdem lodí směr Tallinn. První cedule se jménem terminálu je pár metrů od přístavu a už zcela zbytečná. Stejně na ní není vyznačeno, kamže odtud lodi vůbec odplouvají. S tak špatným značením, respektive, s tak totální absencí značení jsme se ještě nesetkali. Nízká hnědá budova je prodejní místo lístků na lodě pro všechny společnosti. Skrze staveniště není moc vidět a vyplatí se jít s ostatními kamsi, někam. Parkoviště je příšerné. My jsme sice nepřekáželi, ale stáli jsme mimo parkovací místa. Takže stále jsme připravený na eventuální odjezd, nebo přeparkování na jiné, podobně špatné místo. Parkovací automat je jen na eurové mince a platební karty. Papírové bankovky lze vyměnit, dost náročně, v hale s pokladnami. V automatu se navolí, kolik chceme vložit nebo strhnout peněz. Pod číslem na klávesnici se skrývají EUR, ne hodiny. Chtěla jsem zaplatit 4 hodiny a automat si vzal pouze 4 EUR na 2 hodiny. Takže tady je potřeba přibrzdit a trochu se pověnovat návodu.

Vše je zdokumentované na www.bydlikemevropou.com Zprávy z cest 26. 7. 2016 a další foto ve Fotogalerii z toho dne.

Nájezd na odbavení na loď je hodinu před odjezdem – odplutím a je docela s podivem, že jsme odjeli téměř na čas. Drobný chaos v umístění aut do lodi a spousta alkoholových turistů. Přestože celou dobu popíjeli a mnozí jeli do Tallinnu a rovnou tou samou lodí zpět, tak nutno podotknout, že se drželi. Nikdo nebyl opilý, nikdo nevrávoral. Jen všichni nejdříve okupovali lodní bezcelní obchod s alkoholem a pak, obložený kartony piva a kořalky spokojeně popíjeli, nebo hodovali v jedné z několika velmi elegantních restaurací. Podotýkám, nic laciného. Na lodi byla volná, neomezená WIFI síť. Pomalejší, ale volná.

Měli jsme v plánu návštěvu pevnosti UNESCO na ostrově Suomenlinna, ale nakonec, neradi jsme to vzdali. Další bloudění po Helsinkách a hledání přístavu, odkud odplouvají lodě na ostrov s pevností, nás už nijak nelákalo. Pár hodin do odjezdu jsme využili k procourání přilehlých ulic u přístavu.  

Německo – Švédsko    ( cesta do Norska) květen 2016

Rostock – Trelleborg – Švédsko

www.ttline.com.

www.skandlines.com

www.stenaline.de

V přístavu Rostocku je velmi příjemné, velké parkoviště s prodejním místem lístků na trajekt pro všechny tři společnosti. Pokud nás nehoní čas, není nutné mít lístky dopředu zakoupené. Mohli jsme odjet téměř okamžitě, první odplouvající večerní lodí, s odjezdem za 2h, ale za draho, 160 Eur. Ranní odjezd je již za 130 Eur a druhý den odpoledne za 90 Eur. Posádka 2 os + auto 7,5 m.

Plavba trvá 6 hodin.

http://www.rostock-port.de/livecam/webcam.htmlodkaz na webkameru z přístavu Rostock

Další možností jak se dostat do vysněného a tolik navštěvovaného Norska je cesta přes Öresunský most. Tuto možnost jsme nevyužili. Podle Zdendy je most téměř stejně drahý jako trajekt s tím, že musíme ještě najet víc jak 300 km, což je 30l benzínu a zhruba dalších 35 Eur. Most je to teda nádherný, úžasný a určitě to musí být obrovský zážitek.

 https://www.oresundsbron.com/en/prices

Nicméně, my jsme využili trajekt z Rostocku do Trelleborgu.

Litva léto 2015

DFDS Seiways  www.dfdsseaweazs.com – spojení mezi Litva Klaipéda – Germeny Kiel –                                                                                              Sweden Karlshamn

Smiltyné www.keltas.lt – spojení mezi Klaipédou – Kuržská kosa Joudkarmé – Nida cca 10 EUR pro pěší.

Trajekt pro auta a obytná auta – 30 EUR tam a zpět a je nutno počítat ještě s mýtem po cca 15km na ostrově 20 EUR a nelze se platbě vyhnout. 

Trajekt pro výletníky, turisty + kola 0,80 EUR tam a zpět 0,40 Eur

Výhodné parkoviště kousek od přístavu na příchozí cestě k trajektu pro pěší , oplocené a hlídané na den 12/h 6 EUR  -  24/h 12 EUR 

Turecko  listopad 2015

Trajekty spojují Çanakkale s městem Eceabat na poloostrově Gallipoli. Přístav se nalezne velmi jednoduše, všude jsou cedule PORT nebo HAVEN nebo SEAPORT a stačí je jen sledovat. Před přístavem je veliké parkoviště, kde se dá pohodlně zastavit a dojít k bráně pro lístky. Nezajímá je počet lidí, ale auto. Za bydlíka jsme zaplatili 50 TL x 8,- Kč. Trajekty jedou od ráno do večera a jeden za druhým. Maximálně nás obsluha přístaviště odsunula do dalšího trajektu, protože ten, který zrovna jel, měl pro nás špatný, hluboký nájezd. Jinak v naprosté pohodě, cesta trvá cca 20 min na poloostrov Gallipoli. Výjezd je bez problémů.

 Řecko – Kréta prosinec 2015

Odjezd z Athény přístav Pireus do Heraklion

auto 8m včetně kol jinak 7,5m + dvě osoby

Cena: auto 131 Eur , osoba 31 Eur = jedna cesta - Anek Lines

Společnost Anek Lines www.anek.gr , další možnost společnost Minoan  www.minoan.gr/kriti obě dvě mají totožné ceny. Třetí společnost je obdobná  www.bluestarferries.gr   Liší se jen o nějaké euro. Jde spíše o to, která má zrovna místo.

Cesta skrze Athény je dobře značená, opět je nutné sledovat směrové cedule na přístaviště a nebo jen cedule Piraeus ( což je přístaviště ) a nebo cedule Crete a dál ceduli Crate E3 nebo dál od přístavu jen E3 ( přístav je obrovský, ale dobře značený ) a hned se vjede na molo, kde jsou pokladny, buňky naproti kotvišti lodí. Tam lze pohodlně před odjezdem zakoupit lístek a zaparkovat do doby odjezdu naší lodě. Není potřeba kupovat lístek tam a zpět a není potřeba zářně mluvit anglicky, není potřeba kupovat lístek dopředu, protože místa je dost. Ovšem, nevím, jak v létě, ale pokud by se koupil lístek hned po ránu, tak si myslím, že by problém rozhodně neměl být. Stačí mít na papírku napsané odkud, kam a kdy a to bohatě stačí. Obsluha na vjezdu do lodi pracuje perfektně, stačí předat lístek a už si nás nasměřují kam potřebují. Všude jsou regulovčíci, kteří nás přesně navedou na místo. Na loď se začíná najíždět v 18h. My jsme museli asi hodinu čekat, než najelo pár kamionů. Jinak, kousíček nad vjezdem do přístavu je velký Lidl na dokoupení potravin, ale v Heraklionu jich je několik a vše je za totožné ceny jako na pevnině.

Odjezd je vždy, nepochopitelně v pozdních nočních hodinách, 21.00 a cesta trvá cca 9h. Je možné si dokoupit kabinu a spát v kabině, nebo bez kabiny na palubě, v jedné z mnoha restaurací v křesle. Není nutné si něco v restauraci kupovat. My jsme měli na cestu v batohu pití, jídlo a čtení + počítače.  Internet na lodi volně přístupný není. Lze si ho koupit v recepci lodě na 1hodinu za 3 Eur, což jsme nevyužili. Než se vyjede, máme ještě na chvíli volný internet přístaviště. Do půlnoci obsluha zvedá z koberců spící lidi na zemi. Mnozí jsou vybaveni spacáky. Po půlnoci to je tak nějak všem jedno a obsluha restaurací mizí, asi se taky někam jde vyspat. V našem případě v autě spát nešlo. Stáli jsme uprostřed všech nákladních kamionů a obrovský prostor pro nákladní auta není nijak valně větraný, takže velký zápach nafty a tak. Dveře do prostorů aut se po vyplutí zavírají, ale zase jak kde. U nás byli zavřené, takže jsme se po vyplutí do auta už nedostali. Dveře otevřou až před vplutím do přístavu Je šest hodin ráno a všichni jsou totálně nevyspalí, umlácený a bolavý z 9h sezení v křesle. Ještě čekáme hodinu v autě, než na nás dojde řada a budeme vypuštěni na molo a zase si nás regulovčíci nanavigovali na výjezdu z lodě bez problémů. Hned při výjezdu z přístaviště, kde se dá pohodlně zaparkovat, ale za parkovné, se můžeme dát vpravo a podél pobřeží, kousek, jsou dvě velké pohodlné parkoviště a ještě dál u nákupního centra Carefour je obrovské parkoviště, kousek od moře s volným internetem. Stále jsme na dostřel moře. Nikam moc neuhýbáme a držíme se pobřeží nebo cedulí. Voda je přístupná v myčce aut, kousek, toalety v nákupním centru a volný internet z Dětského centra. Parkoviště je veliké, stranou, za nákupním centrem. Ve stránkách je jednak několik fotek našeho parkoviště v Zprávy z cest a GPS souřadnice v Parkovací kartě.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ