Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 01.09.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes Finsko - Estonsko

Finsko – Estonsko ( cesta z Norska )  červenec 2016

Helsinky – Tallinn

Přístav v Helsinkách je právě ve výstavbě a tomu odpovídá i narvané provizorní parkoviště a ještě ke všemu placené. Hodina – 2 EUR. Opět je výběr ve společnostech a cenově jsou na tom téměř stejně. My jsme nakonec využili Tallinlink s tím, že máme odjezd až za několik hodin. Okamžitý odjezd by byl možný, ale je opět mnohem dražší. Cena je 90 EUR auto a 44 EUR dvě osoby celkem 134 EUR. Doba jízdy je opět různá od 2h do 3,5h. Odjezdů je za den dost, 6- 7 lodí a i velmi pozdě v noci. První odjezd je v 7.30 ráno.

www.tellink.ee

Jediné co nás překvapilo je místo odjezdu. Navigace se přesně shodovala s průvodcem a nasměrovala nás do přístavu Makasiini terminál, ale to je špatně. Když jsme se propracovali k Olympia terminálu do Stockholmu a dostali jsme u vjezdu mapku s vyznačeným místem terminálu do Tallinnu, bylo nám jasné, že na bloudící cestovatele jsou tu alespoň u pokladen přichystaný. Je to nakonec Länsi terminál a je hrozně špatně značený. Do navigace je potřeba nastavit ulici Tyynenmerenkatu, která končí naším kýženým terminálem s odjezdem lodí směr Tallinn. První cedule se jménem terminálu je pár metrů od přístavu a už zcela zbytečná. Stejně na ní není vyznačeno, kamže odtud lodi vůbec odplouvají. S tak špatným značením, respektive, s tak totální absencí značení jsme se ještě nesetkali. Nízká hnědá budova je prodejní místo lístků na lodě pro všechny společnosti. Skrze staveniště není moc vidět a vyplatí se jít s ostatními kamsi, někam. Parkoviště je příšerné. My jsme sice nepřekáželi, ale stáli jsme mimo parkovací místa. Takže stále jsme připravený na eventuální odjezd, nebo přeparkování na jiné, podobně špatné místo. Parkovací automat je jen na eurové mince a platební karty. Papírové bankovky lze vyměnit, dost náročně, v hale s pokladnami. V automatu se navolí, kolik chceme vložit nebo strhnout peněz. Pod číslem na klávesnici se skrývají EUR, ne hodiny. Chtěla jsem zaplatit 4 hodiny a automat si vzal pouze 4 EUR na 2 hodiny. Takže tady je potřeba přibrzdit a trochu se pověnovat návodu.

Vše je zdokumentované na www.bydlikemevropou.com Zprávy z cest 26. 7. 2016 a další foto ve Fotogalerii z toho dne.

Nájezd na odbavení na loď je hodinu před odjezdem – odplutím a je docela s podivem, že jsme odjeli téměř na čas. Drobný chaos v umístění aut do lodi a spousta alkoholových turistů. Přestože celou dobu popíjeli a mnozí jeli do Tallinnu a rovnou tou samou lodí zpět, tak nutno podotknout, že se drželi. Nikdo nebyl opilý, nikdo nevrávoral. Jen všichni nejdříve okupovali lodní bezcelní obchod s alkoholem a pak, obložený kartony piva a kořalky spokojeně popíjeli, nebo hodovali v jedné z několika velmi elegantních restaurací. Podotýkám, nic laciného. Na lodi byla volná, neomezená WIFI síť. Pomalejší, ale volná.

Měli jsme v plánu návštěvu pevnosti UNESCO na ostrově Suomenlinna, ale nakonec, neradi jsme to vzdali. Další bloudění po Helsinkách a hledání přístavu, odkud odplouvají lodě na ostrov s pevností, nás už nijak nelákalo. Pár hodin do odjezdu jsme využili k procourání přilehlých ulic u přístavu.  

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ