int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 20.04.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Berati - bílé město

Pb080014

Rok zapsání:

Poloha : N 40°42’27.80“ E 19°56’42,60“

Foto galerie :

Berati - bílé město

Berati je jedno z nejzajímavější a nejhezčích měst v Albánii. Jménmo se odvozuje od několika starých jmen kde se objevuje ponejvíce jako Bílé město. Pravdou je, že pokud svítí slunce, všechny domy pod pevností jsou krásně bíle. Berati je také jedno z nejstarších dochovaných měst Albánie a určitě stojí za to si sem udělat od moře malou zajíždku. Berati obklopuje pohoří Timorri a teče tady dost špinavá řeka Osum.

Region okolo Bearati byl osídlen už od pravěku a samotné město má doložené nejstarší archeologické vykopávky z roku 321 př.n.l. a jmenovalo se Antipetreia po makedonském generálu Antipaterovi u doby Alexandra Velikého. Ve středověku tudy procházela obchodní stezka a o kontrolu nad Beratem se často bojovalo. Vlastně ony mezi sebou bojovaly dvě nejvýznamnější balkánské rodiny a to klan Muzajaků a Balshasů. Ti stejně museli vyklidit bojové pole Turkům, kteří zde s malými přestávkami vládli čtyři století od roku 1417. Přesto, že Bereti bylo plně pod islámským vlivem Osmanské říše, dařilo se tu společné soužití několika vyznání udržet v poklidu. Žily tady vedle sebe velké komunity křesťanů, židů a muslimů.

Proto ve městě jsou zastoupeny svatostánky všech církví.

Přes řeku vede starý, původně dřevěný most Gorica, který je dnaska kamenný a spojuje křesťanskou čvrť Goricu se starým městem. Dřevěný most byl v roce 1780 stržený a přestavěný na kamenný. Na začátku minulého století se dočkal rozsáhlé rekonstrukce.

Několik mešit zdobí celé město. Nejkrásnější jsou mešity Králova mešita kousek na centrálním náměstí a Olověná mešita přímo na náměstí naproti veliké nové katedrále sv. Dimitrie. Králova mešita se řadí k nejstarším v zemi a pochází z roku 1492 a je opravdu překrásně vyzdobená. Katedrála je téměř nová a byla postavená za přispění především od zahraničních dárců v roce 2002. Tady je zajímavost, která mi vyrazila dech. Stavba katedrály byla zahájena v roce 1994 a to v době, kdy bylo město Berati postihnuté epidemií cholery. Tak to by mě v životě nenapdlo, že kousek od nás v roce 1994 byla epidemie cholery.  Ale je to tak. Spousta ikon se svatými a krásná výzdoba. Nad městem se tyčí veliká pevnost Berat. Vstupné je příjemné 100Lek na osobu, což je 20,- Kč. Udivilo nás, že za hradbami je poměrně dost domů, které jsou obydlené. Ne jen restaurace, ale i klasické obytné domky se zeleninovou zahrádkou a slepicemi. Celý objekt je volně přístupný, jen v určité době se vybírá vstupné od návštěvníků. Hrad, který zde původně byl, byl mnohokrát pobořen a vypálen. Už v roce 200 př. n. l. byl hrad vypálen Římany. V pátém století našeho letopočtu byl byzantským císařem Theodosiem částečně obnoven a další císař Justián I. se taky podepsal na obnově. Nicméně, pevnost už se nikdy nepodařilo plně obnovit a zrekonstruovat. Další výstavba v pevnosti probíhala ve 13. Století a dále. Zkrátka, jak se střídali vládci území a různí uchvatitelé, každý si tu něco postavil. Tu mešitu, tamhle kostelík, hned za rohem další mešitu a další kostelík.

Některé budovy jsou v totálně dezolátním stavu, jako tato.  Honosné sídlo, které podlehlo nezájmu a zkáze. Jaké překvapení nás čekalo, když z druhé strany je v suterénu otevřený svatostánek. Betonové překlady na stropě hlásají bezpečnost je na prvním místě. Obrovská Cisterna zaplněná vodou. Bohužel, v jedné části je plná odpadků, ale ve své době to musela být obdivuhodná stavba. Bohužel, nikde jsem nenašla, jak sem vodu dostávali a jak se sem dostává doteď.  Jestli jsou tady tak silné prameny, nebo jestli je to jen prosakující spodní voda, to bohužel nevím. Ale žádný akvadukt z okolních hor sem nevede. 

Spleť krásných uliček plných kamenných domů zve k potulkám starým městem. Moc se nám v Berati líbilo a můžeme ho jen doporučit k návštěvě. Parkujeme v poklidu kousek od honosné budovy univerzity. Když už je Berati označováno za bílé město, tak tu mají taky svůj Bílý dům.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ