int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 20.04.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Kotor a Boka Kotorská

Poloha : 42°25′ s. š., 18°46′ v. d.

Rok zapsání : 1979

Pro fotogalerii klikni na modrý odkaz:

Kotor a Boka Kotorská

Kotor by si neměl žádný cestovatel nechat ujít. Přesně v ohbí zálivu boka Kotorská je starodávné město Kotor, které se pyšní mohutným opevněním a dlouhou historií.

Kotor je zároveň jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst v jihovýchodní Evropě a se spoustou historických budov. Charakteristická je středověká urbanistickou síť úzkých uliček a nepravidelných náměstí, s nádhernými kostely i paláci v románském, gotickém, renesančním i barokním slohu. Máme tu zástupce všech tří historických období a zároveň stavitelských slohů.

Staré město je obklopené velmi zachovalými středověkými městskými hradbami o délce 4,5 km, výšce až 20 m a šířce až 15 m, které ho spojují s pevností sv. Jana (Tvrdjava sv. Ivan) na strmém kopci nad městem o výšce 260 m n. m.  Výstup k horní pevnosti je výjimečný. Polorozpadlými schody, nebo jen kamennými stupni a je jen na vlastní nebezpečí. Cesta není nijak tragická a dá se v pohodě vyjít. První zastávkou je prázdný kostelík Matky Boží zhruba v první třetině výstupu a tam si můžeme vydechnout a sníst svačinku. Pak už nás čeká klikatý výstup až nahoru k pevnosti.

První zmínky o Kotoru jsou ze 7. století, kdy byl důležitou pevností Byzantské říše až do roku 1185. V letech 1186 až 1371 byl autonomním městem středověkého Srbska (pod vládou Nemanjićů). Stejné postavení měl i v období vlády chorvatsko-uherských (1371–1384) a bosenských králů (1384–1391). Po krátkém období v letech 1391–1420, kdy byl samostatnou republikou, se dostal pod vládu Benátské republiky. Po jejím pádu v roce 1797 přešel pod vládou Rakouska jako součást provincie Dalmácie až do roku 1918. Poté se stal součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (SHS), které bylo v roce 1929přejmenováno na Jugoslávii. O SHS jsme si už několikrát povídali. V době druhé světové války byl okupován Itálií (1941–1943) a Německem (1943–1944). Poté se stal opět součástí Jugoslávie v rámci republiky Černá Hora. Od roku 2006 je součástí nezávislé Černé Hory. V roce 1667 i zde rozsáhlé zemětřesení, které zcela zničilo Dubrovník, poškodilo některé stavby.

Na Kotor je dobré si udělat čas a pár hodin se potulovat malebnými uličkami a dlážděnými kamennými náměstíčky. Skoro každé náměstí je vyšňořené nějakým kostelem. Pokud se vydaří počasí a ne jako nám, celý den různě proprší, je to nádherná kulturní vložka na cestě.

Jako uznání výjimečné historické hodnoty bylo staré město Kotor v roce 1979 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

Pohodlné parkování je kousíček od starého města a hradeb na parkovišti kde je poblíž nemocnice. Z hlavní silnice je to u zálivu a hned vedle je rozpadlý veliký hotel. Nemocnice je přes silnici.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ