int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Olomouc Morový sloup

Olomouc - sloup Nejsvětější Trojice

 

Rok zapsání : 2000
Poloha: N49 35 54.996 E17 16 9.984

Barokní Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci vznikl v letech 1716 – 1754 z iniciativy místního kamenického mistra Václava Rendera, který zde vybudoval první patro s kaplí. Další sochaři a řemeslníci (mj. vynikající moravský umělec Ondřej Zahner) v budování sloupu pokračovali až do roku 1754.

FOTOGALERIE: 

Olomouc Morový sloup

Sloup byl budován podle vzoru sloupu na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě z roku 1614. Po dokončení byl sloup vysvěcen olomouckým biskupem a kardinálem Troyerem, za osobní přítomnosti císařovny Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Lotrinského.

Sloup Nejsvětější Trojice je se svými 35 metry největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě, a tak není divu, že byl v roce 2000 zařazen mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. Sochařskou výzdobu tvoří osmnáct soch světců, dvanáct figur světlonošů, šest reliéfů apoštolů, dále sousoší Nanebevzetí Panny Marie umístěné ve střední části sloupu a vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice. Obě sousoší jsou měděná a pozlacená a jako celek působí sousoší přirozeným a harmonickým dojmem.

Výstavba sloupu byla reakcí na jednu z nejkrutějších morových epidemií, která zasáhla Moravu v letech 1714 až1716.

Město Olomouc, ležící v samém srdci Hané, je druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervací v České republice. Chrám sv. Václava z roku 1109, v němž byl roku 1306 zavražděn poslední přemyslovský král Václav III., Přemyslovský palác, Hradisko – největší premonstrátský klášter v Evropě, opevněný kostel sv. Mořice z 15. – 16. století s proslulými varhanami. Malá kaple na náměstí sv. Václava ukrývá madonu z roku 1483, jednu z nejcennějších gotických soch u nás.

Kousek od Olomouce se nachází Svatý Kopeček, výrazná dominanta Olomoucka, poutní místo s barokním chrámem Navštívení Panny Marie.


www.olomouc.eu - oficiální stránky města

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ