int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Talin

Památky na seznamu světového dědictví UNESCO Estonsko

 

Tallinn

  P6070023

 Rok zapsání: 1997

Poloha:  N59 26 13 E24 44 20

První písemná zmínka o Tallinnu pochází již z roku 1154, ale osídlení místa je daleko staršího data. Ugrofinské kmeny zde prokazatelně žili již kolem roku 3000 př. n. l. Z kmenů se osídlení pomalu rozrostlo v obchodní osady a až v 11 století n. l. vyrostla dřevěná pevnost na vrchu Toompea.

Fotogalerie: 

Talin

Roku 1219 pevnost dobyli Dánové a král Valdemar II. nechal zbourat původní dřevěnou stavbu a místo ní zde nechal postavit vlastní kamennou pevnost a katedrálu. Z té doby také pochází i dnešní jméno města. Místní lidé začali město nazávat Taani linn což v estonštině je „ Dánské město“ a z toho byl už jen krůček k Tallinnu. Roku 1346 město od Dánů získali členové řádu německých rytířů a se svými skoro 4000 obyvateli to bylo nejlidnatější město celého Pobaltí. Následovaly roky prosperity a město se dále rozrůstalo.

A jak už bývá zvykem, když nejsou šarvátky způsobené dobyvateli, tak jsou šarvátky místních obyvatel, kterým jakoby chybělo drancování a vypalování, jež zažívala okolní městečka. Tady byl problém mezi horním a dolním městem, kdy vrch Toompea obývala převážně německá nižší šlechta a dolní město obchodníci a řemeslníci. Ti si navzájem škodili až do té míry, že vše měla vyřešit zeď postavená ve 14. století a brány se dokonce na noc zamykaly. Důvod byl prostý. Aby nikoho nenapadlo za tmy škodit druhým. Takže záškodnické akce se neděly jen směrem k vrchnosti, ale i směrem dolů mezi bohaté obchodníky. Zlaté časy Tallinnu trvali i za nadvlády Švédů od roku 1561 až tomu všemu udělali konec Rusové, kterým Estonsko připadlo během severní války. Další války, mor a požáry ničily Tallinn, ale díky tomu, že veškeré finanční prostředky, které zde byly, se investovali do oprav stávajících staveb, je dneska Tallinn jedním z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě s nádherným starým městem.

Staré město je poměrně malé, ale je velmi příjemné se tady zatoulat do úzkých uliček, plných krásně zrenovovaných starých domů, průchodů a dvorků. Spousta kaváren a restaurací vybízí k posezení, ale ani to není nutné. Stačí se jen posadit na lavičku, kterých je všude spousta a tiše si prohlížet to, co zbylo z nádhery krásného města. Zbylo toho hodně a je o to velmi smysluplně pečováno.  Na prohlídku stačí bohatě jeden den, ale byla by škoda město minout. 

 Intrnet

http://tourism.tallinn.ee - informační centrum

Struveho geodetický oblouk

Rok zapsání: 2005

Poloha:  N59 03 28 E26 20 16

Struveho geodetický oblouk je řetězcem triangulačních bodů sahajících od norského Hammerfestu přes 10 zemí až k Černému moři. Je přes 2 820 km dlouhý a byl vybudován astronomem F. G. W. Struvem v letech 1816-1855. Oblouk představoval první přesné měření dlouhého úseku poledníku, které pomohlo přesně změřit naši planetu a její tvar a obecně přispělo k topografickému mapování. Původní oblouk se skládal z 258 triangulačních bodů a jeho vytvoření představovalo výjimečný příklad spolupráce mezi vědci a panovníky různých národů za účelem vědeckého výzkumu.  
Struveho geodetický oblouk zapsaný na seznamu dědictví zahrnuje 34 původních triangulačních bodů, které se nachází v těchto zemích: Bělorusko, Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Litva, Norsko, Moldova, Rusko, Švédsko a Ukrajina.  

Tuto památku zde jen uvádím pro úplnost. Více památek zapsaných na seznamu UNESCO Estonsko nemá. Struveho oblouk byl bohužel dost daleko od naší trasy.

Internet
http://whc.unesco.org/en/list/1187 - základní informace na stránce UNESCO

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ