int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 20.04.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Národní park Teide Tenerife 03.02.2020

Teide je stratovulkán Teide-Pico Viejo,

P2030201

rok zapsání: 2007

Pico Viejo a zasahující černé lávy při pohledu z vrcholu Pico Teide

Celý sopečný masiv je komplexem dvou vuklánů Pico de Teide (3717 m) a Pico Viejo (3134 m). Oba se nacházejí v rozlehlé kaldeře Las Canadas, jejíž původ není dosud zcela jednoznačně objasněn. Obvodová stěna této kaldery je dlouhá 74 km. Plochý kuželovitý vrchol Teide se zvedá z mnohem širšího a staršího kráteru dosahující výšky 2000 m. Sopka Teide je v současné době považovaná za neaktivní, přestože v krárteru jsou stále aktivní fumaroly.

Pico de Teide je ve výšce 3 718 m nejvyšším vrcholem španělské pevniny. Stoupá 7 500 metrů nad mořem a je považována za třetí nejvyšší vulkanickou strukturu na světě, stojí v nádherném prostředí. Vizuální dopad místa je o to větší v důsledku atmosférických podmínek, které vytvářejí neustále se měnící textury a tóny v krajině a „moře mraků“, které tvoří vizuálně působivé pozadí hory. Mi jsme měli trošku smůlu bylo totální AZURO.Teide má celosvětový význam při poskytování důkazů o geologických procesech, které podporují vývoj oceánských ostrovů.

Pico del Teide 3 781 m

Teide je výrazná sopečná krajina, v níž dominuje rozeklaný útes Las Cañadas a centrální sopka. V této krajině je superlativní soubor reliéfů, které odhalují různé fáze vzniku a vývoje sopečného komplexu. Toto zdůrazňuje jeho jedinečnou geodiverzitu. 

P2030232

Svahy hory Teide zachycují západní a severozápadní vlhké větry a proměňují je v dešťová mračna. Celá nížina podél úpatí sopky je tak po celý rok vlhká a zelená.        Pěstují se tu na polích banánovníky, mandloně, pomerančovníky a zelenina. Ve vzduchu je cítit vůně marty a vavřínu. Bohužel v tuto dobu naší návštěvy naše české nosy nic takového nezaznamenali.  Naproti tomu jižní svahy dešťové srážky prakticky neznají. Ty zde přicházejí jednou za několik let a tomu také odpovídá místní suchomilná vegetace. Příznivé je však ovlivnění Kanárským mořským proudem, jenž zajišťuje vyrovnané podnebí. Celoroční teploty se zde pohybují mezi 18–30 °C. Díky tomu zde nalezneme dracény (latinsky Dracena draco) staré až 2000 let. V zimě na několik měsíců je vrchol pokryt sněhem  a ledem. I toto nás minulo neboť na vrcholu bylo pouze pár ostrůvků se zbytky sněhu.

Pro fotky klikni na tento odkaz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ