int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násThessaloniki

 Thessaloniki

                   Alexand Veliký

 Raně křesťanské a byzantské památky

 Další památka ze seznamu Světového dědictví UNESCO na naší cestě je Soluň.

Soluň, Thessaloniki, hlavní město řecké Makedonie, je druhým největším městem v Řecku. Thessaloniki ,bylo také jméno nevlastní sestry Alexandra Velikého, která se provdala za krále Kassandra.

Fotogalerie: přejděte na modrý odkaz 

Thessaloniki

Ten v r. 315 př. n. l. založil město sloučením 25 měst s městem Therma a výsledný produkt pojmenoval na počest své manželky Thessaloniki. Není bez zajímavosti, že město leží na mohutné komunikaci, se kterou jsme se již setkali, Via Egnatia. Tuto starověkou silnici, jsme již na několika místech potkali a mohli se projít po jejích zbytcích, a která kdysi spojovali Řím s Istanbulem. Dominantou nábřeží je mohutná Bílá věž, se svojí krvavou minulostí. Bílá věž byla dříve vězením a vykonávaly se zde popravy. Zajisté, jako všude na světě, velmi spravedlivé. Kousek od Bílé věže je další dominanta města a to velmi pěkná, bronzová socha Alexandra Velikého, na kterého jsou zde stále velmi pyšní.  Alexandr Veliký v hrdinské póze na vzpínajícím se koni. Další dominantou přímo u silnice je Oblouk císaře Galeria, který tu v r. 303 př. n. l. nechal vztyčit římský císař Galerius na památku vítězství nad Peršany. Oblouk zdobí a dodnes velmi krásně vidět, tesané výjevy zobrazující císařovy hrdinské činy.  Krásné nové Archeologické muzeum stojí za prohlídku. Je zde nesmírněš mnoho artefaktů z doby staré Makedonie a z římského období , kdy se městu velmi dařilo a bydlelo zde mnoho velmi bohatých obchodníků, majitelů rejdařství  a měšťanů. Nádherné šperky ze zlata, diadémy a náhrdelníky, vázy a mnoho dalších každodenních potřeb v perfektním stavu.  Krásné sochy a bysty, ohromné sarkofágy a jedna z velmi krásných ohromných váz na výrobu vína Krátér z Derveni. Krátér z Derveni, tam se váza nalezla, je metr vysoká bronzová nádoba na výrobu vína překrásně ornamentálně zdobená.  Viz foto v příloze.

K návštěvě zve kostel Agia Sofia postavený v 8. st., který vzdáleně připomíná Agiu Sofiu z Istanbulu a až do roku 1912 sloužil také jako mešita, skoro 400 let. Doporučuji si jeden den ponechat na výlet do Horního města a vystoupat až nad místní ZOO do parku, kde je nádherný výhled na celé Thessaloniky.  Cestu si můžeme zpříjemnit procházkou zapadlými uličkami a prastarou zástavbou. Díky mnohým opuštěným domům, vidíme, jak se zde dříve žilo, v čem a jak. Domky jsou jako dlaň, maličké s miniaturním dvorkem na křivolaké uzoučké ulici.

 Tři dny strávené v Thessalonikách postačí k prohlídce všech zajímavostí, k potulce po zapadlých uličkách, procházkou po Starém městě, návštěvou některé z mnoha kavárniček a ochutnávkou místní ,vynikající, plněné pity.  

 www.thessalonikicity.gr - oficiální stránky města

www.saloniki.org - průvodce

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ