int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 09.12.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

úsměv

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Safranobolu


P9200106

Rok zapsání: 1994

Poloha: cca 110 km od pobřeží Černého moře odbočka u Amasra

Safranbolu je nejlépe dochované osmanské město v celém Turecku. Zdejší staré město neboli Carsi je plné křivolakých uliček a zcela typicky stavených domků.

Pro další fotky klikněte na modrý odkaz: 

Safranobolu

V dřívějších dobách proslulo mezi obchodníky jako zdroj vysoce ceněného šafránu. Malebné hrázděné domy jsou z velké části původní výstavba a mnohdy jsou přeměněné v bizardní a nevkusné hotely a nebo rovnou přestavěné v moderním stylu. Pouze ta nejstarší část si stále drží původní ráz a majitelé se snaží při rekonstrukci o zachování autentičnosti.

 Nicméně, Safranbolu, jako takové je velmi mladé město a jeho největší rozkvět se váže s 17. Stoletím, kdy tudy procházela hlavní osmanská obchodní stezka z Gerede k pobřeží Černého moře. Behěm 18. A 19. Století si zde místní boháči stavěli sídla z vepřovic, dřeva a štuku. Místní velká skupina úspěšných obchodníků je sice méně honosně, zato intenzívně napodobovala. Největší místní boháči vlastnili obvykle dva domy. Jeden zde na zimu a druhý, jako letní sídlo u svých plantáží vinic a velkých zahrad. Carsi – staré město je skvěle postaveno v ďolíku tří údolí a tak chráněno před větry. Nádherné domky se jakoby krčí pod obrovskou skálou, která je chrání.

 V roce 1938 byly zde založeny železárny. Byl to jeden z plánů Atatürka na modernizaci vesnic. Průmyslová výroba měla udržet vesnické lidi na místě, kde žili. Tehdejší vláda se tak snažila čelit obrovskému přílivu venkovských lidí do velkých měst, které je nezvládali pojmout. Dodnes je v mnoha městech velký problém s načerno postavenými celými čtvrtěmi, které postrádají jakoukoliv infrastrukturu.

 Naštěstí se moderní dělnická zástavba Carsisu vyhnula a staré město zůstalo dochováno i pro nás. V 19. Století tvořilo místní populaci  20% osmanských Řeků, kteří se nuceně v rámci populační výměny po první světové válce museli vystěhovat do Řecka.

 I na konci letní sezony je v Carsisu neskutečný ruch a stále sem přijíždí spousta místní výletníků. Uličky, plné stánků s upomínkovými předměty jsou doslova nacpané turisty a nutno říct, že všichni něco kupují. Drobnosti na památku, místní lidové oblečení a spoustu výrobků ze dřeva a mušlí. Kavárničky jsou našlapané k prasknutí, spousta občerstvení nestíhá a tvoří se fronty a pravý zmrzlináři s prastarými stroji na zmrzlinu nemají o zákazníky nouzi. Všechny dětičky lížou vynikající zmzlinku a dospělci povídají u kávy a baští místní kebaby a hlavně pražené rybky.

 Safranbolu je moc hezké městečko a stojí za těch pár kilometrů zajížďky, při putováí podél pobřeží Černého moře. Velmi slušné parkování je na konci města u parkoviště pro autobusy a celé Carsi máme jako na dlani.

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ