Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 28.10.2020

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady dnes jsme

 20.7.2017 Struer - DK

Jak už, tak nějak bývá dobrým zvykem, ráno je opět zatažené a nic moc.

P7200001

Jak včera večer bylo překrásně, o větru už se raději ani nezmiňuji, tak ráno vypadá opět příšerně a ochladilo se. Máme krásných 17°C. Předpověď je dobrá, ale moc ve změnu nevěřím. Městečko Thisted leží na břehu velikého Limfjord, které je propojené různými úžinami s mořem a tudíž, můžeme tu rybařit podle libosti. Jedině v Polsku se na moři nesmí rybařit bez povolení, jinak všude ano. Vracíme se k mořskému pobřeží směrem na vesnici Agger a dál do cíle dnešního dne, do městečka Struer. Tím se už dostáváme ze severního Jutska do středního Jutska.

Míst na parkování je všude ohromná spousta a hlavně, i na těch nejzapadlejších silničkách si můžeme vybírat z parkovišť, která se nám líbí.

Hodně jich má naprosto čisté, vymydlené toalety, mnohé jen sezení, ale všude je perfektně vysekaná tráva a prázdné odpadkové koše.

P7200038_2

Všude je úžasný pořádek. Blíží se doba oběda a my jedeme Národním parkem Thy. Sluníčko se zase jako mávnutím proutku usazuje na obloze a hned je den příjemnější.

Národní park Thy, je jedním z několika nově a čerstvě vyhlášených chráněných území v Dánsku, a to by ani nebyli Dánové, aby tady hned nepostavili několik parkovišť.

P7200028

Parádní a vkusně řešené toalety, velikou tabuli s informacemi a samozřejmě, venkovním kohoutem s čistou vodou. Parkoviště je z části zaváté, ale jak jsme už poznali v Dánsku dlouho zaváté nezůstane.

V nejbližší době se určitě objeví parta z údržby a během chvilky bude parkoviště vypadat tak, jako při svém vzniku. Dánové jsou v tomto neskutečný.

Faktem je, že jsme neviděli nikde nic poničené, posprejované a rozbité. Mládež a návštěvníci se zkrátka chovají slušně a ctí práci druhých.

Využíváme krásného sluníčka, bereme deky a jdeme se na dvě hodinky opalovat a vyhřívat na pláž. Máme kliku, vítr vane z vnitrozemí, takže se schováváme za svah a je nám dobře. 

Všimněme si, nepíšu že si užíváme krásného dne, protože do večera se tady počasí může ještě několikrát změnit a večer mohu už být nabalená ve fleesce s deštníkem nad hlavou.

Ovšem, když je sluníčko a teplo, tak Dánsko nemá chybu, ale tak to je všude. Národní park Thy je 244 kilometrů čtverečních řídce porostlých dun, maličkých jezírek, mokřadů a vřesovišť.

P7200042_2

To vše je protknuté mnoha a mnoha kilometry perfektně udržovaných kvalitních cyklostezek s mnoha a mnoha místy na odpočinek.

Národní park je proslulý možností pozorovat miliony ptactva, kteří tudy táhnou do zimovišť nebo naopak na letní hnízdiště.

My jsme si nakonec našli krásné místo na oběd a grilujeme výborné, vynikající, chutné a čerstvé makrely. Někdo je nemá rád, protože mu připadají tučné, ale pro nás je to ryba velmi chutná. Máme grilovací koření speciální na ryby, ale stejně mě osobně nejvíce chutná obyčejná trojkombinace. Pokapat citronem, maličko posolit a pokmínovat a šup s tím na rošt, nebo na trochu oleje a na pánev.

Mimochodem, kdo by rád ochutnal zase něco jiného a opravdovou delikatesu, na doporučení Zdendy a Ály, kteří jsou velcí rybáři a do Norska jezdí pravidelně a ryby milují, tak na jejich radu jsme si v Norsku koupili koření s mlýnkem od značky Santa Maria na ryby.

Viděli jsme tu značku prodávat ještě v Estonsku a teď tady v Dánsku. Je to koření ve skleničce s mlýnkem a je poměrně drahé, ale tím, jak se koření použije na ryby vlastně čerstvě umleté, tak je ho potřeba málo a je to opravdu vynikající směs. Tak jak směsi koření vůbec nemusím, tak toto vřele doporučuji.  

Opět je vítr a díky grilu nemáme obavy, že založíme požár a nikdo nám nemůže vynadat. Nebo spíše, Dán by nevynadal, jen by se snažil starostlivě upozornit a určitě s úsměvem, že by mohlo být nějaké nebezpečí ze založení požáru.

K večeru se opět mění počasí a ve městečku Struer, kam dojíždíme už zase a opět prší. Veliké parkoviště u pláže těsně sousedí s ohromným kempem, který je za hradbou stromů za námi.

Nijak nás neruší. Jen jsem koukala, jak jsou tady Dánové vybavený na kempování v karavanech. Ohromné před stany a v nich klasické veliké lednice, mikrovlnky, dřevěné komody, stolky se svícny a stojany na květináče, veliké stoly a křesla na sezení a různé krásné drobnosti, které celý vnitřek jakoby hodně mění na velmi útulné místo na večerní posezení.

Není to nijak přeplácané a nehezké. Naopak, tak jak mají všichni krásné výstavky za oknem, tak jak mojí všichni neskutečně krásné sezení v zimních zahradách a prosklených verandách u domů a v altánech, tak si to vše přenesli sem. Večer sedí, popíjí vínko nebo pivo a povídají si.

Dnešní trasa je:  93km 

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ