Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 18 .04. 2021

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady dnes jsme 7.1.2018 Palermo - Sicílie

Palermo, směsice nádherných domů a domů zcela zchátralých nás vítá už při příjezdu a myslím, že to dneska bude ještě velmi zajímavé.

P1070016

Jestli mohu doporučit, tak je šikovné držet se moře a nepouštět se do města jako takového. Podél moře je hned několik velkých parkovišť, kde se parkovné nevybírá, ale je potřeba přijet včas. Italové sice nejsou žádná ranní ptáčata, ale dneska je neděle a po desáté se už parkoviště začínají pěkně plnit a pro nás nejvýhodnější místo na odpolední odjezd by mohlo už být nedostupné.

Domnívám se, že pro poznání Palerma je ideální parkovat zde, kde je veliké parkoviště kousek do starého města, které je plné UNESCO památek.

P1070272

Klasicky stojíme pár metrů od moře, před přístavištěm, hned vedle velikého městského parku s promenádou.

P1070271

Místa je dost a dost a tak není problém zabrat si místo, hned u výjezdu a neriskujeme, že se pozdě odpoledne odtud nedostaneme.

Jdeme kousek podél pobřeží a napojujeme se na Corso Vittorio Emanuele, které nás dovede k info centru. Předpokládám, že budou mít otevřeno a poskytnou nám mapu města. Mám vybrané podle průvodce dvě hlavní památky a jestli uvidíme další, jen dobře.

Bereme klasicky lehký oběd do baťůžku, do termosky čaj a dva pomeranče, což si myslím, že by nám mělo bohatě stačit.

Hned kousek po korsu máme první nádheru, Fontána Pretoria. Fontána je opravdu překrásná.

Obrovská fontána může směle soupeřit s fontánami v Římě. Terasovitě uspořádaná jezírka, spousta soch, a to vše symetricky v kruzích a v několik poschodích.

Mě osobně se nejvíce líbily zvířecí hlavy vytesané kolem dokola jedné terasy.

Fontána z bílého mramoru je z roku 1573 a vyplňuje téměř celé náměstí. Nahota soch ovšem pobuřovala pobožné sicilské měšťany, kteří chodili kolem fontány na mše do kostela, a tak fontána mnoho let měla přezdívku Fontána hanby.

Vytesané sochy žen a mužů jsou překrásné, do detailů a jen chodit kolem dokola a koukat se je nádhera. Je váborné, že kolem dokola celé fontány je mramorová lavice, kde se dá usednout a jen se dívat.

Nevím, jestli má cenu psát o všem, co jsme dneska viděli, tak snad jen pár fotek, ale více jich bude v kategorii UNESCO Palermo a hlavně ve Fotogalerii z dnešního dne.

Cestou samozřejmě, protože je neděle, tak potkáváme jednak ohromný bleší trh, kde se prodává absolutně všechno se zaručenou kvalitou. Od liščích kožichů po prastaré vinylové desky. Zkrátka, každý vetešník a milovník starých věcí by si tu přišel na své.

Kousek od nás je další trh, tentokrát zelenina, ovoce a ryby.

P1070121

Ohromné množství lidí a všichni něco kupují, prodavači se klasicky překřikují a to se nám ohromně líbí.

P1070124

Z všednosti památek je to taková osvěžující změna.

Tak, a toto je unikát.

P1070031

Pokud má někdo doma fikus, takový ten tenký holý kmínek a na konci pár listů, tak tady je mohutný zástupce této u nás pokojové rostliny. Fíkusy jsou na Sicílii zcela běžné stromy všude na ulicích.

Už jsme viděli několik mohutných fíkusů, velkých jako například jabloň, ale toto je opravdu unikát. Nic podobného jsme dosud neviděli. Opravdu, toto je fíkus, který si doma pěstujeme v květináči.

Ještě bych se tu ráda zastavila u jedné z mnoha dnešních památek a to u kostela, který je také zapsaný na seznamu UNESCO a to San Giovanny degli Eremiti.

Ti, kdož nás už trochu znají, zcela jistě chápou, proč jsem se zastavila právě u tohoto kostela, který svojí výzdobou zrovna neohromí. V jednoduchosti je krása. Opravdu velmi jednoduchý kostel byl postaven v letech 1132–1148.

Dneska je to vysvěcený kostel, ale prapůvod má v islámské stavbě. Jeho pět kopulí jasně podtrhuje charakter stavby. Je nutno si říct, že Sicílie měla téměř 200 let arabskou nadvládu 831–1072 a během této doby vyrostlo jen v Palermu na 200 mešit.

Pravdou také je, že díky Arabům se Palermo stalo velmi žádoucím městem. Rozproudil se tu obchod, vznikaly řemeslné dílny a zkrátka, město jen vzkvétalo. Poněkud zanedbaná zahrada byla původně velmi krásná. Drobná, ale krásná a plná rostlin, palem a citroníků.

My se touláme starým Palermem a je nám opravdu dobře.

P1070242

Maličké luxusní paláce a zchátralé domy. Velká náměstí a uzoučké uličky. Nikde jsme neměli sebemenší nepříjemný pocit, naopak.

Ani tady nejdou k úsměvu daleko, k pozdravení a pousmání. Faktem je, že jsme hodně viděli krokem projíždějící policisty v autech, což by někomu mohlo být nepříjemné. Nám to nevadí, ba naopak. Po pěších zónách se policejní auta pomaličku sunou mezi lidmi.

Neexistuje zatroubit nebo si jakkoliv vynucovat volný průjezd. Sama jsem byla zvědavá jestli anebo jak mě, zaujatě fotící cosi na budově, budou dostávat stranou, aby mohli jet dál. Nijak, chvíli stáli a protože jsem fotila déle, tak mě jednoduše objeli.

Prochodili jsme spoustu těch nejzapadlejších uliček a strávili jsme v historickém centru skoro celý den. Jednoznačně musím říct, super!

Byli jsme velmi příjemně překvapený. Moc se nám Palermo líbilo a myslím, že není vůbec na škodu se při courání po Sicílii tady zastavit a projít si alespoň to nejzajímavější.

Vřele doporučuji návštěvu Palerma všem, kdož mají rádi historii a památky a i těm, kteří je až tolik nemusí, ale můžou se jen podívat na město, které je sice neblaze proslulé mafiánskou minulostí a přítomností, ale je zajímavé.

P1070188

Na večer odjíždíme kousek za Palermo na velké parkoviště, které je uvedené jako oficiální STPL. Zdarma.

P1070274

Ovšem nic tu není. Ani voda, elektřina, nic, jen spousta místa pro mnoho aut.

P1070278

Dá se tu příjemně grilovat, rybařit a pobýt i několik dnů, pokud by byl zájem.

P1070279

My se tu možná zdržíme, jen kvůli rybaření, ale velitel vozu se ještě nevyjádřil. 

Přejeme všem, klidnou dobrou noc.

Dnešní trasa je: po Palermu údajně cca 10 km . Jsme ucaprtaný, totálně vyřízený, ale spokojený.

Cesta do Palerma: 34 km

Bagheria-palermo-7-1-2018-ujeto-29-km

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ