Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 18 .04. 2021

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady dnes jsme 18.1.2018 Porto Empedocle - Sicílie

Po dvou týdnech se vracíme do Agrigenta. Máme tady krásnou historickou lahůdku a tou je starověké řecké město Akrakas se slavným Údolím chrámů.

Celá historická oblast – lokalita je zapsaná na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. U památky jsou dvě parkoviště, ale jen jedno je pro bydlíky. Bohužel jinde, než na placeném parkovišti se parkovat nedá, a tak musíme uhradit 6 eur za parkovné.

Dalo by se sem dojít z města, ale je to hodně daleko. Další platba je za vstupné, 10 eur na hlavu a můžeme vstoupit do velmi vkusně a příjemně upraveného areálu.  

Nevím, kde se vzal název lokality Údolí chrámů, protože celý komplex 5 dórských chrámů byl navržen tak, aby zároveň chrámy byly majáky pro vracející se námořníky. Faktem je, že nové Agrigento je nad námi na kopci, takže my jsme opravdu v jakémsi údolí.

Na Sicílii se probouzí příroda do krásného jara a Údolí chrámů je pověstné rozkvetlými mandloněmi. Je jich tu spousta a některé z nich jsou už v plném květu.

P1180027_2

Jako první zrekonstruovaný chrám Castora a Polluxe – Tempio di Castore e Polluce.

Tento chrám byl v 19. století zrekonstruován a je pravděpodobné, že na jeho rekonstrukci byly použity i kusy z jiných chrámů. Máme nádherný den a všechny méně či více dochované chrámy jsou nádherně prosluněné.

Celý areál je poměrně velký, ale jak jsem už říkala, moc hezky upravený a informační tabule jsou skoro u všeho zajímavého a důležitého.

P1180019

Tím, že je vlastně zima, tak návštěvníků je velmi málo a ta hrstka, co jich tu je není nijak rušivá. Samozřejmě je tu velká výprava Japonců, kteří cestují a jsou všude v každém ročním období.

 

Dalšími působivými troskami chrámu jsou z bývalého Tempio di Ercole – Chrám Herkula. Tento chrám je ze 6 století př. n.l. a všeobecně se má za to, že je to v této lokalitě nejstarší chrám.

V roce 1924 bylo vztyčeno 8 z 32 sloupů a ukázalo se, že se jedná o chrám podobné velikosti jako Parthenon v Athénách.

Nejpůsobivějším a nejkrásnějším je chrám Concordia – Chrám svornosti a je to jediný chrám, který se dochoval v relativně dobrém stavu.

Byl postaven kolem roku 440 př.n.l. a v 6 st. byl přeměněn v křesťanský kostel. Kvůli dobrému stavu zachování je chrám Concordia zařazen mezi nejvýznamnější stavby řecké civilizace, které dnes existují.

Když byl chrám přeměněn na kostel, vstup byl posunut dozadu a zadní stěna cella byla zničena. Prostory mezi sloupy byly uzavřeny a celkově se chrám přizpůsobil potřebám křesťanského kostela, což je samozřejmě velká škoda, ale téměř každá doba přináší podobné ničení, přestavování a dostavování ve svém duchu, pro své potřeby.

Tak se získala konstrukce s jednou lodí a dvěma uličkami, pohanský oltář byl zničen a ve východních nárožích byly vyřezány svátosti. Pravdou je, že díky tomu, že se tento chrám přeměnil z pohanského chrámu v křesťanský kostel se dochoval do dnešního času.

P1180081

Jediné, co mi sem moc nesedělo je ohromná socha Ikaruse, jakoby pohozená před chrámem.

 

Nikde se mi nedařilo najít, co to je za sochu a jak se tady vzala. Bronzová socha padlého Ikara leží v tak zvané odhozené podobě na zemi za chrámem Concordia. Je tu od roku 2011, kdy se stala součástí výstavy soch polského umělce Igora Mitoraje.

Některé sochy velkých rozměrů měly přidat na oblíbenosti lokality a zvýšit zájem veřejnosti o archeologii a starou doby. Myslím, že se to podařilo, protože téměř veškeré pohlednice z Údolí chrámů je s torzem Ikara.

P1180095

Způsob, jakým je socha vystavena na zemi, opravdu zvyšuje zájem a návštěvnost.

Tak, to je jen malý úvod do historie a do hluboké minulosti. Myslím, že je určitě dobré sem zavítat a investovat do vstupného.

Dlouho jsme neviděli tak pěkně zrekonstruovaný areál.

Samozřejmě, pokud je možnost, vyplatí se počkat si na sluníčko, počkat na pěkné počasí. A také se vyplatí si sebou vzít lehký oběd a užít si krásného dne.

Klasicky máme s sebou v baťůžku krabičky s obědem, v termosce čaj a nějaký maličký zákusek. Byla by škoda, utíkat odtud v polovině dne, jen kvůli tomu, že už máme hlad, nebo si kupovat nesmyslně předraženou malou bagetku za 5 eur ve stánku.

Takže, jednoznačná rada, pokud máme krásný den, pokud máme tak krásnou památku, pokud můžeme prožít tady velkou část dne, je dobré si sebou vzít svačinku, oběd a užít si krásného dne.

Odjíždíme na naše staré místo, kousek za Agrigento na parkoviště s internetem, kam jsme jezdili na volné městské připojení. Zítra zase pojedeme dál. Musíme dokoupit potraviny, dokoupit naftu a dotankovat vodu.

Dnešní trasa je: 75 km

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ