Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 01.09.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Mimizan - Francie

  24.10.2020

  Svatojakubská pouť aneb Cesta do Santiaga de Compostela.

  Hrebenatka-put-do-compostely-1-1024x768

  Veškeré použité fotky k tomuto tématu jsou stažené s laskavým svolením z google. 

  Už několikrát jsme na tuto zajímavost narazili, nebo už několikrát jsme potkali a zmínili na naší cestě kostel nebo památku, která se k této cestě vztahovala a byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO, a protože je chvíle času, chuť a nálada, myslím, že je nejvyšší čas si o této pouti a kulturní památce něco málo říct, protože v této oblasti se s ní ještě párkrát setkáme. Mimochodem, hned zítra se pojedeme kouknout na jeden z kostelíků, který je kousek od nás a je též na tomto seznamu.  

   1280px-stjacquescompostelle1

  Svatojakubská cesta nebo Cesta svatého Jakuba (španělsky Camino de Santiago) je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Trasy jsou značené moderním turistickým značením a většinou procházejí historickými poutními směry.

   Svatojakubska-pout-4

  V katedrále v Santiagu de Compostela jsou podle legendární i písemně zaznamenané tradice uloženy ostatky svatého Jakuba, Kristova učedníka, jenž za svého života údajně kázal i v Hispánii. Po své mučednické smrti, patrně r. 44, byl pohřben v Jeruzalémě, ale později byly jeho ostatky – dle různých legend v různých dobách a různými způsoby – přeneseny do Španělska a konečně pohřbeny na tehdy pustém místě dnešního Santiaga. Místo bylo poté na několik staletí ztraceno, až byl hrob s pravděpodobnými ostatky sv. Jakuba znovu nalezen 25. července roku 813 (v dataci se ovšem prameny různí), kdy na něj podle legendy ukázaly jasně zářící hvězdy (proto název Santiago de Compostela, tj. „sv. Jakub v hvězdném poli“). Na místě Jakubova hrobu byl nejprve vystavěn prostý jednolodní kostel, jenž se poměrně brzy stal poutním místem (hrob z římské doby krytý mramorovou deskou i stavba nad ním jsou archeologicky doložené), a kolem něj vyrostlo město. Se vzrůstajícím významem byl kostel několikrát přestavován, poté byl při nájezdu Maurů v roce 997 zničen a v letech 1075–1150 byla na jeho místě vystavěna současná trojlodní bazilika.

   Santiago-panorama-4963a9e5ed9d2

  Symbolem dlouhotrvající poutě se již ve středověku stala mušle hřebenatky, ať již skutečná, nebo vyobrazená na poutním odznaku, dále to byl klobouk se širokou krempou, pláštěnka se širokým límcem, nádoba na vodu vyrobená z tykve a poutní hůl. Od roku 1987 je platný systém značení pomocí směrových značek se symbolem svatojakubské mušle a žlutých šipek.

  Zájem o svatojakubskou pouť začal prudce vzrůstat od konce 80. let 20. století, k čemuž přispěla pouť papeže Jana Pavla II. v r. 1982 a následně i fakt, že roku 1993 byla Svatojakubská cesta zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

   -_01

  Svatojakubská cesta měla 12 základních tras a jedna z tras byla dokonce i Česká trasa a její větve.

  Na českém území se původní ustálenou trasu v celé délce nepodařilo zjistit, ačkoliv i odtud ve středověku poutníci putovali. Přibližně ji vytyčují kostely zasvěcené svatému Jakubovi. Jistý bod býval v Praze a od poloviny 13. století jej vyznačuje chrám sv. Jakuba kláštera minoritů na Starém Městě. Obdobně při hlavní zemské stezce se výchozím místem staly kostely sv. Jakuba v Jihlavě a v Brně.

   5d2d9bc1bc9b1obrazek

  Dále byly nejznámější trasy známy jako Pařížská trasa, Portugalská trasa, Anglická trasa a tak dál.

  00586061

  A ještě je tu jedna zvláštnost, proč zrovna lastura hřebenatky je symbolem poutníků a atributem svatého Jakuba Staršího.

  1024px-pecten_jacobaeus

   Podle legendy vydávaly ostatky tohoto světce takovou záři, až se pod jedním rytířem splašil kůň a skočil do moře; jezdce se podařilo vylovit živého a na znamení zázračné záchrany bylo jeho brnění pokryto hřebenatkami. Hřebenatka se stala odznakem věřících na Svatojakubské cestě: poutníci při sobě nosili lastury jako nádoby na pití, dvojice lastur také symbolizovala lásku k Bohu i lásku k bližnímu. Jedná se o Hřebenatku svatojakubskou, která je plošší oproti známější Hřebenatce kuchyňské – Pecten maximus.

  Images

  Mušli sv. Jakuba měl ve svém papežském erbu Benedikt XVI., je vyobrazena na obraze Botticelliho Zrození Venuše. Hřebenatku kuchyňskou (anglicky St James shell, great shell) má ve znaku ropná společnost Royal Dutch Shell.

   Pa242146

  Skutečnost je taková, že není nikde psáno, odkud má cesta začít. Dokonce by prý skutečná poutní cesta měla mít začátek v místě našeho bydliště, ale ani to není nutné. Pro získání tzv. Compostely (certifikát o absolvování pouti do Santiaga) nám však stačí ujít posledních 100 km pěšky nebo 200 km na kole anebo třeba, je to jen nápad, 300 km obytným autem?

  Pa242149

   Ano, poutníkem se můžou stát i milovníci cykloturistiky a když cykloturistiky, proč ne i caravainingu? Další skutečností je, že můžeme, podle pravidel, svou cestu jít na několik etap.

  Pa242160

  Když začneme na úplném začátku cesty a máme z práce jen dva týdny dovolenou, klidně svou cestu přerušíme a můžeme se vrátit na poslední bod, kde jsme skončili zase třeba až za rok.

  Pa242161

  Každá cesta má své kouzlo, ať už se jedná o cestu vnitrozemím nebo po pobřeží.

  Pa242169

  Dneska jsme zůstali stát na hezkém místě, hned vedle se vlévá říčka do moře, což znamená, tady už může Zdenda chytat s jak jsme včera viděli jednoho místního pana rybáře, ryby tu jsou a poměrně slušné.

  Pa242158

  Samozřejmě jsem se při té příležitosti dozvěděla, jak je výhodné zde zůstat, vastně nikam nepospícháme a pak, když už je tak hezky, tak přeci nestrávíme čas v autě a pobyt na čerstvém vzduchy je zdraví prospěšný a tak podobně.

  Pa242153

  V poledne jsme si udělali procházku po okolí a pak už Zdenda jen rybařil a byl úspěšný.

  Pa242176

  Chytil 4 ryby cefalů, které už známe hlavně z Itálie a pokud si dobře vzpomínám, jsou vynikající. Takže, zítra musíme najít nějaké šikovné místo, kde je ogrilujeme a zbaštíme. 

  Pa242171

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ