int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 29.03.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



int(1)

Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

  • Santoňa - Kantábrie - Španělsko

    10.11.2020

    Santoňa a ančovičky patří k sobě.

    Pb103712

    Rybářské město je spolu s 12 tisíci obyvatel jedním z předních a tradičních výrobců ančoviček, lahodných, slaných rybiček v oleji a to téměř výhradně v tom nejkvalitnějším, olivovém. 

    Pb103807

    Včera, když už jsme přijížděli na naše stání u vody, tak jsme jeli průmyslovou zónou, plnou rybářských výroben na ančovičky.

    Pb103717

    Firemní prodejna výrobny značky Sanfilippo

    Téměř každá větší výrobna této delikatesy má buď ve městě, nebo přímo u výrobny svojí vlastní prodejnu,

    Pb103714

    a tak jak jsme viděli, ančovičky jsou tu velmi drahé. Teda oproti těm, které běžně kupujeme v obchodě jsou vskutku hodně drahé. Malá klasická placatá plechovka za 15 eur je přehnaná cena, oproti nabídce třeba v Mercadona, ale když se zaměříme na hledání informací o tomto městě, tak najednou najdeme spoustu informací o ančovičkách a vyloženě ruční práci při jejich úpravě, výrobě.

    Přítelkyně Vendulka s Václavem z jižního Španělska nám poslala video o jedné místní výrobně, které ruční práci krásně dokumentuje. Ančovička je vlastně Sardel obecná (Engraulis encrasicolus), mořská rybka z čeledi sardelovitých a dorůstá velikosti 10 – 15 cm . Maličké rybičky probíhají velmi zajímavým procesem od čištění, nasolení, po praní, úpravu a pak ruční skládání do krabiček. Ohromná práce, která se zkrátka musí zaplatit. Hlavně si kupujeme kvalitu, která docela určitě není srovnatelná s tou v běžném obchodě. Zde je video, které bych všem doporučila shlédnout, protože jen pak si můžeme udělat představu o výrobě ančoviček.

    https://www.youtube.com/watch?v=E8WFbcyMG2I&fbclid=IwAR0J_V8H8EUncmnZZSv-LpSCRVZXMC5tb4kW14VgaePO8niXwcN0fhZdNUg

    Nakonec se nám podařilo najít prodejnu firmy z videa, ale bohužel, měli zavřeno.

    Některé firmy zde mají vyloženě luxusní prodejny, kde prodávají ančovičky za vyloženě luxusní ceny, ale to je, jak já říkám, vyšší dívčí.

    Slovo odborníka „Ančovičky nejvyšší kvality pocházejí z oblasti Santoña a Kantábrie a jsou lovené výhradně na jaře. To netvrdíme my, to říkají experti a nezávislé studie. Takové ančovičky mají výjimečnou chuť i texturu.  Z jakého důvodu? Ančovičky mají v tomto období velmi málo tuku a jsou v reproduktivním období. Ančovičky chycené v jiném období a více na sever od Kantábrijského moře mají sice větší velikost, ale jsou daleko tučnější, Přebytečný tuk poté během procesu zrání znehodnocuje chuť ančovičky. Proto ančovičky z jiných oblastí nebo chycené v jiném období nedosahují kulinářské výjimečnosti ančoviček chycených na jaře v oblasti Kantábrie.

    Pb103798_2

    Opravdové ančovičky jsou zpracovávány ručně a konzervovány tradičním způsobem v oleji nebo ideálně v soli. V oblasti severního Španělska nalezneme několik špičkových výrobců ančoviček, kteří respektují tradiční a ověřené postupy. Kvalita se samozřejmě liší primárním materiálem, zpracováním, olejem, solí i rukama odborníků, kteří ančovičky zpracovávají. Zpracování není jednoduché dokonce je vnímáno jako umění, které se častokrát dědí z otce na syna. Ančovičky by měli mít určitou velikost, být kompaktní a masité, nevysušené, měli by mít intenzivní chuť a perfektně vyváženou slanost.“

     

    Bohužel, po ránu není hezky, sice neprší, ale je poměrně chladno a oproti ránu se někam skovalo sluníčko. Tak, třeba ještě vyleze, ale pokud vyleze, tak zase bude teplo a my jsme nabalený, protože dopoledne je chladno. Zkrátka, je to docela potíž se na delší výšlap vhodně obléknout.

     

    Jdeme po krásné pobřežní promenádě, kde je celkem dost lidí, ale všichni se tak nějak snaží obloukem vyhnout. Všichni mají roušky, jen někdo ji má pod bradou a chvíli dýchá čerstvý vzdoušek.

    Pb103746

    Viděli jsme auto policie, které krokem jede po silnici vedle promenády, zastavili a jednoho pána upozornili, že si zapomněl vzít roušku, což ten samozřejmě hned napravil, měl jí v kapse a jak jsme viděli, policii se nejspíše omlouval. Žádné diskuse se tu nevedou, ale policie je velmi slušná a řekla bych, velmi korektní.

     Pb103732

    Jak už jsem psala, restaurace jsou uvnitř zavřené, ale mohou obsluhovat hosty venku, na terasách a chodnících před restaurací. S ohledem na to, že je stále krásné a příjemné teplo, není až takový problém sedět venku.

     

    Městečko má nejen pěkný rybářský přístav, ale i dvě staré pevnosti. Fuertede San Martin a kousíček za městem je malá opuštěná pevnost Fuerte de San Carlos.

    Pb103747

    Jdeme až na konec městě k jedné z pevností, kde je vysoko na útesu patronka města svatá Magdaléna.

     

    Vracíme se zpět do města, a ještě hledáme kostel Santa María del Puerto ze 13. století, který je dalším bodem poutníků na cestě do Compostely.

    Malý, velice starý kostel jsme nakonec našli a i když je zavřený, tak jsme alespoň na správné cestě. Značka ukazuje dovnitř, do areálu kostela, kde je starobylé poutní místo. Když už jsem se zmínila o pouti do Santiaga de Compostela, chtěla bych poděkovat panu Vendovi, který nám napsal sem do stránek velmi zajímavé informace na místa, která jsou před námi.

    Kopíruji sem text, který je i v Návštěvní knize. „Krásné čtení a inspirace pro můj budoucí život. Jestli mohu poradit nevynechávejte Asturii/Asturias/. Je to poslední provincie, která zůstala bez vlivu Maurských nájezdů a stala se tedy poslední baštou křesťanství. Od té doby má každý panovník také titul asturijského prince. Odtud se vedly výpravy proti islámu rekonqista. Až budete v hlavním městě Oviedu nemiňte katedrálu, kde je uložena Kristova rouška, Santo sudario.

    Druhá část pohřebního Plátna, kterou byla ovinuta Hlava a jejíž osudy měly oddělenou historii od Plátna. Výsledky však mluví jednoznačně o tom, že Plátny byla přikryta jedna a ta samá Osoba, a že Turínské Plátno a Oviedská Rouška patřily kdysi k sobě.

      Někdo se domnívá, že tato Rouška je tou, kterou Spasiteli podala na křížové cestě podle tradice sv. Veronika. Není tomu tak. Veroničina rouška byla uložena u papeže Klimenta v Římě; existují o ní průběžné zmínky ještě ve 14. století; dnes se má za ztracenou nebo za poškozenou (neví se o ní).

    Po návštěvě Santiago de Compostela dojeďte až do Muxía,kde je za kostelem na pláži kámen pod kterým se dá prolézt. Pokud to učiníte sejmete hříchy ze zemřelé osoby na kterou přitom myslíte. Muxía je nejzápadnější přístav Španělska a proto zde přistávaly lodě po návratu z Ameriky. Pochovávali zde své mrtvé, aby byli pochováni "doma". Některé lodě také odvážely posvěcenou půdu od kostela s sebou na cesty. Proto zde vznikl tak velký kostel i když je vesnička malá. Pokud do moře pod majákem vedle kostela vhodíte kamínek z domova, nebo některý svůj předmět. Moře z něj "odejme" Vaše hříchy.

    Pb103778

    Prošel jsem 800 km dlouhou Svatojakubskou cestu a od té doby je tato část Španělska v mém srdci. Děkuji, že se mohu prostřednictvím Vašich stránek vracet do vzpomínek. "  a já jen dodám, děkuji. 

     

    Jenom bych se ráda zmínila o tom, jak je pouť do Compostely pro tento region důležitá, nebo lépe, jak pěkně je celá cesta značená. Už jsme viděli velké množství šipek s emblémem hřebenatky, která je už po staletí poznávacím znamením všech poutníků. Jelikož se na tradičních cestách mnohdy postavili velké silnice, tak se organizace, která tuto pouť zajišťuje snaží vést poutníky právě mimo rušné silnice, ale zase co nejvíce kopírovat původní cestu.

    Je to hodně složité a jak jsem se dočetla, pouť nepodnikají lidé jen z náboženských důvodů, ale mnohdy i z důvodů společné cesty s dalšími lidmi, skvělé atmosféry v ubytovnách, kvůli novým přátelstvím, zážitkům anebo jen, a to si myslím, že bude hodně důležitý faktor pro cestu, poznat překrásný kraj severozápadního Španělska. Věřím tomu, že cesta vede místy, kam by se normálně běžný cestovatel nepodíval. Proto je pro mnohé cesta tolik zajímavá, že se navždy do divokého kraje Baskicka, Kantábrie, Asturie a nakonec Galície zamilují a navždy tento kraj nosí v srdci. Tak jako panu Vendovi, který byl tak laskav a napsal nám pár tipů na zajímavá místa.

    Video z dnešního dne, klikni na modrý odkaz. 

     Dnešní dálkové pochodové cvičení bylo:

     

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ