Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 17.01.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnesHledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Altamira - Kantábrie - Španělsko

  18.11.2020

  Ráno bylo poněkud nezvyklé. Včera večer jsem si dělala legraci, jestli zrovna zítra ráno nepřijedou lisovat papír.

  Kousek od nás je kontejner na lisování papíru. To je zkrátka takový velký kontejner, kam vozy sváží a kam vysypávají obsah ohromných popelnic, které stojí na ulici, na papír a strašně silný lis pak papír lisuje, do toho kontejneru se vejde ohromné množství papíru, ten se pak uvnitř zapáskuje a z kontejneru vypadne obrovská papírová krychle, kterou pak další auto rukou vyzvedne na korbu a odveze.

  Samozřejmě, sběrné popelnice se nevyváží každý den. No a jak to dopadlo? V půl šesté ráno přijelo auto s papírem, pán zapnul lis, který se za hromového hukotu nahříval a pak za ještě většího hukotu začal lisovat nové krabice a papíry a že jich teda bylo!

  Altamira, všem něco určitě říká, hodně lidí zná tento název, jméno, pojem, ale moc z nás neví, k čemu toto jméno, lokalitu, památku přiřadit.

  Pb184577

  Jedná se o nejhezčí prehistorické umění ve Španělsku ve formě nádherných maleb bizonů, koní a dalších zvířat v jeskyni, která byla objevena. 14 500 let stará historie, staré malby a staré artefakty ze života lidí, kteří tu žili.

  Dneska jsme Altamiru navštívili, a tak není problém si o Altamiře říct pár informací.

  Jeskyni objevil kantabrijský historik a vědec 

  Pb184583

  Marcelino Sanz de Sutuolou se svojí osmiletou dcerou, kteří se toulali v kraji a na jeskyni náhodně narazili. Pak nastal ohromný bum návštěvnosti a byl až takový, že historici rozhodli o výrazném omezení návštěvnosti, ale to také nefungovalo, tak nakonec jeskyni pro veřejnost uzavřeli.

  Problém byl se zvedáním vnitřní teploty díky množství návštěvníků a následném ničení maleb.

  Zvedla se obrovská vlna nevole, lidi chtěli vidět malby, a tak se dala dohromady velká skupina vědců, kteří oskenovali celý vnitřní prostor originální jeskyně, všechny malby, zkrátka úplně vše a vedle originálu postavili druhou jeskyni, která je 100% kopie první. Neskutečná práce, kdy se podle skenů reliéfu zdi přesně modelovali.

  Na desky nové zdi přesně podle originálu přenesli všechny kresby, které jsou naprosto autentické.

  Pb184592

  V prostorách muzea běží několik filmů, které přesně ukazují, jak se nová jeskyně budovala. Neuvěřitelná práce, na kterou dohlíželi přední archeologové a kontrolovali přesnost, autenticitu. Muzeum v Altamiře je skvost mezi muzei.

  Dlouho jsme nebyli v tak pěkném muzeu, které je plné luxusně vystavených archeologických artefaktů. Množství doprovodných filmů, která nás provedou historií místa, kde se jeskyně nachází.

  Pb184574

  Průřez tisíciletími, jak byla jeskyně využívána a používána. Tak si procházíme ohromující replikou 1:1 nejhlavnější částí jeskyně. Zajímavá je část věnovaná prehistorickému člověku napříč světem. Ukázky z vykopávek datované 14 500 let plus mínus od Altamiry až po Austrálii. Dokonce i naše Věstonická Venuše tady měla svoji vitrínu.

   

  Dneska jsme byli jediní dva turisté v celém muzeu, respektive, jediný dva platící návštěvníci a byli jsme tam skutečně sami.

  Opět ochranka a hlídači expozice hráli na nás přesilovku. Cena vstupného 3 eur za osobu je na toto muzeum, na to, jak je moderní a jaké má překrásné expozice, spoustu doprovodných filmů vyloženě směšná, a to, kdybychom byli v důchodovém věku, měli bychom vstupné zdarma. Tak to by mě už hanba přímo fackovala.

  Ano, šetřím každé euro, to je jasné, ale přeci jenom, všeho s mírou. Zkrátka, cena je vyloženě lidová a dotace státu tohoto muzea musí být obrovská.

  Pb184614

  Nádherný park všude kolem nás je perfektně udržovaný, všude lavičky, zkrátka paráda. Takže, včera jsem měla tip na staré luxusní historické město a dneska mohu jednoznačně doporučit překrásné muzeum Altamira.

  Přejeli jsme do dalšího zajímavého města, ale tentokrát u oceánu, a tím je městečko Comillas, kde se realizoval Antoni Gaudí.

  Gaudího stavby miluji a nesmírně se těším do Barcelony na Casa Batiló nebo Palau Güell, ale jak je vidět, respektive, jak zítra uvidíme, i tady se Gaudí realizoval, což je skvělé.

  Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz. 

  Dnešní trasa je: 27 km

   

   

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ