int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 29.03.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



int(1)

Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

  • Finisterre - Galicie - Španělsko

    22.12.2020

    Cílem dnešní cesty je jedno z nejoblíbenějších poutních míst a tím je Punta de Barca a druhým místem je ošlehaný mys Cabo Fisterra.

    Obě dvě místa mají spojitost se Santiagem de Compostela a Svatojakubskou poutí. Poutníci, pokud dojdou do Compostely mohou tam svoji pouť ukončit, protože tam je oficiální konec poutě.

    Odevzdají kredencionál s razítky míst, získají potvrzení o vykonané pouti a mohou se spokojeně vrátit domů. Ovšem spousta poutníků pokračuje dál až na konec světa a tím bývalo pobřeží Atlantiku.

    Museli ujít ještě dalších 86 km v případě Cabo Fisterra. Ovšem my jedeme nejdříve k Punta de Barca. Zdejší barokní Satuario da Virxe da Barca označuje místo, kde se, samozřejmě podle legend, Saniagovi – sv. Jakub Větší, který tu kázal, zjevila Panna Marie v kamenné lodi. Traduje se, že dva z kamenů před kaplí jsou plachta a kormidelní páka této lodi.

    Bohužel, toto významné poutní místo jsme si ani pořádně neprohlédli, protože, jak jinak, hustě mžilo, a to na velké procházky není zrovna příjemné počasí.

    Vše jsme si v rychlejším módu prohlédli a jedeme dál na hlavní cíl naší dnešní cesty a tím je mys Cabo Fisterra.

    Cabo Finisterre, v kastilštině, je považován za západní okraj Španělska. Ale to podle lidové tradice.  

    Davy lidí sem proudí celé léto, přesto, že skutečný nejzápadnější bod země zvané Španělsko je 5 km od nás na sever. Cabo Fisterra je ovšem krásný ošlehaný útes s překrásným majákem a kostelem. Igrexa de Santa Maria de Areas je krásný monumentální kostel jehož historie sahá až do 12 století.

    Celá tato oblast byla v minulosti místem pohanských obřadů plodnosti a tvrdí se, že bezdětné páry sem přicházeli proto, aby zvýšili své šance na početí potomka.

    S ohledem na to, že mys je poměrně daleko od civilizace je otázkou, jestli jen díky cestám sem a tam se jen nezvedla fyzická kondice párů a početí potomstva bylo krapet pak jednoduší, zkrátka ve zdravém těle zdravý duch a když to vše pěkně poskládám, tak se zvyšující fyzickou výkonností bych řekla, že po několika cestách muselo být počato na to tata.

    Opět jedeme ryzím venkovem a všude kolem nás teče z kopců spousta vody.

    Však není divu, stále prší a ani vyprahlé kopce už nejsou schopný pobrat to ohromné množství vody, které na nás každý den spadne.

     

    Cabo Fisterra je velmi oblíbený start nebo cíl krásné cesty do nebo z Santiaga de Compostela. Jedna z nejkrásnějších tras v celé Galícii měří 86 km a každý rok ji podnikne mnoho tisíc lidí.

    Zároveň, mnoho poutníků, kteří došli nějakou trasu do Santiaga pokračuje právě sem, kde obřadně spálí prošlapané boty, propocená trička a tak podobně.

    Img_20201222_152319

    Místo mezi skalami, kde se pálí oblečení je označeno rozervaným škrpálem.

    Tak ještě klasické foto našeho domova s majákem nebo kostelem a jedeme dolů do maličkého městečka Fisterra.

    Rybářské městečko už není chudé a jen s rybáři, ale dneska už je bohaté díky poutním cestám a tisícům poutníků, kteří každým rokem proudí tímto městečkem. 

    Spousta nabídek ubytování je na každém rohu a aby náhodou poutníci neminuli přesně tu správnou ubytovnu, tak skoro všechny mají ve znaku hřebenatku. Ale to je naprosto pochopitelné.

    Množství restaurací, ale jen hrstka je teď otevřená, což je také pochopitelné. Potkali jsme jen jednoho poutníka, který šel do Fisterry s batohem na zádech a velikým nepromokavým pončem.

    Bylo mi ho hodně líto. Letošní rok, jak už víme, respektive, letošní zima je velmi, velmi deštivá, nadprůměrně až extrémně. Takže, jak jinak, máme opět kliku.

    Na Kanárských ostrovech jsme v letních měsících měli štěstí na nadprůměrné až extrémně vysoké teploty, kdy místní úřady varovali staré lidi, aby se zdržovali uvnitř svých bytů a domů, proto jsem tenkrát psala, že ten kdo napsal, že Kanárské ostrovy jsou ostrovy věčného jara a my tam měli celý červenec a srpen skoro 40°C a teď máme holt další štěstí na extrémní srážkovou zimu na celém severním pobřeží.

    Ale tak to holt je a aspoň si budeme příště více vážit sluníčka a hlavně, modré oblohy. Zatím ji vidíme jen opravdu zřídkavě, to jen, abychom věděli a nezapomněli, jak ta modrá obloha vypadá.  

     Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz. 

     Dnešní trasa je:

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ