Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 01.09.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Mértola - Alenteja - Portugalsko

  2.2.2021

  Včera odpoledne jsme dojeli do překrásné Mertoly.

  Plán je takovýto, dneska pojedeme na velký výlet po okolí a zítra si prohlédneme Mertolu. Paráda. Mělo by být krásné počasí a jak to tak vypadá, tak hezky bude, a klasicky po lehkém a brzkém obědě vyrážíme na výlet. Mertola nás překvapila velmi příjemným stáním u vody. Je tu klid a pohoda, a dokonce i kohoutek s vodou.

  Co více si přát. Ještě nezbytné foto aut a můžeme vyrazit. Ale tady nepředpokládáme žádné bezpečnostní problémy.

  Na to jsou maličké vesnice a městečka skvělá. Tady se všichni znají a případný škůdce nemá moc šancí. Samozřejmě, opatrnosti není nikdy dost a uklidit do trezorů a útrob auta vše cenné je naprostá samozřejmost. Už dvakrát se nám stalo, že chvilková nepozornost a maličko lenosti nebo spíše klasické „vždyť jdeme jen na chvilku, vždyť jsme blízko, vždyť máme auto na dohled“, zkrátka, maličké polevení v běžné ostražitosti bylo a je okamžitě a po zásluze potrestané.

   

  Jedeme krásnou krajinou v okolí Mértoly, kde je vlastně ještě stále přírodní park Parque Natural do Vale do Guirdiana, a užíváme si jízdu.

  Už tradičně výlety na kolech vymýšlí Zdenda S a musím říct, že vždy má cestu perfektně připravenou a velmi příjemnou.

  Pravda, občas se změní cyklo cesta ve výkopovou záležitost, ale řekla bych, že tím je výlet zajímavější a jak by řekl znalec, což já samozřejmě nejsem, výlet pak dostane jiné rozměry. Ale to je spíše jen pro zajímavost, přeci jenom, jezdit jen po silnici by bylo fádní, a to umí každý, ale trocha vzrušení na rozbahněných anebo písčitých cestách je vždy příjemná.

  Bonusem na cestě je jednak moc pěkné stání pro obytná auta kousek od nás u parádního jezera. Tak tady nás mají rádi.

  P2022345

  Stání jsou perfektně připravená a koupání v jezeře musí být v létě naprosto úžasné. Nezbytné sezení a grily, maličká restaurace a samozřejmě, plocha na opalování je perfektně vysekaná. I na malé děti tu myslí a moc hezké dětské hřiště s prolézačkami je hned u stání. Jen bude asi problém tu v létě zaparkovat. Stání není časově ohraničeno, a to si myslím, že bude problém. Úplně si dovedu představit tu strávit týden v klidu a pohodě a těch pár míst může být dlouhodobě obsazeno.  

  Omlouvám se za špatnou informaci. Beru vše zpět, vůbec nás tady nemají rádi. Díky přátelům Irče a Jirkovi Páleníčkovi, kteří mě na chybu upozornili se za dezinformaci omlouvám. Na značce je " kromě obytných aut". 

    

  Ovšem, třešničkou na pomyslném dortu je, když nás cesta zavedla do bývalých měděných dolů.

  Vůbec jsme netušili, že tu něco takového je.

  Doly jsou už od poloviny minulého století opuštěné a teď je tu vytvořený skanzen s oploceným zbytkem továrny na měď a síru.

  Velmi zajímavé místo.

  Říčka, která vede celým lomem hraje barvami a my máme po mnoha dnech kliku na slunečný den, a tak si můžeme vše prohlédnout, když země hraje barvami.

   

  Vracíme se velikým obloukem zpět a je nám ohromně fajn. Zdenda S pro nás připravil naprosto luxusní trasu, a tak jsme si užili terénu a jízdy po vedlejších silničkách.

  Jen malý kousek byl po hlavnější silnici, ale to je v pohodě. Řekla bych, že Portugalští řidiči jsou hodně ohleduplní a dodržují vzdálenost při předjíždění.

  Akorát mlaďoši za volantem jsou krapet nervózní, když nás nemohou předjet, ale i oni z toho jednou vyrostou.

   

  Vracíme se k autům, které jsou v pořádku, což je vždy velká úleva a už stavíme na kávičku a do večera probíráme uplynulý den. Jen bych ještě zmínila ohromné množství čápů, které tu hnízdí.

  Když jsme jeli Estonskem, tak tam bylo největší hnízdiště čápů, jaké jsme kdy a kde viděla, ale to, co je tady, tak to ani na Estonsko nemá. To je něco neskutečného.

  Dokonce máme jednoho krasavce přes řeku, který čeká na svoji družku. Držíme mu palce a jen sledujeme jeho snahu přilákat nějakou krásnou čápici.

  Vždy, když prolétá nějaká vysoko nad námi, zakloní ladný krk a dá se do hlasitého klapání. K večeru se mu jeho snaha vyplatila a jedna drobnější čápice se snesla kousek vedle našeho čápa.

  Tak snad má družku, ale nevypadá to, že by čápice měla nějaký valný zájem. Zatím dělá drahoty.

   Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz.

   Dnešní trasa je:

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ