Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 01.09.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Berja - jezero Beninar - Andalusie - Španělsko

  26.2.2021

  Dneska je pátek, ideální den na dopolední nákup, doplnění potravin, vody, my plynu a odjet někam stranou.

  P2263390

  Opět po mnoha dnech jsme zavítali do Mercadona a já pro pár drobností do Lidl, který je hned vedle. Tankovali jsme plyn za cenu 0,759 eur což je poněkud vyšší cena, ale tady nemáme moc na výběr.

  P2263391

  Zkoušeli jsme aplikaci na vyhledávání nejlevnější čerpací stanice, ale jsou poměrně daleko od nás a nemá cenu ujet 20 km jen kvůli pár centům. Budeme potřebovat asi jen jednu láhev, i když jeden nikdy neví, jak dalece se měřáky pletou. Občas je to úplně přesně, ale spíše tankujeme mnohem víc, než bychom podle měřáku měli.

  P2263393

  Ujíždíme kousek do vnitrozemí k jezeru Beninar. Už jen cesta je zážitek a jak mnozí píší, cesta je mnohdy cílem putování. Jsme několik kilometrů ve vnitrozemí, a i tady je množství fóliovníků. Tady všude se pěstuje zelenina pro celou Evropu.

  P2263410

  Neskutečné množství fóliovníků. Fóliovníky jsou i na velmi prudkých svazích a my, ač se nám to sebeméně líbí, musíme obdivovat jak tu lidé dokázali vybudovat svoje živobytí.

  P2263413

  Ovšem, dříve se tady živili hlavně pastevectvím a maličké opuštěné domy dávají tušit, že ani tento způsob obživy nebyl nikterak jednoduchý.

  P2263408

  Jezero Beninar, nejbližší městečko je Breja, je uměle vytvořené jezero, které zadržuje vodu z pohoří za námi a nad námi, Sierra Nevada. Sierra Nevada je nádherné uskupení hor s nejvyšší horou Mulhacén 3479 metrů, ale i jinak je tam pár třítisícovek a několik úžasných dvou půl tisícovek. Tam se samozřejmě časem ještě podíváme, ale dneska je na pořadu dne překrásná umělá nádrž Beninar.

  P2263417

  Je tady několik míst na stání, my víme konkrétně o dvou. Přijíždíme k jezeru a na prvním námi vytipovaném místě stojí tři obytky a světe div se, s Čechy. Tak my o nich víme, že jsou společně a u pobřeží stáli kousek za námi, nicméně, asi včera nás předjeli. Zdenda s Alenkou se na výletě na kolech s nimi setkali a zřejmě jim řekli o našem záměru na víkend se uklidit trochu stranou  a tak už tu stojí. Nicméně, my stojíme zhruba 500 m nad nimi na naprosto luxusním a jedinečném místě.

  P2263421

  Kolegové nemají tak skvělý výhled na celé jezero, a hlavně jsou pod a mezi stromy, což je stejně pro nás špatně, a tak i kdyby tu oni nebyli, stejně bychom na jejich místě nestáli.

  P2263437

  Tady máme něco neskutečného, a dokonce je tu dozor parku, který nás dvakrát denně objede. Hned jsme samozřejmě navázali nejen oční, ale hlavně slovní kontakt, protože potřebujeme vědět, jestli tu můžeme grilovat. Správce parku vždy jen kolem projel, zamával na pozdrav a je pryč.

  P2263425

  Tak jsme si ho vyloženě vyčíhali a jakmile jel kolem, Zdenda mu skočil před auto. Domluvili jsme se, že tu můžeme být, samozřejmě bude vše po nás uklizené a v čistotě, dozvěděli jsme se, že tady nesmíme rozdělávat oheň, což by nás stejně ani nenapadlo, ale můžeme grilovat.

  Pro jistotu a kdyby náhodou přijel ještě někdo jiný, máme u grilu připravenou vodu na hašení. Ale je fakt, že leda blázen by rozdělával v jakékoli zemi na jihu Evropy klasický oheň, byť sebemenší.

  P2263430

  Riziko požáru je obrovské a jak jsme už mnohokrát viděli, pokud někde oheň vznikne, obvykle vyhoří obrovská oblast. Proto jsou ochránci a správci parků a lesů tak citlivý na otevřený oheň. 

   Dnešní trasa je:

   

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ