int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 19.04.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



int(1)

Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

  • Playa del Arroz - Murcia - Španělsko

    26.3.2021

    Digitální nomádi je velké téma, které budí vášně, nevoli, závist a já nevím co ještě, každopádně starší generace maličko tápe, mladší generace by ráda cestovala a hledá možnost, jak se stát digitálním nomádem.

    Media

    Rozhodně nechci radit jak na to, nechci odsuzovat nebo chválit, jen bych ráda dala do souvislostí pár informací, poznatků, aby bylo toto téma pro nás, starší, stravitelnější a pochopitelnější. Setkali jsme se s několika lidmi, kteří si na své cestě vydělávají na dálku rozumné peníze, ale k tomu se dostanu později. Nejdříve uvedu pár informací pro pochopení.

     Adobestock_150146599-copy-1030x465

    Definice zní většinou takto – „Digitální nomádi jsou lidé, kteří si pomocí telekomunikačních technologií vydělávají na živobytí a žijí svůj život nomádským způsobem. Tito pracovníci často pracují na dálku z cizích zemí, kaváren, veřejných knihoven, společných prostor nebo rekreačních vozidel . Často se toho dosahuje použitím zařízení, která mají možnosti bezdrátového internetu, jako jsou chytré telefony nebo mobilní hotspoty. Úspěšní digitální nomádi mají obvykle finanční polštář nebo potřebují vyvinout vysokou úroveň soběstačnosti a sebekázně.“

     https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_nomad

     Anebo další definice, která je téměř stejná, jen maličko rozvinutá – „Digitální nomád - Digital nomad -Digitální nomádi jsou lidé, kteří si pomocí telekomunikačních technologií vydělávají na živobytí a žijí svůj život nomádským způsobem. Tito pracovníci často pracují na dálku ze zahraničí, kaváren, veřejných knihoven, coworkingových prostor nebo rekreačních vozidel. 

     Další pojem je „Freelancers - Na volné noze – je to osoba samostatně výdělečně činná, která nabízí služby a často pracuje na několika pracovních místech pro více klientů najednou. ... Nezávislí pracovníci obvykle vydělávají peníze na jednotlivé pracovní místo a za svou práci si účtují hodinové nebo denní sazby. Práce na volné noze je obvykle krátkodobá.“

     Images-2

    Takže tu máme novodobý druh životního stylu, který ale má několik úskalí. Tento druh životního stylu může představovat výzvy, jako je udržování mezinárodního zdravotního pojištění s globálním krytím, dodržování různých místních zákonů a někdy získání pracovních víz a udržování vztahů na dálku s přáteli a rodinou. Dalším problémem můžou být rozdíly v časových pásmech, obtížnost nalezení spolehlivého připojení k internetu a absence vymezení mezi prací a volným časem a problém může být i jazyková bariéra.

     Images-2_2

    Digitální nomádi mohou pracovat v různých profesích, ale většinou to jsou profese, u kterých není zapotřebí úzký kontakt se zákazníkem. Ikdyž i to se dá v rozumné míře nahradit. Skype , Zoom a Slack jsou běžné nástroje, které mohou lidé používat ke komunikaci prostřednictvím hlasu, textových zpráv a videochatů na velké vzdálenosti. Osobně vidím jako velký problém, pokud člověk, který pracuje na dálku, potřebuje ke své práci velké množství dat. A zase jsme u toho proklatého internetu. Profese, které ke svému výkonu potřebují prolustrovat množství odkazů a prostudovat množství článků, podkladů, tak ta profese bude mít problém. Aspoň prozatím jsme limitovaný množstvím dat ať už poskytnutým mateřskou nebo hostitelskou zemí. Pokaždé narazíme na tříměsíční limit všech zemí EU. Vůbec nám tady nepomůžou neomezená data z domovské země, protože ty právě můžeme používat jen ty tři měsíce, pak už je následně účtovaný každý bajtík a tím se nám platba za internetové připojení dostane do astronomických částek. Lépe jsou na tom profese, které dostanou zadaný úkol a pak záleží na délce zakázky, odevzdání díla. Poznali jsme překladatelku, která dostala za úkol přeložit knihu s tím, že měla na tuto práci 5 měsíců. Pravda, slovníky a podkladové materiály zabraly docela dost místa, ale pět měsíců je dostatečně dlouhá doba vhodná na přejezd i do vzdálenější destinace a s minimálním nárokem na internet. Potkali jsme rodinu, kdy oba dva pracují na dálku na tvorbě internetových stránek. Ti měli spočítáno, že potřebují jen na práci denně 1 Gb dat. Ideální prací je spolupráce s cestovatelským časopisem, kdy je domluvena zakázka na články a fotoreportáže z oblasti, kterou zákazník požaduje. Nebo jsme poznali slovenskou rodinu, kteří připravovali podklady pro televizní cestovatelský pořad, vybírali lokace v plánované zemi, psali doprovodné texty. U nich stačilo se jednou za týden spojit s realizačním týmem, odeslat návrhy, fotodokumentaci a prodiskutovat další požadavky. Takových profesí je celá řada, ale jak jsme poznali, je to i o veliké sebekázni a velmi pečlivém vymezení času na práci a na odpočinek. Pak jsou digitální nomádi, kdy jeden partner pracuje na dálku a druhý se věnuje rodině. Takové jsme také poznali, kdy obvykle muž má takové zaměstnání, že dostane úkolem práci, zakázku, obvykle je to v IT službách a má třeba několik dnů na realizaci a žena se věnuje rodině, péči o dítě, děti, domácí výuce dětí a podobně.

     Světýlkem na konci tunelu jsou satelitní družice od Elon Musk, kdy jakmile bude dostatečné pokrytí, měli bychom si koupit krabičku na příjem signálu, už se ví i přibližná cena a za velmi rozumné peníze bychom si mohli koupit satelitní internet, který už nebude omezován restrikcemi ať už EU nebo domovskou zemí, ale na to si ještě pár let počkáme. Rusové a Amazon také chystají družice.

     Images-1

    Další důležitou věcí je, kde, nebo odkud a z čeho budeme pracovat. Tedy, jaký prostor máme k dispozici a jaké místo, destinaci si zvolíme. Pokud to bude hodně daleko, potřebujeme vydělat, nebo investovat dost peněz na cestu tam a zpět. Pokud budeme žít a pracovat v karavanu, což je určitě velmi příjemné, omezují se nám místa volného stání, tam jsme spíše odkázaný na kempy, protože mnoho zemí toleruje obytná auta, ale karavany žene jednoznačně do kempů. Mnoho zemí má vyhrazená stání pro obytná auta časově omezené a mnoho zemí uplatňuje zákazy v letní sezoně tam, kde jsou obytná auta v zimě tolerovány. Tím se nám okruh možností stání zdarma na týden, dva, měsíc značně zužuje. Pokud ovšem máme práci tak lukrativní, že nemusíme počítat, pak je pro digitálního nomáda ideální tour po kempech, kde je veškeré zázemí, včetně internetu velmi často placeného jako další službu. Ale dají se najít jednoduché kempy při delším pobyt a v zimě za 9 eur za auto, ale to jsou spíše výjimky. Běžnější jsou ceny v laciných kempech kolem 15 eur. A do této kategorie i patří problém s počasím a následně obytným, pracovním prostorem. Sluníčko občas zajde, občas je zima a občas prší i několik dnů v kuse. Počasí je děsně zákeřná proměnná.

    Většinou vídám fotky spojené s digitálním nomádstvím, kde je většinou obytná vestavba, nejlépe retro verze, slunce, pláž jen pár kroků, samozřejmě prázdná, vytažená markýza a pod ní hezky ve stínu křesílka, stůl a na něm rozevřený počítač a široko daleko ani noha nebo kolo auta. Nádhera, kouzlo, no, kdo by to nechtěl! Kdo by také nechtěl takto cestovat a zároveň pracovat!

     Images

    Pokud potřebujeme ke své práci kvalitní internetové připojení, nelze stát na místech, které jsou sice překrásná, odlehlá a romantická, protože tam velmi často není signál a nebo velice slabý, pokud máme vyřešené zdravotní pojištění, které nás nelimituje délkou pobytu v zahraničí, pokud máme vyřešenou vhodnou práci a tudíž dostatečný přísun peněz, pokud jsme natolik zodpovědný, že dokážeme místo lelkování u moře pracovat, pokud dokážeme být odtržený od domova, rodiny, pokud dokážeme odolat požitkářství, které na nás číhá na každém rohu v podobě skvělých restaurací a místních lahůdek a pokud umíme být zodpovědný ke svému zaměstnavateli a nebo sami k sobě, tak pak je rada od lidí, kteří se už takto živí delší dobu, vyjet a zkusit si tento způsob života, třeba jen na dva měsíce, protože ne každý zvládne samotu, odloučení a práci na dálku, které má mnoho pravidel.  

     Závěrem snad jen dodám, že držíme palce všem cestovatelům, ať už to jsou digitální nomádi nebo jen nomádi, kteří vyhledávají sezonní práce, zkrátka všem přejeme hodně úspěchů, v práci, v životě, na cestách.   

    Img_20210322_163454

    Ilustrační foto je stažené z Google. 

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ