int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 20.04.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



int(1)

Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

  • Švábsko - Bádensko - Württenbersko - Německo

    15.7.2021

    Stále stojíme na velmi příjemném parkovišti ve městečku Bermatingen, který je v oblasti Württemberg, nebo a také v oblasti Švábska a prší a prší. A protože prší, tak si uděláme malý výlet ne na kolech, ale do historie.

    Švábská Jura a romantická cesta - Německo - hrad Hohenzollern

    Zkrátka, obyvatelé Württemberg si raději nechávají říkat Švábové, a protože jsem už několikrát na toto pojmenování narazila a faktem je, že to nezní pro mne nijak skvěle pokud vzpomenu na ohavné brouky šváby - rusáky, fuj tajbl, tak jsem se pokusila najít pár informací o této krajině. Jak vznikl název Švábsko a proč jsou místní na to tak příšerně hrdí? Hlavně, co mě velmi příjemně překvapilo, je chuť Šwábských špeclí a to zase nastartovalo mojí zvědavost, jak se tady vaří a co je jak by se řeklo echt švábská kuchyně. Dneska se pustím do historie a příště přihodím pár skvělých švábských receptů.

     Svabska-jura-a-romanticka-cesta-nemecko-rothenburg

    Švábská Jura a romantická cesta - Německo - Rothenburg 

    Švábsko (německy Schwaben, latinsky Suebia nebo Suevia) je historické a jazykové území v Německu, zahrnující většinu dnešní spolkové země Bádensko-Württembersko (bez své severní třetiny území) a západní část dnešního Bavorska (vládní obvod Švábsko). Název je odvozen od germánského kmene Svébů. A máme tady začátek Švábska jako takového. Kmen Svébů (též Suebové, Svévové) byli velká skupina příbuzných germánských kmenů, mezi které patřili Markomani, Kvádové, Hermunduři, Semnoni, Langobardi a další, někdy, včetně podskupin, jednoduše označovaní jako Svébové. Byla to taková skupinová, kmenová všehochuť, která se různě pohybovala po Evropě. Svébové například expandovali na jih na úkor galských kmenů, markomanský náčelník Marobud založil na území Čech první konfederaci germánských kmenů. S krizí třetího století se objevily nové svébské skupiny a Itálie znova čelila invazi, tentokrát Juthungů, zatímco Alamani pustošili Gálii.

    435px-suebic_migrations

    Království dunajských Svébů (zelená, též domovina kmenového svazu) a Svébské království v Galicii (červeně) s vyznačenou trasou stěhování.

    Pozor, zde máme první zmínku o Alamanech. Na konci 4. století mnoho Svébů pod tlakem Hunů migrovalo na západ. Roku 406 svébské kmeny vedené Hermerichem překročily Rýn a krátce na to se dostaly do Hispánie, kde nakonec založili Svébské království. Ale Hispánie byla pozdějším územím Španělska! Během posledních let úpadku západořímské říše byl svébský generál Ricimer de facto vládcem. Langobardi se později usadili v Itálii a založili Langobardské království.

    Hispania3c

    Pyrenejský poloostrov mezi lety 530 až 570, království Svébů (zeleně)

    Postupem času se Svébové přesunuli na jihozápad, do míst dnešního Německa. Zde se silně sblížili s Alamany a často s nimi podnikali válečné výpravy. Roku 406 se většina Svébů připojila k Vandalům a Alanům při překračování římské hranice u Mohanu a podnikáni nájezdů do Galie. Zatímco se Vandalové s Alany na čas usadili v Galii, Svébové překročili Pyreneje a roku 409 král Hermerich založil Svébskou říši (tj. Svébské neboli Galicijské království).

     

    Mapa Schwäbischen Kreises z roku 1572 

    Alamani, Bavoři a Durynkové, kteří zůstali v Germánii, dali jména německým regionům Švábsko, Bavorsko a Durynsko. Má se za to, že Svébové zahrnují hornoněmeckou kulturu a dialekty převládající v jižním Německu, Švýcarsku a Rakousku.

     Svabska-jura-a-romanticka-cesta-nemecko-rothenburg_

    Švábská Jura a romantická cesta - Německo - Rothenburg

    Takže podle všeho Alamani založili Švábsko a snad už můžeme udělat skok do bližší historie.

     Nemecko-rothenburg-hrazdene-domy

    Švábská Jura a romantická cesta - Německo - Rothenburg

    Ve středověku byla součástí Švábska i dnešní rakouská spolková země Vorarlbersko, dále také Lichtenštejnsko, část dnešního Švýcarska a bývalý francouzský region Alsasko. Na celém původním středověkém území Švábska se dnes mluví alemanskými dialekty němčiny, tento název je pro změnu odvozen od germánského kmene Alamanů.

     Svabsko-v-soucasnem-nemecku

    Švábsko v současném Německu

    Pokud to celé shrnu, tak Svébové, kteří expandovali na Pyrenejský poloostrov prohráli bitvu o Svébské – Galicijské království s vizigóty a následně s nimi splynuli. Pro změnu Svébové, kteří v roce 406 zůstali za hranicemi impéria říše římské, splynuli s Alamany. Přesto se dodnes oblast v Německu podle nich nazývá Švábsko. Několik pramenů uvádí, že se zde hovoří švábským dialektem, ale další prameny uvádí alemanský dialekt němčiny.

    Unnamed

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ