Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 20.01.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnesHledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Faro de Candieira - Valdoviňo - Galicie - Španělsko

  15.12.2020

  Dneska je před námi cesta na maják, několik vyhlídek a hlavně, ráno vypadá na překrásný den.

  No, však bychom si ho zase po nějaké době zasloužili. Stále jedeme po severním pobřeží, a ne jak jsem mylně celou dobu uváděla západní pobřeží. Kolega, čtenář cestopisu mě upozornil na chybu, jíž jsem se soustavně dopouštěla a já za upozornění velmi děkuji.

  Ono to vzniklo tak, že všichni v hovoru mluví o západním pobřeží, ale pravda je, že je to severní pobřeží. Někde je v cestopise uvedeno severozápadní pobřeží, ale severní je správně. Před námi je další v pořadí skupiny majáků v tomto úseku, a to maják Faro de Candieira, který opět stojí na vysokém útesu, ovšem cesta k němu je značně krkolomná.

  Několikrát musíme otáčet vysloveně na pětníku, protože prudkou zatáčku do kopce nemáme šanci nezvládnout, tak jedeme dál a na prvním slušnějším místě otáčíme a vracíme se zpět na naši trasu. Šplháme do kopců a opět jsme tu sami.

  Ostatně, je to štěstí, že proti nám nikdo za celou dobu nejede, vůbec netuším, jak bychom se tady vyhýbali, s kýmkoliv. I mrňavé autíčko by se vedle nás nevešlo a   tím, jak je všude strašně podmáčená zem, se nikomu na trávu nechce.

  Pc157725

  Opět se tu kolem pasou volně krávy. Je to ohromný rozdíl, když jsou krávy takto volně na pastvě, jsou takové čisťounké, žádné uválené dojnice z kravína, ale všechny krávy jsou tady chované na maso a malá vemínka s mlékem mají jen když mají u sebe telátko.

  Ovšem, co se nám ohromně líbilo byla statná bílá kobyla s hříbětem. Zdenda má hříbátko moc hezky natočené v dnešním videu. Kobyla stála na silnici a čekala, až se hříbě vyskotačí.

  My jsme pomaličku k nim dojížděli, ale kobyla se nehnula a stála a hříbě pobíhalo v lesíku.

  Nakonec se umoudřilo, protože kobyla udělala několik kroků směrem k němu, jakoby mu řekla „ koukej přestat s tím blbnutím a pobíháním a jdeme!“, hříbě způsobně přiběhlo k matce a pak se společně vydaly přes silnici a v poklidu odkráčeli.

  Říkala jsem si, že akorát na silnici chyběla nakreslená zebra. Připomnělo mi to situaci, kdy rodič nebo učitelka stojí na přechodu a chrání před auty děti. Vlastně svým tělem donutí zastavit auta, aby mohly děti bezpečně projít. Tady to bylo stejné, klisna se ze silnice nehnula, dokud neměla svého potomka bezpečně na druhé straně. Byl to překrásný a dojemný zážitek. My jen seděli a tiše a obdivně pozorovali tu nádhernou podívanou. Říkala jsem si, tady je ještě svět v pořádku, tak jak má aspoň v omezených možnostech dnešní doby být.

  Maják je opět úžasný. Jen se k němu nedá dojet, to se musí po silnici kousek sejít. Já jsem hlídala auto a Zdenda šel na průzkum. Nechtělo se nám vše uklízet, balit a komplikovaně zabezpečovat, tak to občas takto řešíme.

  Večer jsme se dostali do velké diskuse, jak budeme dál cestovat. Pravdou je, že já jsem se vyloženě upnula k původnímu plánu, že jakmile se tady zkazí počasí, tak pojedeme na jih.

  Ovšem, Zdenda měl na mysli, špatné počasí už třeba v Baskicku a já si zase říkala, co musí být za špatné počasí, aby ho to donutilo odjet. Zkrátka, všechna nedorozumění vznikají z špatné komunikace.

  Takže večer byl u nás poněkud bouřlivější, než je zdrávo, ale nakonec jsme si vysvětlili vše, co se nahromadilo za posledních pár dnů, já jsem uznala, že nemá cenu honem ujíždět na jih, protože chceme ještě do Compostely a to už nám vlastně zbývá jen pár kilometrů na hranice Portugalska a to by zase byla velká škoda se sem kvůli tomu znovu na pobřeží vracet.

   Musíme být v Čechách v polovině dubna, takže na návrat máme tři a půl měsíce a s ohledem na to, že jsme už víc jak tři tisíce kilometrů daleko, máme čas přesně tak akorát na návrat. Pokud samozřejmě vezmu v potaz plán 1000 km měsíčně.

  Městečko Valdoviňo nás velmi mile překvapilo. Jednak, kousek za městem je nádherná pláž s velikým, velmi příjemným parkovištěm a hlavně, je tu kemping s restaurací a mají silnou wifi a my k ní máme heslo!

  Takže, celé odpoledne až do pozdního večera sedíme u počítačů a ládujeme do stránek uplynulé dny, Zdenda ukládá svoje videa a hlavně, ukládáme fotky na vzdálená úložiště.

  Takže skvělé. Pustili jsme si české rádio, posloucháme Prahu, pracujeme na počítačích a už je nám dobře.

  Ovzduší se pročistilo, vše vysvětleno, slavnostní večeře za námi a bujná noc před námi. A tak to mám být. Přeji všem krásný noc.

   Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz.

   Dnešní trasa je: 

   

« Předchozí | Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ