int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 12.09.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

a toto vidíme okolo násint(2)

Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Torres Vedras - Estremadura - Portugalsko

  19.1.2021

  Kostky jsou vrženy, jedeme koupit nové baterie. Problém je, že musíme koupit jen určitý rozměr, který se vejde pod moji sedačku.

  Nakonec opravdu koupíme dvě startovací baterie, které Zdenda našel v NORAUTO, což je velká síť prodejen, která fungovala i u nás. Máme šanci, že nekoupíme baterie, které jim tam už několik let leží ve skladu, a tak snad nám aspoň do podzimu vydrží.

  Pravda je, že jsme baterie opravdu asi vytrakovali teď na podzim, protože skoro měsíc jsme měli bez sluníčka. Když k tomu přihodím krátké vzdálenosti jízdy a hlavně, to, že oba dva pracujeme denně několik hodin na počítačích, což zrovna taky není obvyklé, tak se asi nemohu divit a další poměrně neplánovaný velký výdaj musím skousnout.

  Bez baterek se zkrátka žít nedá. I když, velmi se nám osvědčily dekorativní kouličky na dvě tužkové baterky, a ještě jsem oprášila světýlka, které jsme měli na vánoční výzdobě oken, ale už uklizené. Tužkové baterky za jízdy nabijeme v nabíječce, a ještě máme velmi příjemné večerní osvětlení a šetříme baterky v nástavbě. Jituš, oni nevíš, jak na Vás vzpomínáme. Měla jsi ohromně šťastnou ruku s dárkem pro nás na cesty. Tak jsme zvládli poslední večery na pár tužkových baterkách, ale není to žádná sláva. Už jsme si zvykli na určitý komfort, jako je splachující toaleta, fungující lednice anebo jen, možnost si večer vyhřát prostor.

   

  NORAUTO skutečně baterie má a je jen otázka chvilky, kdy Zdenda odšrouboval moji sedačku, společně se Zdendou S dali baterie do nákupního vozíku a za chvíli máme baterie nové.

  Opět vše nasadit, přišroubovat, nandat všechny kryty a hned jsme o pár tisícovek lehčí. Ale hlavně, že nám vše funguje.

   

  Ještě jsme dostali 2x 10 eur slevový kupon, který platí jen dneska a slevu dostaneme jen na zboží, které je dražší jak 10 eur. Tak nakonec Zdenda koupil nové stěrače, které už jsme potřebovali.

   

  Přesunuli jsme se jen o kousek dál a šli si prohlédnout staré město s pevností na vršku, Torre Vedras.

  Tak, pevnost je uzavřená, jak jinak, ale nám to až tak nevadí.

  Spíše se jednalo o to, město si prohlédnout, projít se a kouknout, jaký je bzukot a cvrkot. Bohužel, je to tu dost zpustlé.

  Hodně domů je vyloženě vybydlených, hodně jich je na prodej a hodně jich už majitele asi nikdy mít nebude a jen se asi čeká, až spadnou úplně.

  Img_20210119_144821

  Moc to nechápeme. Přeci jenom, většinou jsou historické části měst s láskou opečovávané, udržované, a tak nějak je to to, kam chodí většina návštěvníků.

  Je to vždy ta část města, která je nejnavštěvovanější, nejupravenější, nejpěknější, protože málokoho zajímají paneláky v nové části města.

  P1191169

  Ale tady to všechny nechává v klidu. Některé domy jsou krásné, náročně zrekonstruované, ale většina budí dost smutný dojem.

   

  Prošli jsme se poloprázdným městem, opět, je čas siesty, tak není divu, ale domníváme se, že spousta prodejen bude zavřená i po siestě a jak to vypadá, tak v této oblasti mají restaurace zakázáno mít uvnitř zákazníky.

  Všechny, pokud mají otevřeno, prodávají jen lidem na ulici. Neviděli jsme jedinou kavárnu, kde by někdo seděl uvnitř.

   

  Tím se dostávám k velkému tématu, který každého cestovatele trápí a tím je možnost cestování po Portugalsku.

  P1191193

  Obrací se na nás stále někdo s prosbou o informace, jak to tu vypadá, jaký je problém se stáním mimo kempy.

  Omlouváme se tímto všem, ale radu pro Portugalsko a obecně pro jakoukoliv zemi dát nemůžeme a nechceme. Radit v této době je hodně ošidné a neradi bychom, aby kdokoliv dostal díky naší radě pokutu.

  Od 1. září vyšel v platnost zákaz spaní v obytných autech mimo parkoviště pro karavany anebo kempy. Jedná se o to, jak jsme se dozvěděli, že v loňském roce po ukončení všech možných zákazů v okolních státech se do Portugalska údajně nahrnulo ohromné množství obytných aut ze všech možných zemí a najednou neměli Portugalci v létě kde stát a samozřejmě, to určitě nebyl jen tento problém.

  Jenže, zákon platí od září a údajně se policie nijak nehrne udělovat pokuty. Než se vše prodiskutovalo, kdo, kdy a za kolik nastala zima a všichni zase odjeli.

  P1191155

  Nicméně, bylo nám doporučeno, snažit se nocovat na STLP s tím, že povolená parkoviště by taky až takové problém být nemusel. Hlavně neparkovat v národních parcích a na zákazech, ale to jsou klasická pravidla, která stejně dodržujeme.

  Nemá cenu chodit problémům naproti. Teď je v Portugalsku zákaz vycházení v sobotu a v neděli od 13 h, ale byli jsme v Portugalských Benátkách, šli jsme kolem policejního auta, kde byli dva policisti a nikdo nám nic neřekl a mohli nás zastavit,

  P1191211

  mohli se zeptat kam jdeme a mohli nás i pokutovat, kdyby chtěli, protože i zde platí, neznalost zákona neomlouvá, ale přesto, že jsme byli od jejich auta půl metru, tak jsme jim za nějakou aktivitu nestáli.

  To ovšem nemusí být pravidlem, a to co platí v jednom městě, vůbec nemusí platit ve vedlejším. Zrovna tak zákaz přejíždění z regionu do regionu, o kterém jsme vůbec nevěděli a s klidným srcem jsme přejeli z regionu Beira do regionu Estremadura.

  Ale, mohli jsme mít kliku na aktivní policejní hlídku a mohl být problém. Leč nebyl, ale byla to jen náhoda? Štěstí? Portugalská normalita?

  Nikdo tu nic neřeší? Nebo zrovna jsme se strefili a hlídka z našeho úseku byla na obědě. Tak a v této situaci, co by se dalo poradit? Nic moc.

  P1191167

  Jediné, snažit se parkovat tam kde můžeme, kde je to povolené, snažit se parkovat tam, kde je dostatek místa i pro místní, vyvarovat se parkování v zákazech, mít na noc vše uklizené a s citem přistupovat k vyndání křesílek, mít kolem sebe čisto.

  Není to mnoho, ale je důležité dodržovat pravidla hry i bez všech možných desater.

  A samozřejmě, zimní období nahrává cestování a nocování mimo kempy. Parkoviště jsou prázdná, a tak nějak všude jsme tolerovanější než v letních měsících.

   Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz.

  Dnešní trasa je: 

« Předchozí | Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ