int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 06.02.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

a toto vidíme okolo násint(2)

Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Lisabon - Sesimbra - Okolí Lisabonu - Portugalsko

  26.1.2021

  Konečně je před námi Lisabon, kterým jen projedeme.

  Jediné, co si nechceme nechat ujít je překrásná pevnost Torre de Belém.

  Je to nádherná stavba v manuelském stylu z roku 1515. Pevnost, která je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO je připomínkou velkých námořních objevů Portugalska.

  Dnes je bohužel, jako většina památek uzavřená, což je velká škoda.

  Naštěstí se nám podařilo zaparkovat doslova pár metrů od pevnosti, a tak se můžeme pohodlně vystřídat v hlídání aut a pevnost si prohlédnout.

  I tady několikrát kolem projela jak Policie, tak gardisti a nikdo o nás nejeví nejmenší zájem.

  Říkáme si, že tato doba taky asi, možná, nahrává cestování, i když je občas nepříjemné, že se nedostaneme na památku, kterou jsme si vybrali.

  Díky tomu, že jsou restaurace dost často uzavřené, tak pro nás zůstává hodně místa na parkování a díky tomu, že je tady minimum turistů, není zase policie tak nervózní, jak by mohla být. Zkrátka, maličko se nám to jeví jako výhoda.

  Obytných aut potkáváme naprosté minimum, a tak si na přetlak na parkovištích opravdu nemůžeme stěžovat. A pokud potkáme nějakého kolegáčka, tak se jen zvědavě koukáme, odkud je a máváme na pozdrav jako zběsilý, protože je to hodně velká vzácnost.

  Ale na druhou stranu, zase není divu, protože počasí stojí za houby a co by tady taky kdo dělal. Abychom se dostali na Setúbalský poloostrov, musíme přejet most Ponte 25 de abril.

  Tady je docela zajímavé, že přejezd přes most do města je placený, ale z města nikoliv. Tento lisabonský most je vysloveně účelový a žádnou ladnou krásou neoplývá. Pod vozovkou pro auta je ještě patro pro vlaky, ale pak už nic jiného.

  Shodli jsme se na tom, že je to přesně ten typ mostu, který byl potřeba, a tak se holt postavil a jestli je hezký, ladný a nedej bože reprezentativní, tak to už nikoho moc nezajímalo.

  Většinou by se takový mostem hlavní město chlubilo, ale tady ne. Tak, hlavně že plní účel, to je nejdůležitější. Jedeme na cíp Setúbalského poloostrova na mys Cabo Espichel, ale dojíždíme už v totální mlze.

  Vlastně to, že je tady někde maják, kostel, a ještě jakési útočiště pro poutníky víme jen z průvodce a jsme rádi, že jsme v té mlze našli Zdendu s Alenkou. My jsme se zdrželi v jednom malém městečku, kde prodávají obytná auta a podle internetu měli mít hodně podobné čerpadlo na vodu, jaké máme my. Čekali jsme skoro ¾ hodiny, než otevřou prodejnu, což byla jen prodejní buňka, ale přesto, že měli na vratech vyvěšenou otevírací doby bez nějaké informace o uzavření, tak se asi majitel rozhodl, že dneska do práce nepůjde a hotovo. Ještě jsme čekali 20 minut navíc, a protože nikdo nepřišel, tak jsme odjeli.

   

  Seděli jsme chvilku venku na kávičce a pak už jdeme do aut. Večer máme Bio Ilusion, což je super. Dáme si pivo, vínko, misku oliv, trochu sýra a večer nám tak krásně uběhne.

  Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz.

   Dnešní trasa je:   

« Předchozí | Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ