Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 04.10.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Valverde del Camino - Andalusie - Španělsko

  3.2.2021

  Příjemně unavení ze včerejšího výletu se jdeme podívat do městečka Mértola.

  Na nádherném skalnatém výběžku leží les Mértola. My stojíme přímo u řeky Guadiana, na molu, kde i po kontrole Národní gardy jsme v klidu a pohodě. Tady je svět, jak říká Zdenda S „normální“.

  Jsme napasovaný na zdi v rohu betonového molo, nikomu nepřekážíme, žádný přetlak aut, kterým bychom překáželi tady teď nehrozí, tak proč nás vyhánět.

  Přitom, co si budeme povídat, policie nás klidně mohla vyhnat, klidně jsme mohli dostat pokutu, protože zákaz parkování na noc je na celém území Portugalska, ale jak to tak vypadá, maximálně striktně se bude dodržovat hlavně v Algarve.

  Nad námi je Mértola, kam vede několik cestiček a schodů.

  Strategická poloha městečka, kde byl nejsevernější přístav na řece Guadiana byl konečnou zastávkou mnohých obchodních tras.

  Už staří Římané tady vybudovali významné obchodní středisko. Sem se svážela měď a další kovy, obilí a olivový olej na další cestu po řece. Mértola bylo bohaté městečko, které ovládali Římané a pak na nějaké období Maurové, kteří městu říkali „Martulah“.

   

  Když se obchodní trasy na řece posunuly a přesunuly na řeku Tejo, přístav utichl, a i díky tomu, že v roce 1965 měděné doly ukončily činnost, tak přístav nadobro utichl a dneska je to malebná vesnice, kam bychom se při toulkách Portugalskem mohli podívat.

   

  Naproti přes řeku máme našeho pana čápa, ale je sám. Smutně stojí na kameni a klape zobákem. Držíme mu palce, aby jeho vyvolené brzo přilétla.

  Je to obdivuhodné divadlo. Tak na to se neomrzí koukat a pozorovat krásu přírody kolem nás.

  Paní čápová přilétá a náš čáp se může klape zobákem a předvedl nám krásný taneček. Vypadá to nadějně. Čápice je mnohem drobnější a jen tak si chodí kolem a tu a tam něco ze země sezobne. Čáp odlétá a za chvíli je zpět se zobákem plným větví, které pokládá před čápici a vypadá to, že jí definitivně přesvědčil, že je schopen postarat se o rodinu. Pak už chodí po louce společně a my si myslíme, že ruka je v rukávu a vše dobře dopadlo. Ostatně, jak jsme viděli, všude v okolí je ohromné množství jak už obsazených, tak ještě prázdných hnízd, že si naši čápi mohou vybírat, kde založí rodinu.

   

  Dnešní den je zároveň posledním dnem na území Portugalska. Dalo by se říct nepřátelského Portugalaska, ale to bych lhala.

  Bylo nám tady dobře a za měsíc putování Portugalskem jsme neměli problém. Policie a Národní garda se vždy k nám chovali velmi vstřícně, mile a příjemně. Kromě 22 h v Algavre bychom nemohli říct nic špatného o pobytu v Portugalsku, ale čas se nachýlil a my už jedeme pryč. Ještě by se dalo říct, že jedeme z Půlnočního království do země krále Miroslava.

  Jenže, jak to vypadá, cesta přes hranice nebude úplně jednoduchá. Malé hraniční přechody jsou uzavřené, a tak musíme velkou oklikou jet na hlavnější přechod, kde je samozřejmě kontrola. Za našeho pobytu se situace s kovidem v Portugalsku značně zhoršila, a tak má Portugalsko uzavřené hranice.

  Což znamená, že se do Portugalska hned tak někdo v tuto chvíli nedostane.

  My na hranicích jsme zkontrolovaný, španělská policistka si zapsala naše jména a údaje z občanky a pasů a může vstoupit do Španělska.

   

  Valverde del Camino je městem, kde složíme hlavu. Opět je to městečko se servisním místem, kde můžeme zdarma natankovat vodu a zbavit se odpadní vody a toalet.

  My si ještě se Zdendou doběhli do Mercadona pro čerstvý chleba a pár nezbytností a jdeme brzo spát.

  Teď jen přemýšlíme, kam dál, kudy dál a jak rychle, ale jedno je jisté, určitě jedeme za sluníčkem! 

   Video z dnešního dne, klikni na tento odkaz.

   Dnešní trasa je:

« Předchozí | Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ