int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 12.09.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

a toto vidíme okolo nás25.6.2014

25.6.2014

Kde vzít na vše co budeme potřebovat.

To je pro nás největší problém, jelikož jsme oba dva normální lidi, kteří nevlastní po neznámém strýčkovi půlku Václaváku a vše co máme jsme si vydělali, tak nás to stálo hodně přemýšlení. Trochu jsme našetřili a rozhodli jsme se prodat jeden byt. Ten jsme ještě před prodejem kompletně zrekonstruovali, kvůli lepšímu prodeji. Nyní prodáváme naší rekreační chatu, protože tady nebudeme po většinu roku a veškeré varianty jak jí uchovat se ukázali jako velmi nepraktické a nereálné. Nehledě k tomu, že peníze z prodeje budeme velmi potřebovat. Tak jsme se ještě sami pustili do kompletní rekonstrukce chaty, abychom dosáhli co nejvyšší ceny. Zdenda je velmi šikovný muž a práci odvedl skvělou. Mě ostatně to s kýblem taky velmi šlo. Máme ještě dva pronájmy, které nám budou hodně pomáhat . Ale bohužel nepokryjí vše a tak  musíme mít dobré propočty, které se budou co nejméně lišit od reality a plánované měsíční výdaje co nejvíce dodržovat.

Máme v propočtech hodně neznámých, které nijak nemůžeme ovlivnit a jen doufáme, že naše strana a vláda, jak já říkám, nám neudělá mnoho báječných rozhodnutí, které nám znemožní  cestování  a budeme se muset vrátit. Pokusím se je shrnout do nějakého kloudného přehledu.

 • Kurz Eura – intervence ČNB nám velmi prodražila nákup auta. Kolik bude podobných intervencí?
 • Po skončení intervence jaký bude kurz Eura vůči koruně?
 • Pokud naše báječná vláda zadluží neúměrně republiku…. Jaký bude kurz Eura?
 • Přijmeme Euro v horizontu 3-4 let a v jakém bude kurzu? Jaký bude přepočet?
 • Jak bude za pár let vysoké Dobrovolné důchodové pojištění  a Zdravotní pojištění, které si budeme dál platit?
 • Jak vysoká bude průměrná mzda v ČR pro výpočet tzv.  předdůchodu
 • Bude ještě vůbec za pět let fungovat možnost odchodu do tzv. předdůchodu  
 • Bude stále ještě fungovat platba státu na Zdravotní pojištění za tzv. předdůchodce
 • Kolik vlastně bude činit náš klasický Důchod?
 • V kolika letech nakonec do toho báječného důchodu půjdeme? Neposune vláda hranici pro odchod do důchodu pod tlakem enormně narůstajícího počtu důchodců?
 • Co vše si ještě vymyslí naši představitelé, aby dostali víc peněz od lidí jako jsme my?

Takže tady vidím velké množství neznámých, které i při nejlepší vůli nemůžeme absolutně ovlivnit a tak jen doufáme, že se podmínky, které máme nyní  nebudou dramaticky měnit. Už jen intervence ČNB nám velmi prodražila nákup auta a jak to vypadá tak umělý kurz koruny bude ještě nějakou dobu trvat. Na našem bydlíku při ceně 55 tis EU to dělá cca 3,5 ,- Kč na Euru. To je teda docela dost. Tento manévr nám sebral skoro všechny peníze, které jsem měla v původním propočtu vyhrazené na doplňky. A už máme problém. Musíme hledat levnější auto, abychom ztrátu nahradili.

28.6.2014

Máme před létem, konec června a já se pokusila shrnout to nejdůležitější  co nás čeká a co vše předcházelo, než padlo rozhodnutí, prodat byt, prodat chatu a plánovat výjezd. Samo sebou jsem zapomněla napsat spoustu drobných věcí, které jsme v průběhu tří let našeho plánování řešili.

 

Tvorba internetových stránek.

Tak to je kapitola sama o sobě.

Se Zdendou jsme oba dva normální uživatelé počítačových funkcí a snažíme se učit novinky, ale ty jdou mílovými kroky kupředu. Rozhodli jsme se, že si vytvoříme internetové stránky, kam budeme dávat naše zprávy z cest pro přátele a známé, buď aby se mohli podívat, kde zrovna jsme, nebo ještě lépe, aby jim možná trochu pomohli vyjet se svým autem a vědět, kde zadarmo zaparkovat, kolik stojí kde benzín, kde koupit plyn a kde nejlevněji nakoupit. Takže potud byl plán vytvořit naše stránky a pokusit se je naučit ovládat. Jelikož Zdenda je celý týden pryč a hlavně bez připojení na internet, padla realizace na mne. Nic, při první cestě do Prahy jsem v odborném knihkupectví koupila velmi drahou knihu cca 600 stran s CD Tvorba internetových stránek v jazyku Word Press. Z toho co jsem načetla, jaké stránky mít je údajně Word Press jeden z nejlepších, nejovladatelnějších a pozor!!!! NEJLEHČÍ.  Na šesté straně tohoto báječného manuálu jsem se totálně ztratila a usoudila jsem, že možnost vytvořit si stránky je pro mě nedostupná.  Pořád jsme se snažili mít takové stránky, se kterýma by šlo pracovat bez připojení na internet a pak ty stránky v závěru ikonou publikovat, pustit do sítě. Hned dalším krokem bylo zakoupení domény. To bylo to nejjednodušší. Po bouřlivé diskusi nakonec prošel Zdendův návrh  www.bydlikemevropou.com, zaplatili jsme překvapivě nízký poplatek a hrdě jsme si objednali zaslání certifikátu. Hledala jsem dál jak na stránky, jak je získat. Jednalo si i o to, abychom je uměli sami ovládat, abychom při každé změně nemuseli kontaktovat správce stránek, což stojí samosebou nemalé peníze. Našla jsem na internetu jednu známou firmu, která Vás intuitivně  učí krok za krokem vytváření stránek. Moc se mi to líbilo a když už jsem uměla vkládat odkazy, měnit ikony na lištách, vkládat fotky atd. asi dvou měsíční učení a  zkoušení, tak jsem zjistila, že úložiště, webhosting,  je tak malé, že by nás to po roce vkládání fotek z cest stálo třetinu měsíčního rozpočtu. Takže zase špatně. Ale už jsem aspoň věděla o co se zajímat nejdříve a to jaká je kapacita webhostingu za rozumné peníze a jakou mi jsou schopný poskytnout podporu. Úplnou náhodou jsem padla na báječnou firmu z Ostravy www.banan.cz . S nimi jsme se úžasně shodli. Hlavně mají podporu pro zákazníky 24h každý den. Neskutečně perfektní jednání i s uživatelem, který je rád, že s ním počítač vůbec mluví. Opravdu. Se Zdendou jsme u nich absolvovali ještě tři dny školení a  pustili jsme se do koncipování stránek, učíme se jak vkládat odkazy, fotky a vše potřebné. Je nám jasné, že úroveň stránek bude z počátku dost slabá, ale jsme na ně pyšný a určitě se je po čase naučíme perfektně ovládat. Chce to jen cvik a čas. Cvik získáme a času bude dost.

Datová schránka

Dalším dost důležitým krokem bylo jak zabezpečit poštu od státních úřadů, která by nám mohla v budoucnu hrozit. Například obsílka od policie za špatné parkování. Sama dobře vím, že takováto obsílka může klidně skončit exekucí z účtu v daleko vyšší částce. Brrrr. Jelikož mám tuto zkušenost začala jsem zjišťovat jak zabránit nedoručení pošty, když žádnou schránku nemáme a hlavně jak nikoho neobtěžovat kopírováním zpráv a hlavně doporučený dopis, stejně nikdo cizí nemůže vyzvednout. A ejhle…. Datová schránka…… Začala jsem zjišťovat možnosti, protože jsem se domnívala, že tato služba je pouze pro firmy, ale je i pro normální, nepodnikající lidi. Velmi jednoduše ji lze zadarmo zřídit na každé poště. Bylo nám přiděleno jednorázové heslo pro první přihlášení a velmi jednoduše ji lze nastavit. Co je ještě skvělé, že jsme si nastavili upozornění sms zprávou na příchod nové zprávy. Datovou schránku lze používat i jako normální poštu například pro korespondenci s právníkem, ale tato služba je už hrazená jako normální podání na poště. Na základě zákona 300/2008 Sb.  Je veřejný orgán povinen zaslat obsílku do naší datové schránky, která je při založení provázána s Registrem obyvatelstva, kde je i vyznačené číslo naší datové schránky. Takže pokud nám policie nebo Finanční úřad pošle obsílku poštou a ne do datové schránky, můžeme být absolutně v klidu. Ze znění zákona mají orgány veřejné moci povinnost zaslat veškerou korespondenci do datové schránky pokud jí máme založenou. Samozřejmě jsem se snažila hromadnou zprávou , všem komu to šlo, Finančnímu úřadu, VZP, PSSZ  zaslat žádost o doplnění datové schránky do naší karty. Každopádně jsme udělali vše pro to, abychom všechny informovali o jediné možné komunikaci s námi a to jen internetem. Tak uvidíme, jak to nakonec bude fungovat.

 

8.7.2014      

Dneska jsem prožila drobný infarkt. Dozvěděla jsem se, že Cestovní pojištění k účtu u České spořitelny, které už tři roky platíme, se vztahuje jen na Zdeňka jako majitele účtu a mě jako disponenta se netýká. To bych si musela připlatit 25,- Kč. Opravdu horentní suma, kterou bych ráda zaplatila, nicméně na přepážce při zřizování jsme byli ubezpečeni, že pojištěný jsme oba dva. Při kontrole účtu a následném zjišťování ohledně poplatků na infolince se Zdenda jen tak mezi řečí optal také na pojištění, kde mu bylo mile sděleno, že vše je jinak. Takže já jsem celé tři roky cestovala po světě nepojištěná. Představa, že by se mi něco stalo třeba v Egyptě, kam rádi jezdíme je šílená. To nemluvím o hospitalizaci, to si raději ani nepředstavuji. Ihned jsem ujížděla k jiné pobočce zjišťovat, zda je opravdu tato informace pravdivá. Dáma na přepážce se semnou tvrdě přela, že pojištěný jsme oba. Po dohadech velmi otráveně zvedla telefon a zavolala kamsi, kde jí řekli, že opravdu je pojištěn jenom jeden. Tak jsme se opět přesvědčili, že velmi důležitá informace nemusí být pravdivá i když je několikrát ověřená. Nevím, kolikrát a kde všude ověřovat pro nás důležité informace ohledně pojištění a to nejenom cestovního, ale důchodového, zdravotního a to abychom se báli co se stane až budeme požadovat plnění na někom z nich. To se asi dozvíme věci. Přinejmenším co jsme měli udělat a neudělali, klasika.

Zkušenost pro příště……. ověřovat si vše na třech místech……dvě pobočky a nejlépe vzdálené od sebe aspoň 100km a pak ještě pojistka infolinka. Pokud se dva shodnou je pravděpodobné, že informace bude pravdivá.  

 

14.7.2014

Konečně jsem dneska vytvořila tabulku výdajů a vložila jí do stránek. Uvidím jak bude dostatečná, není problém tabulku rozšířit. Každopádně mám v plánu každý měsíc do tabulky doplnit výdaje za minulý měsíc. Tabulka bude aktivní až v příštím roce. V letošním roce budu zaznamenávat výdaje za auto a doplňky, které budeme potřebovat. Teď si sepisujeme vše co budeme dokupovat a snažíme se doplňovat ceny, abychom věděli kolik asi budeme potřebovat na nejnutnější výbavu. Tak a o nejnutnější výbavě vedeme stálé spory….. a dohady. Je jasné, že budeme potřebovat silné elektrobaterie, solární panely apd. Pokusím se vše sepsat do výdajů i s předpokládanými cenami. Každopádně neutuchající spor vedeme o kola. Kola si určitě pořídíme, jde o to jaké. Zdenda neustále preferuje elektrokola….. samosebou mi stále překládá nesmírné výhody a úžasné vlastnosti, hlavně, že se nemusí šlapat.  To opravdu považuje za nejvyšší prioritu ve výběru kola. Mě se osobně nejvíce líbí kola, která používají v Holandsku, ale je to rovinatá země, kde si na sebemenší kopeček kupují horská kola. Mám velké obavy, že nám na elektrokola nezbudou finance v rozpočtu. Na podzimním veletrhu v Lipsku byly předváděny elektrokola které snad už dneska vyrábí každá značka, ovšem cena 1000 EUR je nejnižší a skládací, odlehčená elektrokola určené pro obytná auta jsou s cenou mnohem výše. Takže mám obavy, že nakonec budeme rádi za obyčejná pohodlná turistická kola s pohodlným sedlem a košem na nákup.

 

4.8.2014

Přesně po dvou měsících inzerce se nám podařilo velmi dobře prodat chatu. Máme tady ještě dohodnuté bydlení do konce listopadu a pak vůbec nevím kam půjdeme až předám klíče od chaty. Měli jsme vymyšlenou ústupovou cestu, ale začíná to vypadat špatně. Vše je nyní závislé na tom, kdy koupíme auto a za jak dlouho se Zdendovi podaří vše dodělat. Solárka, nosič na kola a ostatní důležité věci, které budeme potřebovat na cestu. Zatím je plán takový, že v listopadu bychom už měli mít koupené auto a když bude nejhůře, tak rovnou pojedeme. Ovšem nyní se zase dohadujeme, kterým směrem vyrazíme. Zdenda by nejraději začal v Turecku, pro mne tak zvaná Turecká cesta, ale je to dost daleko na to, abychom se tam přesouvali pomalu, jak máme v plánu, ale musíme ujet zimě, protože ta je pro nás drahá. Já navrhuju přesunout se na první zimu do Italie, dolů na jih. Minulý rok jsme byli týden před vánoci u Neapole a bylo tam příjemných 20 st. A to je přesně to co potřebujeme. Hlavně je to blízko, mnohem blíže než Turecko a budeme tam rychle. Krásně můžeme jet po pobřeží dolů a přečkat tam zimu. Ostatně průvodce máme tak proč ne?? A Italie je krásná. Znám z ní jen zlomek. Klasický turistický prd. Řím, Benátky a to je vše. Zdenda jí má projetou, ale já jsem téměř netknutá poznáním. Budu bojovat za Italskou cestu a uvidíme, jak tenhle mač dopadne. 

 

23.09.2014

Máme za sebou nákup auta, ale byl to boj. Veškeré moje dotazy na Dopravním inspektorátu a Finančním úřadu byly k ničemu. Dopravní inspektorát, tak tam nám nikdo neřekl, abychom si dali pozor na auto s výjimkou. Respektivě na auto, které sice nikdy nevidělo sluníčko, má nula kilometrů, ale může být staré. Jedná se o to, že auto, které stojí rok v expozici už musí jít na značky a nebo získá vyjímku pro prodej s odpočtem DPH což je asi mířeno na půjčovny, ale nelze ho prodat mimo daný stát. Takže my jsme koupili auto s touto výjimkou aniž bychom tušili, že ho u nás nelze přihlásit. Na to stačila návštěva na Dopravním inspektorátu, kde nám s úsměvem sdělili, že doklady sice máme všechny, ale auto nám nepřihlásí a o značkách si můžeme nechat jenom zdát. Tak to byla rána pod pás. Představa, že jsme koupili vysněné auto a nemůžeme ho přivézt, byla šílená. Byla jedna možnost…… nacpat auto na podvalník a dát ho u nás na zahradu a chodit do něj trucovat. Bylo nám řečeno, že pokud získáme vyjímku na Ministerstvu tak auto přihlásí, ale to se nám stejně nemůže podařit. No, podařilo se a získali jsme SPZ a hrdě jsme si jeli pro naše autíčko.

Finanční úřad byl další problém. Tam jsem se dotazovala, zda budeme muset platit DPH u prodejce a pak i u nás, tak jsem tam byla za blázna. Vždyť jsme unie a DPH se platí jen v zemi přihlášení…. Tak fajn, ale na Expocampu nás upozornili, že budou chtít DPH zaplatit a až se vrátíme se značkami tak nám ho vrátí…. Nicméně to skutečně tak dopadlo. Preventivně jsme si sebou vzali peníze i na úhradu DPH u nich a opravdu si ho s klidem od nás vzali, oni by nám to auto jinak vůbec neprodali a až když dorazila naše příbuzná, která žije trvale v NSR tak jim vysvětlila, že DPH musíme u nás zaplatit, jinak nedostaneme značky a ten balík peněz nám nakonec vrátili. Ovšem Zdenda musel podepsat prohlášení, že to DPH opravdu u nás zaplatíme. Oni se prostě jen báli, abychom vše patřičně uhradili. Tady je vidět, že v Německu je jiný způsob přihlašování aut. U nás opravdu, když nepodáte na Finanční úřad Daňové přiznání se všemi doklady včetně kurzového lístku ČNB z dne koupě a další papír Přihlášení auta, musíte mít zaplacené povinné ručení a s tím vším pak teprve jdete na Dopravní inspektorát a do týdne Vám vydají Technický průkaz a značky a už je vše hotovo. Takto to zní velmi jednoduše, ale musela jsem vyloženě uštvat pracovnici na FÚ protože oni mají na potvrzení MĚSÍC a vše zase odvézt na DI a bylo to peklo. Několik bezesných nocí, veliké zklamání, úvahy o odstoupení od smlouvy, znova vybírat auto a čas už nás pomalu začal tlačit. Nakonec vše dobře dopadlo a 13.09.2014 jsme si přivezli našeho Flíčka Dethleffsíčka.

Popis co vše je potřeba při dovozu auta ze zahraničí je v kapitole RPC / Dovoz auta

 

24.10.2014

Koukám, že jsem skoro měsíc nepsala svůj deníček. A událo se toho hodně. Tak máme kola, Zdenda přivezl z Německa kola, která byla jeho snem. Ovšem kromě elektrických. Ty byly na nás už hodně drahé a i tak jsme drobně překročili limit. Ten byl maximálně do 500 EUR a nás stály 600 EUR. Je ovšem pravdou, že jsou velmi kvalitní z kategorie Městská kola. Jsou to monumenty, ale úžasně pohodlné. Od firmy GIANT. Plachtu na kola jsme si objednali u nás. Takže další kousek je vyřízený no a nyní jsme se konečně shodli na první cestě. No shodli, já jsem vzdala Italskou cestu a naše první cesta povede do Istambulu a směr Řecko. Je to poněkud delší a hned v prvním měsíci budeme mít za sebou kilometry na tři měsíce. Je pravda, že náš plán je objet Evropu podél moře a cesta by opravdu měla začít v Istambulu. Tak tam teda jedeme. Správně bychom měli být na cestě už dva měsíce. Vyjíždíme na kraji prosince. Dříve nemůžeme. Musíme ještě spoustu věcí zařídit, předat chatu novým majitelům a doladit cestovní pojištění a dodělat plyn a instalovat solární panely a koupit tu správnou centrálu a a a a a spoustu dalších věcí. Tak jako jsem už někde psala, vše má svůj čas. Tak i ten měsíc co nyní máme bude potřebný k doladění hladkého odjezdu.

 

Měli jsme teď spoustu starostí s rozhodnutím, zda plynovou nádrž nebo dvě specielní plnící bomby. Sháněli jsme informace, kde se dalo, ovšem bez valného úspěchu. Nakonec jsme se obrátili na dovozce Dethleffs pro ČR Kov Velim. Domluvila jsem s nimi plynovou nádrž, měla být na 40 l což by stačilo, nicméně po telefonu jsme domluvili cenu a podrobnosti, ovšem pak přišla imejlem potvrzená objednávka s rozpisem ceny. Jaké překvapení…… najednou byla cena o víc jak 30% vyšší. Na dotaz jak je to možné, mě bylo vysvětleno, že za a) nerozumím tomu, b) špatně jsem vše pochopila, c) jsem úplně blbá. Moje poznámka, že jsem si vše zapisovala a jednotlivé ceny mám poznamenané a nevidím tedy jediný důvod k takovému navýšení….. byla nonšalantně přeslechnuta. Tak jsme hledali dál a nakonec jsme skončili u nejméně náročném řešení a to dvě specielní plnící láhve, duokontrol, vývod pod karoserii, měřič nade dveře a sada nástavců. Tak a máme zase 27 tisíc v háji, což při plynové nádrži by nebylo lepší. Takže klasika.

26.10.2014

Stále a pořád vymýšlíme, jak spořit energii získanou ze solárek. Nebude jí mnoho a tak zvažujeme veškerá možná úsporná opatření. Teď jsem řešila vaření. Budeme si vařit, na restaurace není vyčleněno v rozpočtu nic. Několikrát jsem viděla, jak majitelé obytňáků přijedou do kempu a hned jdou do restaurace na večeři. Řešení kuchyní v obytných autech i tomuto trendu odpovídá. Kuchyně jsou sice honosné, ale k ničemu. Malá kuchyň a ještě v lince je nacpaná malá lednička. Nové modely pro rok  2015 tento trend dál podporují. Velmi úzká lednice s miniaturním mrazákem a absolutně neprakticky řešený úložný prostor na nádobí. Nám se podařilo, že naše kuchyně je plnohodnotná s velkou lednicí, perfektní výsuvný systém a spousta úložného prostoru pod a nad lednicí. Tak, abych to zkrátila v rámci úspory plynu jsem si poprvé v životě koupila podle mne jednu z nejnebezpečnějších věcí a to papiňák. Taková malá tikající bomba na sporáku. No a ještě jsem koupila Remosku s příkonem 600V,  což je naprosto úžasné. Uvažovali jsme o troubě, nainstalovat jí do kuchyně, ale připadá mi to jako hodně zbytečné. Remoska je perfektní ovšem pekelně drahá, tak doufám, že nějaký pátek vydrží. Udělala jsem nájezd do Ikea a nakoupila spoustu plastových dóz a podložek do fochů a různých přihrádek a hromadu určitě potřebných věcí. No a tím si myslím, že nákup doplňků do kuchyně by mohl být u konce.

 

 

 

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ