int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 04.12.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás4.8.2014

4.8.2014

Přesně po dvou měsících inzerce se nám podařilo velmi dobře prodat chatu. Máme tady ještě dohodnuté bydlení do konce listopadu a pak vůbec nevím kam půjdeme až předám klíče od chaty. Měli jsme vymyšlenou ústupovou cestu, ale začíná to vypadat špatně. Vše je nyní závislé na tom, kdy koupíme auto a za jak dlouho se Zdendovi podaří vše dodělat. Solárka, nosič na kola a ostatní důležité věci, které budeme potřebovat na cestu. Zatím je plán takový, že v listopadu bychom už měli mít koupené auto a když bude nejhůře, tak rovnou pojedeme. Ovšem nyní se zase dohadujeme, kterým směrem vyrazíme. Zdenda by nejraději začal v Turecku, pro mne tak zvaná Turecká cesta, ale je to dost daleko na to, abychom se tam přesouvali pomalu, jak máme v plánu, ale musíme ujet zimě, protože ta je pro nás drahá. Já navrhuju přesunout se na první zimu do Italie, dolů na jih. Minulý rok jsme byli týden před vánoci u Neapole a bylo tam příjemných 20 st. A to je přesně to co potřebujeme. Hlavně je to blízko, mnohem blíže než Turecko a budeme tam rychle. Krásně můžeme jet po pobřeží dolů a přečkat tam zimu. Ostatně průvodce máme tak proč ne?? A Italie je krásná. Znám z ní jen zlomek. Klasický turistický prd. Řím, Benátky a to je vše. Zdenda jí má projetou, ale já jsem téměř netknutá poznáním. Budu bojovat za Italskou cestu a uvidíme, jak tenhle mač dopadne. 

 

23.09.2014

Máme za sebou nákup auta, ale byl to boj. Veškeré moje dotazy na Dopravním inspektorátu a Finančním úřadu byly k ničemu. Dopravní inspektorát, tak tam nám nikdo neřekl, abychom si dali pozor na auto s výjimkou. Respektivě na auto, které sice nikdy nevidělo sluníčko, má nula kilometrů, ale může být staré. Jedná se o to, že auto, které stojí rok v expozici už musí jít na značky a nebo získá vyjímku pro prodej s odpočtem DPH což je asi mířeno na půjčovny, ale nelze ho prodat mimo daný stát. Takže my jsme koupili auto s touto výjimkou aniž bychom tušili, že ho u nás nelze přihlásit. Na to stačila návštěva na Dopravním inspektorátu, kde nám s úsměvem sdělili, že doklady sice máme všechny, ale auto nám nepřihlásí a o značkách si můžeme nechat jenom zdát. Tak to byla rána pod pás. Představa, že jsme koupili vysněné auto a nemůžeme ho přivézt, byla šílená. Byla jedna možnost…… nacpat auto na podvalník a dát ho u nás na zahradu a chodit do něj trucovat. Bylo nám řečeno, že pokud získáme vyjímku na Ministerstvu tak auto přihlásí, ale to se nám stejně nemůže podařit. No, podařilo se a získali jsme SPZ a hrdě jsme si jeli pro naše autíčko.

Finanční úřad byl další problém. Tam jsem se dotazovala, zda budeme muset platit DPH u prodejce a pak i u nás, tak jsem tam byla za blázna. Vždyť jsme unie a DPH se platí jen v zemi přihlášení…. Tak fajn, ale na Expocampu nás upozornili, že budou chtít DPH zaplatit a až se vrátíme se značkami tak nám ho vrátí…. Nicméně to skutečně tak dopadlo. Preventivně jsme si sebou vzali peníze i na úhradu DPH u nich a opravdu si ho s klidem od nás vzali, oni by nám to auto jinak vůbec neprodali a až když dorazila naše příbuzná, která žije trvale v NSR tak jim vysvětlila, že DPH musíme u nás zaplatit, jinak nedostaneme značky a ten balík peněz nám nakonec vrátili. Ovšem Zdenda musel podepsat prohlášení, že to DPH opravdu u nás zaplatíme. Oni se prostě jen báli, abychom vše patřičně uhradili. Tady je vidět, že v Německu je jiný způsob přihlašování aut. U nás opravdu, když nepodáte na Finanční úřad Daňové přiznání se všemi doklady včetně kurzového lístku ČNB z dne koupě a další papír Přihlášení auta, musíte mít zaplacené povinné ručení a s tím vším pak teprve jdete na Dopravní inspektorát a do týdne Vám vydají Technický průkaz a značky a už je vše hotovo. Takto to zní velmi jednoduše, ale musela jsem vyloženě uštvat pracovnici na FÚ protože oni mají na potvrzení MĚSÍC a vše zase odvézt na DI a bylo to peklo. Několik bezesných nocí, veliké zklamání, úvahy o odstoupení od smlouvy, znova vybírat auto a čas už nás pomalu začal tlačit. Nakonec vše dobře dopadlo a 13.09.2014 jsme si přivezli našeho Flíčka Dethleffsíčka.

Popis co vše je potřeba při dovozu auta ze zahraničí je v kapitole RPC / Dovoz auta

 

24.10.2014

Koukám, že jsem skoro měsíc nepsala svůj deníček. A událo se toho hodně. Tak máme kola, Zdenda přivezl z Německa kola, která byla jeho snem. Ovšem kromě elektrických. Ty byly na nás už hodně drahé a i tak jsme drobně překročili limit. Ten byl maximálně do 500 EUR a nás stály 600 EUR. Je ovšem pravdou, že jsou velmi kvalitní z kategorie Městská kola. Jsou to monumenty, ale úžasně pohodlné. Od firmy GIANT. Plachtu na kola jsme si objednali u nás. Takže další kousek je vyřízený no a nyní jsme se konečně shodli na první cestě. No shodli, já jsem vzdala Italskou cestu a naše první cesta povede do Istambulu a směr Řecko. Je to poněkud delší a hned v prvním měsíci budeme mít za sebou kilometry na tři měsíce. Je pravda, že náš plán je objet Evropu podél moře a cesta by opravdu měla začít v Istambulu. Tak tam teda jedeme. Správně bychom měli být na cestě už dva měsíce. Vyjíždíme na kraji prosince. Dříve nemůžeme. Musíme ještě spoustu věcí zařídit, předat chatu novým majitelům a doladit cestovní pojištění a dodělat plyn a instalovat solární panely a koupit tu správnou centrálu a a a a a spoustu dalších věcí. Tak jako jsem už někde psala, vše má svůj čas. Tak i ten měsíc co nyní máme bude potřebný k doladění hladkého odjezdu.

 

Měli jsme teď spoustu starostí s rozhodnutím, zda plynovou nádrž nebo dvě specielní plnící bomby. Sháněli jsme informace, kde se dalo, ovšem bez valného úspěchu. Nakonec jsme se obrátili na dovozce Dethleffs pro ČR Kov Velim. Domluvila jsem s nimi plynovou nádrž, měla být na 40 l což by stačilo, nicméně po telefonu jsme domluvili cenu a podrobnosti, ovšem pak přišla imejlem potvrzená objednávka s rozpisem ceny. Jaké překvapení…… najednou byla cena o víc jak 30% vyšší. Na dotaz jak je to možné, mě bylo vysvětleno, že za a) nerozumím tomu, b) špatně jsem vše pochopila, c) jsem úplně blbá. Moje poznámka, že jsem si vše zapisovala a jednotlivé ceny mám poznamenané a nevidím tedy jediný důvod k takovému navýšení….. byla nonšalantně přeslechnuta. Tak jsme hledali dál a nakonec jsme skončili u nejméně náročném řešení a to dvě specielní plnící láhve, duokontrol, vývod pod karoserii, měřič nade dveře a sada nástavců. Tak a máme zase 27 tisíc v háji, což při plynové nádrži by nebylo lepší. Takže klasika.

26.10.2014

Stále a pořád vymýšlíme, jak spořit energii získanou ze solárek. Nebude jí mnoho a tak zvažujeme veškerá možná úsporná opatření. Teď jsem řešila vaření. Budeme si vařit, na restaurace není vyčleněno v rozpočtu nic. Několikrát jsem viděla, jak majitelé obytňáků přijedou do kempu a hned jdou do restaurace na večeři. Řešení kuchyní v obytných autech i tomuto trendu odpovídá. Kuchyně jsou sice honosné, ale k ničemu. Malá kuchyň a ještě v lince je nacpaná malá lednička. Nové modely pro rok  2015 tento trend dál podporují. Velmi úzká lednice s miniaturním mrazákem a absolutně neprakticky řešený úložný prostor na nádobí. Nám se podařilo, že naše kuchyně je plnohodnotná s velkou lednicí, perfektní výsuvný systém a spousta úložného prostoru pod a nad lednicí. Tak, abych to zkrátila v rámci úspory plynu jsem si poprvé v životě koupila podle mne jednu z nejnebezpečnějších věcí a to papiňák. Taková malá tikající bomba na sporáku. No a ještě jsem koupila Remosku s příkonem 600V,  což je naprosto úžasné. Uvažovali jsme o troubě, nainstalovat jí do kuchyně, ale připadá mi to jako hodně zbytečné. Remoska je perfektní ovšem pekelně drahá, tak doufám, že nějaký pátek vydrží. Udělala jsem nájezd do Ikea a nakoupila spoustu plastových dóz a podložek do fochů a různých přihrádek a hromadu určitě potřebných věcí. No a tím si myslím, že nákup doplňků do kuchyně by mohl být u konce.

 

 

 

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ