Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 01.09.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes Katedrála Milostivé Panny Marie v Antverpách

Antwerpen_olv-kathedraal2

Souřadnice:  51°13′4″ s. š., 4°24′1″ v. d.

Rok zapsání: 1979

 Do fotogalerie klikni na modrý odkaz:

Katedrála

Na nábřeží Šeldy, vedle Grote Marktu, se k nebi vypíná gotická katedrála zasvěcená Panně Marii. Je postavená v brabantské gotice a tvoří turisticky atraktivní dominantu Antverp.

Katedrála je největším chrámem na území Belgie i Nizozemska a její rozměry jsou monumentální. Sedmilodní katedrála má délku 118 metrů, šířku 65 metrů a výška jedné dokončené věže je 123 metrů. Uvnitř naleznete hlavní klenbu podepřenou 125 gotickými sloupy a také čtyři cenné Rubensovy obrazy.

Na místě dnešní katedrály byla od 9.století kaple panny Marie, v roce 1124 získala status farního kostela. Později, během 12.století, byl farní kostel nahrazen 80 metrů vysokým románským kostelem. V 1352 začala přestavba, po které měla vzniknout největší gotická katedrála v Holandsku. Původně přestavba počítala se dvěma stejně vysokými věžemi. V roce 1521 byl kostel téměř hotov, zbývalo dokončit pouze jižní věž. V roce 1533 však byla katedrála poškozena požárem a to způsobilo, že dostavba jižní věže byla nejprve odložena a poté úplně zrušena.
Katedrálu s dokončenou pouze severní věží, ve které je umístěna zvonkohra, můžeme obdivovat dodnes.
Vedle katedrály se nalézá bývalé hlavní tržiště Grote Markt, renesanční radnice a cechovní domy ze 16. a 17. století s bohatou sochařskou výzdobou. Kousek od katedrály narazíte na Zelené náměstí se sochou Rubense v nadživotní velikosti.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ