Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 15.01. 2021

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady dnes jsme Avignon Papežský palác

 Avignon Papežský palác

Do fotogalerie klikni na odkaz města:

Avignon

 Dominantou města , položeného na řece Rhoně, je Papežský palác (Palace-du-Pape). Velikost a majestátnost paláce nás opravdu ohromila. Palác má spíše charakter pevnosti nebo hradu. Památka také patří mezi největší gotické paláce na světě (s 15 000 m 2 užitné plochy ) . Pro představu , do paláce by se vešly 4 gotické katedrály.  V katedrále je možné se obdivovat nejenom soukromým apartmánům samotných papežů, ale i překrásným dekoracím a freskám od italského umělce Mattea Giovannettiho.

Papežský palác –  založení paláce,  s velmi komplikovaným systémem vnitřních prostor,  se datuje asi do roku 1334 . Můžeme jej rozdělit na Starý palác (vystavěn 1334-1342) a Nový palác (1342-1370). Ač palác působí zvenčí jako pevnost, jeho interiéry se pyšní spíše výzdobou zámeckou. Obrovské  a  často  prázdné vnitřní sály byly často ničeny během Velké francouzské revoluce. V roce 1810 sloužil palác jako kasárna a je jasné , že v té době odsud zmizelo velké množství fresek , po částech prodaných starožitníkům. Dnes je palác unikátním muzeem.Masívní průčelí paláce má velké množství střílen s charakteristickým tvarem do kříže. Důmyslný způsob sloužil tak, že horizontální otvory sloužily pro zbraně těžké a vertikální otvory byly vhodné pro hlavně pušek, které střílely dolů na útočníky. Dalším architektonickým prvkem paláce je  prvek fortifikační : podsebití . Je to chodba ať už dřevěná nebo zděná , umožňující chráněný pohyb obránců a lučištníků až na vrchol stavby.Jeho podlaha je umístěna často tak, že umožňuje v ní umístit otvor, kterým se lil vařící olej nebo házely kameny na nepřítele. Jelení pokoj – jedna z nejvýznamnějších místností z hlediska kunhistorického , ten byl r.1343 vymalován obrazy se světskými výjevy z lovu. Populární téma té doby  : lov v různých podobách od sokolnictví, rybolov po lov se psy. Sál konzistoře –  rozloha tohoto sálu je 34-10 m, jídelna papeže – 48m x10m s velkou dřevěnou valenou podlahou patří k největšímu prostoru paláce.

Papežský palác v Avignonu patří k 10. nejvíce navštěvovaným památkám Francie.

Od roku 1995 byl je Palace du Pape spolu z historickým centrem Avignonu zapsán na seznam světového dědictví Unesco. Další velmi známou atrakcí pro turisty je Avignonský most.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ