Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 16.01. 2021

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady dnes jsme Le Havre - Historické centrum

Rok zapsání: 2005

Město Le Havre – centrum

Do fotogalerie následuj modrý odkaz : 

Le Havre

Parkujeme na kraji města, vlastně na posledním místě, kde ještě není zákaz pro obytná auta a jdeme do centra, které je UNESCO památka na krátkou a rychlou prohlídku.

Le Havre patřil k městům, jež za druhé světové války téměř zmizela z povrchu zemského, a to nikoliv vinou německých náletů jako mnohá jiná města, ale spíše v důsledku spojeneckých útoků na přístav. Ten od roku 1940 sloužil Němcům jako námořní základna a pevnost se čtyřicetitisícovou posádkou.

Není divu, že jej zejména Britové neustále bombardovali, více než 130 náletů, z nichž nejhorší přišly v září 1944 a proměnilo prakticky celé město v ruiny.

V centru je katedrála Notre Dame, je hlavní církevní stavbou diecéze v Le Havre a zároveň jednou z mála budov, která víceméně přežila bombardování během 2. světové války.

Při rekonstrukci a opravách zničených částí katedrály se podařilo zachovat původní architektonické prvky baroka, renesance i gotiky. V roce 1946 pak započala skoro dvacet let dlouhá celková obnova města.

Pod taktovkou jediného architekta, Belgičana Augusta Perreta, tak vzniklo moderní betonové přístavní město, které většina průvodců popisuje jako ponuré a odpudivé.

Nelze mu však vyčíst nic jiného než masivní převahu betonu.Naopak, cit architekta pro rozvržení prostou dal vyniknout hlavním třídám města a co se mi líbí, každý dům má kolem sebe příjemný prostor. Perret se řídil heslem „Beton je krásný“, a tak je město dodnes považováno za oslavu modernismu a symbol poválečné energie a optimismu Francie.

Plán a umístění budov se od jejich výstavby nezměnily. Pokud nahradila modernizace a současná údržba některé součásti, zůstává autenticita souboru budov nedotčena.

Centrum Le Havre bylo zapsáno v roce 2005 na seznam světového dědictví UNESCO.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ