Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 15.01. 2021

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady dnes jsme Amiens Katedrala 07.08.2019

Rok zapsání: 1981

Katedrála  v Amiens

Do fotogalerie následuj modrý odkaz : 

Amiens

Katedrála Amiens byla postavena za méně než století, stavitelé a mistři byli spojeni silnými vazbami (Robert de Luzarches (1220-1223), poté jeho asistent Thomas de Cormont (1223-1228), poté jeho syn , Renaud (1228 - 1288)). Jednota jejich koncepce a realizace významně svědčí o hodnotách spojených s tímto příkladem pozoruhodně zachované gotické katedrály.

Nachází se v oblasti Hauts-de-France, v departementu Somme, katedrála Amiens je jedním z největších kostelů ve Francii a jedním z nejkompletnějších gotických kostelů z 13. století. Významně ovlivnila pozdější vývoj gotické architektury. Několik řešení ponechaných v Amiens ohlašovalo příchod fascinujícího stylu monumentální architektury a sochařství.

Katedrála má v západním průčelí dvě věže a tři bohatě zdobené portály, podobně jako oba portály křížové lodi. Má pětilodní chór s věncem kaplí, trojlodní transept a hlavní loď. Vnější délka činí 145 m, vnitřní 133,5 m, výška klenby dosahuje 42,3 m a přesahuje ji jen klenba katedrály v Beauvais. Šířka hlavní lodi je 12,15 m, bočních lodí 6,07 m. Příčná loď má rozměry 62 x 29,30 m. Zastavěná plocha činí 7.700 m², objem asi 200.000 m³, což je dvojnásobek objemu pařížské katedrály Notre-Dame. Základy sahají do hloubky 8-9 m a tvoří rošt, na jehož kříženích stojí sloupy. Rozestupy sloupů jsou dodrženy s přesností 1-2 cm. Vnitřní prostor katedrály je velmi světlý a vznosný a sloupy mezi okny štíhlé. Okna v lodi jsou čtyřdílná, v chóru šestidílná s bohatými kružbami a růžicemi. Dlažbu tvoří bílé a černé dlaždice, uprostřed katedrály uspořádané do labyrintu. V hlavní lodi jsou dva bronzové náhrobky ze 13. století, jeden z nich patří biskupovi Evrardu de Fouilloy, zakladateli stavby. V širokých prostorách bočních lodí chóru jsou polychromované reliéfní legendy sv. Firmina a sv. Jana Křtitele ze 16. století.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ