int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násŘezno - Regensburg

Řezno - staré město a městský dvůr

 

 Rok zapsání: 2006

Poloha: N49 01 13 E12 05 50

 Do foto galerie přejdi na modrý odkaz : 

Řezno - Regensburg

Parkujeme vysloveně kousíček od Dunaje, kde je velké parkoviště, kde můžeme pohodlně stát, je historické jádro, kam míříme a které je pro nás zajímavé. Doporučuji najít na hlavním náměstí info centerum a tam si vzít mapu historického jádra a všeho, co by nás mohlo zajímat. 

Co říct, je to tu hezké, čisté, upravené a opravdu celé historické centrum je perfektně zrekonstruované. Jen nás pobavilo, jak se v průvodci píše, že Regensburg bylo jedno z prvních měst, kde zakázali dopravu v centru. Nevím, ale městské autobusy se proplétají doslova všude.

Řezno bylo původně Castra Regina, tedy římské město, které mělo střežit severní hranici římského impéria na Dunaji. Ve středověku bylo Řezno nejvýznamnějším městem jižního Německa a bohaté rodiny si zde stavěli nejdříve opevněné domy a potom ohromné paláce. Opevněné domy, to je styl, se kterým jsme se setkali na Peloponésu a pak až zde. Tady mají mnohem větší a poněkud elegantnější styl, ale stejně jsou to takové ohromné nehezké budovy, vysloveně vojenského charakteru. Několik domů se tady dochovalo až dodnes, ale hravě je zastíní elegantní modernější domy. Máme opět kliku, ale rekonstruuje se jak katedrála, tak kamenný most. Z mostu jsme viděli jen půlku, druhá je překrytá a druhé rameno Dunaje se překoná po provizorní lávce. Nicméně, most je teď hodně moderně opravený a se starobylou stavbou z 12 století má pramálo společného. Tento most je ještě o 200 let starší, než náš Karlův most, ale řekla bych, že opravy mu hodně ubraly na kráse. Most se klene nad dvěma Rmeny Dunaje, které se zde vinou a je opředen krásnou bájí. Tehdy to byl vlastně takový div světa a vrchol tehdejšího stavitelství. Báje vypráví o tom, že takový to most se mohl postavit jen s pomocí ďábla a jako odměnu si měl ďábel vzít první duši, která přes most přejde. Občané ale nad ďáblem vyzráli a na most jako první poslali chudáka oslíka. Tak první obětí měla být duše oslíka a občané byli zachráněni. Brána s hodinami a vysoké okolní domy jsou původní sklady soli, která se tu překládala, skladovala a prodávala. Na soli závisela tehdejší prosperita města.

My jdeme dál do překrásné, štíhlé a elegantní Řezenské katedrály. Stavba byla zahájena v 13. Století ale na dokončení si musela počkat až do 19. Století. Jednalo se hlavně o dokončení gotických prvků na fasádě. Nádherné krajkoví a kamenné zdivo je dokonalé. Vůbec nemusíme být milovníci historie a vůbec nemusíme rozumět stavebním stylům, ale obdivovat můžeme. Uvnitř na nás opět dýchne prostor, vznešenost a vznosnost. Tady musíme uznat, jak tehdejší mistři kameníci dokázali postavit tak překrásnou stavbu. Některé vitráže v oknech jsou původní za 13. století, ale je jich tu opravdu velmi mnoho a díky sluníčku krásně vidíme jednotlivé obrazy. Nejsou to jen biblické výjevy, ale hodně vitráží představuje každodenní život obyčejných lidí. Bohužel, je to jedna z mála katedrál, která má velmi úzká okna a tudíž jde dovnitř velmi málo světla. Fotografie jsou hodně tmavé, ale díky aparátu, který mám, jsem ještě nemusela používat blesk. Většina návštěvníků má zde s focením smůlu. Blesk se tu používat nesmí a bez blesku jsou fotky temné.

Jinak je to pěkná procházka moc hezkým městem. Celé se to dá zvládnout za pár hodin a zdržení na cestě nebude tak velké.

 Internet : www.regensburg.de

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ