int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násStralsund – historické centrum města

Rok zapsání: 2002

Poloha: N54 18 09 E13 05 7

Do foto galerie klikni na modrý odkaz : 

Stralsund – historické centrum města

Středověká města Stralsund a Wismar na pobřeží Baltického moře v severním Německu patřila v průběhu 14. a 15. století k nejdůležitějším hanzovním městům. Obě města přispěla k vývoji budov typických pro oblast Baltického moře. Styl těchto budov nazýváme cihlová gotika. Tyto z cihel postavené budovy jsou bohatě zastoupeny ve Stralsundu a Wismaru a patří k nim mimo jiné místní kostely, radnice ve Stralsundu a řada obytných a komerčních domů.

Ve středověku oblast Stralsund byla součástí západní slovanské knížectví Rujána. V té době se rybářská vesnice nazývala Strale nebo také Stralow Obec měla také spojení s ostrovem Rujána. V roce 1168 se knížectví Rujana stalo součástí Dánského království.

V průběhu německého osídlování balo mnoho německých osadníků, šlechta a obchodníci pozváno, aby se zde usadili, a nakonec zde vznikla již zmiňovaná osada Strale. Když se osada rozrostla do velikosti města, princ Wizlaw I Rujána udělil Lübeck právo na „naše město Stralow“ v roce 1234, i když významná osada existovala dávno před formálním založením Lübecku. V roce 1240, kdy kníže dal městu další půdu nazval město Stralesund. Takže tu máme vznik jména města.

Stralesund chvíli na to vyhořel a město bylo kompletně přestavěno. Získalo 11 masivních hradeb s 11 městskými branami a 30 strážních věží.

V roce 1293 Stralsund se stal členem Hansovní ligy. Vlastnil celkem 300 lodí plujících pod vlajkou Stralsund a přestože v roce 1325 se Rujánské knížectví stalo součástí vévodství Pomořanska, Stralsundu se podařilo udržet značnou nezávislost.

Město dokonce obléhal náš Albrecht z Valdštejna. Poté připadlo Švédskému království a nějaký čas bylo hlavní švédskou pevností v Pomořansku.

Během nacistického období (1933-1945), sloužil Stralsund jako vojenská námořní výcviková základna. Opakované spojenecké bombardování značně poničilo centrální historické město. Město nakonec obsadila Rudá armáda a polovina přeživších obyvatel uprchla.  Bylo zničeni na 800 domů.

Nakonec oblast připadla NDR a byla oddělena od západního Německa. Mnoho historických domů se nedočkalo obnovy a bylo dost necitlivě nahrazeno panelovou výstavbou.

Po znovusjednocení Německa v roce 1990, město je historické staré město důkladně obnovováno a bytové domy byly dost přestavěný a modernizovaný. V roce 2002 byly staré město Stralsund a zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Internet

www.wismar.de

www.stralsund.de

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ