int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násJasmund - Národní park

Poloha : 54 ° 33'07 "N 13 ° 37'23"

Rok zapsání: 1990 a rozšíření 2011

Do foto galerie klikni na modrý odkaz :

Jasmund - Národní park

Národní park Jasmund, Německy: Nationalpark Jasmund je přírodní rezervace na poloostrově Jasmund v severovýchodní části ostrova Rujána v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Je známý největšími křídovými útesy v Německu. Tyto skály jsou vysoké až 161 m nad Baltským mořem. Mohutné bukové lesy na útesu jsou také součástí tohoto národního parku.

Rozlohou pouhých 30 km2 se jedná o nejmenší národní park v Německu. Park byl založen v roce 1990 za posledním vlády východního Německa – NDR, těsně před znovusjednocením Německa.

Dne 25. června 2011, byl bukový lesní park přidán na seznam světového dědictví UNESCO jako rozšíření o Původní bukové lesy Karpat a staré bukové lesy Německa.

Křídové útesy čelí neustálému erozi a jsou ve velkém ohrožení, kterému nelze nijak pomoci. S každou bouří části skály padají a odhalují mnoho fosilií z hub , ústřic a mořských ježků .

Nejvznešenějších část útesů je Königsstuhl – Královo křeslo, které se vypíná do výšky 118 m. Původně nejkrásnější a nejznámější křídový útes Wissower Klinken se zhroutil do Baltského moře v r. 2005, v lavině způsobené pnutím horniny vlivem povětrnostních podmínek.

Vzhledem ke zvláštním geologickým charakteristikám národního parku je Jasmund domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů.

V lese na Stubnitz, za útesy existují četné vodní plochy. Široká škála rostlin se nacházejí v této oblasti jako černá olše, evropská jabloň a vzácné orchideje. V parku můžeme zahlédnout orla mořského, ledňáčka, jiřička a sokola stěhovavého.

Od svého vzniku v roce 1934, Národní park Jasmund přitahuje stovky tisíc návštěvníků ročně. Jedním z hlavních úkolů Národního parku je zajistit, aby různé biotopy parku zůstávali do značné míry v klidu a zároveň umožnit návštěvníkům prohlídku oblasti

Kromě útesů, které dosahují až 117 metrů na výšku, park je také domovem dávných bukových lesů, jejich existence je stará více než 700 let a které jsou také součástí UNESCO přírodního dědictví.

V Národní parku je Jasmund Walking Trail, oblíbená trasa mezi turisty.  Cesta je dlouhá 8,5 km a nabízí ode všeho něco. Bílé křídové útesy, svěží bučiny a třpytivě modré moře. Po dřevěných schodech se dá pohodlně sejít až na pobřeží a tam se poohlédnout po nějaké fosilii.

webová stránka: www.nationalpark-Jasmund.de

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ