int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násWismar – historické centrum

Rok zapsání: 2002

Poloha: N54 18 09 E13 05 7

 Do foto galerie klikni na modrý odkaz : 

Wismar – historické centrum

Středověká města Stralsund a Wismar na pobřeží Baltického moře v severním Německu patřila v průběhu 14. a 15. století k nejdůležitějším hanzovním městům. Obě města přispěla k vývoji budov typických pro oblast Baltického moře. Styl těchto budov se nazývá cihlová gotika. Tyto z cihel postavené budovy jsou bohatě zastoupeny ve Stralsund a Wismar a patří k nim mimo jiné místní kostely, radnice ve Stralsund a řada obytných a komerčních domů. Unikátní zástupce městského typu Hanzovní výstavby se svými gotickými kostely a mnoho měšťanských štítových domů. Wismar byl zahrnut v UNESCO seznamu světového dědictví UNESCO roku 2002, společně s historickým jádrem města Stralsund.

 Wismar obdržel městská práva v 1229. V roce 1259 uzavřel smlouvu s Lübeckem a Rostockem na bránu proti četným baltským mořským pirátům. Svazek se postupně vyvinul do Hansovní ligy. V průběhu 13. a 14. století to bylo vzkvétající hanzovní město, s významnými vlněnými továrnami. Když mor v roce 1376 vyhladil 10.000 zdálo se, že město zůstalo téměř opuštěné. Nicméně úspěšně se vzchopilo a opět si získalo přední místo mezi hanzovními města.

Později Wismar přešel do držení Švédska. Jenže, Švédsko město později zastavilo za poměrně slušnou cenu a a mohlo jej znovu vykoupit až po 100 letech. Nakonec se práva na odkoupení vzdalo a město získalo zpět svá privilegia, statky a pozemky a dál mohlo podnikat jako svobodné město.

Za druhé světové války byl Wismar těžce poškozen náletů spojenců. Na konci války byl sice Wismar osvobozen Brity a prvním kanadským výsadkovým praporem ale v důsledku jaltské konference byl nakonec předán sovětům a vznikla NDR.

Během období vlády NDR do roku 1990 se Wismar stal důležitým přístavem a druhým největším po Roztoku. Přestože se vláda zavázala k obnově kostelů a historického jádra města, tak tento závazek nikdy nesplnila. K obnově došlo až po znovusjednocení.

 Internet  :  www.stralsund.de

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ