int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násVergina - Agai - Královské hrobky

Vergina

Souřadnice: 40°28′52″ s. š.,22°18′49″ v. d.

Zapsání : 1996

 Fotogalerie prosím přejděte na modrý odkaz níže:

Vergina - Agai - Královské hrobky

Vergina je známá především díky tomu, že se zde nachází významná archeologická lokalita s pozůstatky starověkého města Aigai, kde mimo jiné zemřel Filip II. Makedonský a hlavně jsou tu nedávno objevené Královské hrobky.

Během 8. a 7. století před naším letopočtem na území vládly ilyrské kmeny, které založily strategickou základnu na místě Aigai. Název Aigai  znamená "město koz", přesto se stalo hlavním městem králů Makedonských. Když se na počátku 7. století před naším letopočtem místní kmeny vzbouřily, vzniklo zde Makedonské království.

Město se mezinárodně proslavilo v roce 1977, kdy řecký archeolog Manolis Andronikos odkryl pohřebiště králů Makedonských.  Muzeum na místě archeologických vykopávek bylo slavnostně otevřeno v roce 1993. Uvnitř muzea jsou čtyři hrobky a jeden malý chrám. 

  • Hrobka I bývá nazývána hrobka Persefony, neboť na stěnách byly odkryty nástěnné malby zobrazující Hádův únos Persefony
  • Hrobka II pravděpodobně patřila Filipu II Makedonskému. Byly zde nalezeny jeho pozůstatky se stejným zraněním, které u něj byly popsány. Je to jediná hrobka, která zůstala nedotčena až do roku 1977. Hlavní místnost je mramorový sarkofág se šesticípou hvězdou královské makedonské rodiny, v němž je lamax z 24 karátového zlata, který váží 11 kg. Uvnitř zlatého lamaxu byly nalezeny kosti mrtvých a zlatý věnec z 313 dubových listů a 68 žaludy o hmotnosti 717 g. 
  • Hrobka III byla zřejmě postavena pro Alexandra IV, syna Alexandra Velikého.
  • Hrobka IV byla vyloupena již ve starověku a asi pro nás zůstane navždy záhadou.

Celé muzeum se ukrývá pod zemí a je opravdu velmi pěkné a stojí za zhlédnutí. Jen je potřeba se připravit na to, že se nedá udělat ani jedna fotka. Bedlivý strážci pořádku a dodržování pravidla o nefocení jsou nekompromisní a hlavně, je jich hodně, tak ani hra na schovávanou nejde tady aplikovat. Spousta krásných artefaktů, které byly nalezeny hlavně v hrobce Filipa II je překrásná. Vitríny s vystavenými starověkými zbraněmi, zbrojí, mísy, vázy jsou skvěle nasvíceny.

Vstupné 8 Eur na osobu je přiměřené. Důležité je veliké parkoviště kousíček od vchodu do areálu Královských hrobek, které vypadá, že se tu ani v létě nevybírá. Parkoviště je opravdu velké a lze na něm pohodlně parkovat i přes noc. Vřele doporučujeme k přenocování a nebo jen stání i několika aut. 

Ke Královským hrobkám patří ještě nedaleké divadlo a chrám, který je nově budován.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ