int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násApolonův Chrám ve Vassai

P3310002

Fotogalerie prosím přejděte na modrý odkaz níže: 

Apolonův Chrám ve Vassai

Basa, Bassai, Vasses nebo VASSALO ( latinsky : Bassae , Řek: Βάσσες),je archeologické naleziště v severovýchodní části starověké řecké Arkádie , dnes Messenia . Nachází se v blízkosti obce Skliros. Chrám byl věnován Apollo Epikura ( "Apollo pomocník"), a postavený Iktinem, architektem, který vystavěl i mohutný a slavný Parthenon v Athénách Akropole. Starověký řecký autor cestopisů Pausanias v 2. století ocenil architekturu, která v mnohém zastiňuje stavby v Athénách.

Přestože byl geograficky vzdálený a postavený na velmi odlehlém místě, je to jeden z nejvíce studovaných chrámů pro své mnohé neobvyklé vlastnosti.  Vzhledem ke své odlehlosti, unikl osudu mnohých dalších starověkých řeckých chrámů: války, plenění, vypalování a podobné radosti. Nicméně, dnes chrám čelí zcela nové hrozbě a to jsou kyselé deště, které rychle rozpouští vápenec a poškozují mramorové dekorace.Z tohoto důvodu je chrám pokryt bílým obrovským stanem, který má uchránit památku před dešťem a zároveň umožnit soustavný archeologický průzkum a hlavně rekonstrukci.

Chrám v Bassai byl první řecký chrám, který byl přidán na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1986. rok.

Chram-v-bassae  Půdorys chrámu a návrh na lodi

 Temple of Apollo Epikura se nachází v nadmořské výšce 1.131 metrů nad mořem, na úbočí Kotyliona, ve směru sever-jih, který je na rozdíl od jiných starověkých řeckých chrámů, které jsou téměř vždy ve směru východ-západ.To je vzhledem k velkému sklonu svahu hory, která je vchod do chrámu musely být umístěny na boku.

Chrám je poměrně skromný co do velikosti 38,3 x 14,5 m, má Dorické sloupořadí se 6x15 sloupy, jónské sloupy a vlysy, v stropní desce byl otvor pro světlo. Byl kompletně postaven z arkadskogského vápence , s výjimkou  vlysů, které byly z mramoru. Stejně jako ostatní řecké chrámy měl tři pokoje ( hlavní loď pronaos a opistodom ). Centrální svatyně (loď) byl jednoduše zařízená, ve skutečnosti obsahovala pouze sochu Apollona a bohatý na reliéfy vlys v horní části stěn kolem celé místnosti. Na vlysu byl hlavně znázorněn boj Argonautů s Amazonkami a Lapida s Centaury. Metopu s vlysy odstranil archeolog anglického půvdu Charles R. Cockerell a odvezl je do Britského muzea v roce 1815. Vlysy byly použity jako model pro zdobení omítek mnohých mnohých důležitých staveb v Londýně.

Řecká vláda se dodnes marně snaží vlysy získat zpět.

Bohužel, přestože je tato památka jedna z nejvýznamnějších, je velmi málo podkladů a informací.

Omlouvám se, ale více jsem jich nenašla.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ