int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násOlympia

P4010045

Rok zapsání: 1989

Poloha: N37 39 E21 40, Peloponéský poloostrov

Fotogalerie prosím přejděte na modrý odkaz níže: 

Olympia

Jednoznačně mohu říct, že návštěva Olympie patřila k nejkrásnějším zážitkům jedné z nejkrásnějších lokalit v Řecku. Velmi doporučuji. Nádherný udržovaný park, spousta laviček pod stromy, klid a pohoda. Množství návštěvníků se skvěle rozprostře v prostoru a tak není problém si najít klidné místo na svačinku a přečtení průvodce. Moc se nám v Olympii líbilo.

Takže si dáme trochu historie a ti, kteří neradi čtou, se mohou podívat jen do fotogalerie.

Olympie byla svatostánek antického Řecka nacházející se v Elidě, na východ od Pyrgu. V obecnou známost vešla jako dějiště antických olympijských her. V průběhu19. a 20. století byly její pozůstatky odkryty a lokalita zpřístupněna veřejnosti. V roce 1961byl na východním úpatí Kronova pahorku otevřen areál Mezinárodní olympijské akademie. V roce1989 byl archeologický park zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO  a to zcela právem.

Počátky osídlení spadají do poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem a pravděpodobně už okolo roku 1000 před naším letopočtem se tu konaly náboženské slavnosti na počest nejvyššího řeckého bohaDia.

V roce 776. př. n. l. se tu konaly první olympijské hry, o kterých se dochovaly záznamy. Ty se pak konaly pravidelně jednou za čtyři roky, než je roku 394 zakázal římský císař Theodosius I. Hry pak sice ještě nějaký čas byly organizovány, již ale pouze na lokální úrovni.

Olympia-planek

První známky postupného úpadku se objevují ve 3. století. Řecko se tehdy jako součást Římské říše dostalo do hluboké krize, což mělo negativní dopady i na samotnou Olympii. Stavební aktivita se zcela zastavila a práce na sochařské výzdobě byly značně utlumeny.

V roce 256 vtrhl do země germánský kmen Herulů. V roce 394 vydal římský císař Theodisius I edikt, kterým zakázal olympijské hry a krátce na to vtrhl do Olympie další germánský kmen, tentokrát Vizigóti. Roku 426 vydává císař Theodisius II edikt, ve kterém znovu opakuje zákaz Olympijských her, navíc nařizuje zničit všechny pohanské chrámy. Co v Olympii po vykonání tohoto rozkazu zbylo, bylo zničeno zemětřeseními provázenými záplavami v roce 522 a 551.

První Evropan, který se vydal do Řecka vyhledat Olympii byl pomořanský Němec Matthias Palbitzki. Svojí cestu uskutečnil v letech 1645 až 1648.

Internet

http://odysseus.culture.gr/h/3/eh351.jsp?obj_id=2358 - stránky řeckého ministerstva kultury

www.fhw.gr/olympics/ancient/en/106.html - popis a rekonstrukce antické Olympie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ