int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násKlášter Studenica

 Pro více foto přejdi na odkaz: 

Klášter Studenica

Rok zapsání: 1989

Poloha: 43°29′11″ s. š., 20°31′54″ v. d.

 Na naší cestě po Srbsku jsme navštívili vlastně jen jednu památku UNESCO, kterou jsme měli alespoň přibližně v naší trase do Makedonie. Klášter Studenica je opravdu hezký a plným právem si zaslouží být zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Klášter Studenica patří mezi slavné a starobylé srbské kláštery. Jsou od něho odvozovány počátky samostatného Srbska, osamostatnění Srbské pravoslavné církve i počátky srbštiny. Je považován za hlavní srbský klášter a za historické kulturní a vzdělanostní centrum středověkého Srbska. Klášter se třemi kostely obsahujícími hlavně fresky a kostelní malby ze 12. až 14. století byl roku 1986 zařazen organizaci UNESCO do seznamu Světového dědictví.

 Opevněný, kruhový klášter o průměru cca 115 m je zasvěcený Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie. Založil ho v roce 1183 Štěpán Nemanja, zakladatel srbského středověkého státu. Po jeho abdikaci pokračoval ve zvelebování kláštera jeho syn Štěpán I. a další potomci. Uvnitř ohrazeného prostoru kláštera se nacházejí tři kostely: kostel Panny Marie, kostel svatého Jáchyma a Anny a menší kostel svatého Mikuláše.

Obytné prostory pro mnichy a hospodářské budovy byly stavěny podél obvodové kruhové zdi a v současnosti je v nich muzeum, které bylo v době naší návštěvy zavřené. Dochovala se i historická zvonice ze 13. století. Součásti kláštera byly i modlitebny pro poustevníky v okolních horách. Klášter je i místem posledního odpočinku tehdejší královské dynastie.

My jsme velmi pohodlně spali hned pod branou do kláštera a prohlídku jsme si nechali až na dopoledne. Parkoviště pod klášterem je veliké a pojme i více bydlíků.  Ideální místo na krátkou zastávku při cestě na jih. 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ