int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násIstanbul

 

 

 

Rok zapsání: 1985

Poloha: N41 0 30.492 E28 58 47.748

Svou strategickou polohou mezi Balkánem a Anatolií, Černým mořem a Středozemním mořem, byl Istanbul po dobu 2000 let spojen s důležitými politickými, náboženskými a uměleckými událostmi.

Pro další fotky klikněte na modrý odkaz níže  

Istanbul

Staré Město ( Sultanahmet ), bylo imperiální srdce Istanbulu po více než 1500 let. Tento úzký. Téměř trojúhelníkový poloostrov obklopují zlomky zdí z 5. století .

Palác Topkapi – součást světového dědictví UNESCO – byl po čtyři století centrum osmanské říše, vybudoval Sultán Mahmed Dobyvatel. Začal na něm pracovat v roce 1459 jen několik let poté, co se zmocnil Konstantinopole. Topkapi byl během let rozšířen a přeměněn. Do komplexu se vchází impozantní Císařskou bránou a areál má celkem čtyři nádvoří s parky a budovami pro sultána, jeho rodinu, harém, bazény, altány, a veliké hospodářské budovy, odkud se zajišťoval chod celého paláce. Dodnes je zde největší sbírka čínského porcelánu, nádherná sbírka šperků, výstava dobového oblečení apd. 

Další monumentální stavbou je Hagia Sofia, chrám Boží moudrosti, která po svém dokončení za vlády císaře Justiniána v roce 537 n.l. byla největší katedrálou na světě. Hagia Sofia tak jako mnoho jiných budov měla pohnutou historii, která se na ní podepsala. Kopuli už nemá porytou zlatými lístky a mnoho překrásných mozajk se ztratilo. Císařovna Irena se postarala o napravení části škod, které císař Leon III způsobil tím, že zakázal uctívání model a nejkrásnější mozaiky koncem 20. Let 8. Století nechal odstranit. Hagia Sofia byla také vypleněna křesťanskými křižáky v roce 1204. Když osmanská armáda pod vedením Mahmeda Dobyvatele v roce 1453 dobyla Konstantinopol, katedrálu přeměnila na mešitu a udržovala jí v dokonalém stavu. Díky tomu je Hagia Sofia stále plně funkční.

Modrá mešita – Sultanahmet Camii – jméno pochází od sultána Ahmeda I zbožného. Výstavba Modré mešity měla sloužit zčásti jako pokus o usmíření Alláha po prohraných bitvách tohoto sultána. Sedum let trvala stavba ohromného chrámu s ohromnou kopulí, překrásnou kašnou na nádvoří a řadami polovičních kopulí jež se vinou okolo celé stavby. Klíčový význam pro celou stavbu měl mihrab, vytesaný výklenek, který udával směr k Mekce.

 Další okázalou stavbou byl Hipodrom, nejvyhledávanější a jedena z nejdůležitějších staveb v Konstantinopoli.

 Grand Bazaar je jedním z nejstarších nákupních center na světě. Bazar je postupně dostavován od roku 1461 nejdříve sultánem Mahmedem Dobyvatelem, který stavbu započal a později sultánem Sulekmánem Nádherným rozšířen. Je to vlastně živoucí město na ohromné rozloze 45 tisíc m2 s 3,5 tisíci obchody, vlastní poštou, policií a svými vlastními vnitřními zákony. Jednotlivé ulice a uličky jsou plné restaurací, kavárniček a hlavně obchodů se vším myslitelným. Nejstarší brána z celkového počtu 

22 je brána č. 1. Denně podle odhadů navštíví bazar přibližně čtvrt milionu lidí. V turistické sezoně je to jednou tolik. Obrovské tržiště je rozděleno do několika sektorů, kde se prodává obdobné zboží. Sektor zlatníků je v té nejstarší části bazaru. Na Grand Bazaar navazuje o pár ulic dál Trh s kořením a Trh s květinami.

 Všechny tyto stavby a je jich mnohem více opravňují Istanbul k zapsání všech památek jako celku do světové knihy památek a opravdu stojí za prohlédnutí. Jen je potřeba mít pár dnů na prochození všech nádherných mešit, muzeí a bazarů. Je potřeba vzít město jako celek a projít se i zapadlými uličkami a ne jen výstavními hlavními třídami. Jedině tak se dá trochu pochopit a objevit krása tohoto neskutečně honosného města i s chudobou, která ho provází skrytá stranou ve čtvrti obuvnických dílen, krejčovských a kovářských dílen a dalších. Je to město plné rozporů a poznat jej, alespoň z maličké části, tak na to je opravdu potřeba pár dnů potulek městem.

http://english.istanbul.gov.tr - oficiální stránky 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ