int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 07.12.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násEdirne

   

Selimova mešita -  Minar Sinan Caddesi.

Rok zapsání: 2011

Malé město, kousek od hranic s Bulharskem a Řeckem se pyšní nádhernou mešitou, nedávno zapsanou do seznamu Unesco. Velký osmanský stavitel Mimar Sinan navrhl nejkrásnější mešitu v Edirne a v letech 1569 – 1575 ji nechal sultán Selimo II postavit.

Pro další fotky klikněte na modrý odkaz :  

Edirne

Je to vlastně menší a elegantnější kopie istanbulského protějšku Aye Sofye a bývá pokládána za vůbec nejlepší Sinanovo dílo. Vstupuje se nejlépe ze západního nádvoří což je přirozený hlavní vchod. U vstupu je zapůjčen šátek a je potřeba drobet dbát na zvyky. Odhalená ramena, krátké sukně, pánové krátké šortky, to vše je nepřípustné a ochranka nás nemusí vpustit dovnitř. Mohutná, velkorysá kupole se vypíná ve výšce 31 m a její průměr je o maličko větší než u její sestry Aye Sofye. Kupoli podpírá sedm sloupů, oblouků a vnějších pilířů.

Světlo, které dopadá spoustou krásných oken je úchvatné a zdůrazňuje kaligrafickou výzdobu celého interiéru. Nádherný vyřezávaný mimber – kazatelna a uprostřed je ústřední modlitebna s fontánou zdobenou iznickými dlaždicemi.

Působivý dojem z dálky zajišťují čtyři minarety 71 m vysoké. Tak ty jsou opravdu monumentální. Svislé žlábkování má ještě umocnit jejich výšku, která i tak je úctyhodná. Každá z věží má ještě tři ochozy – serefe.

V areálu mešity je moc hezké muzeum s krásnou zahradou. Vstupné je zdarma a doporučuji prohlídku. Je to zajímavé.

Další památky v Turecku, které bychom rádi v budoucnu navštívili. Nyní je v celé jížní oblasti Turecka velmi neklidno a tak si další poznávání musíme ponechat na dobu, až se v Sýrii uklidní situace a budeme se moci po Turecku pohybovat bez obav a starostí o vlastní bezpečnost. No a doba už pokročila a situace je stále stejná, nicméně, v Turecku je o bezpečnost hodně dobře postaráno a tak při naší druhé výpravě, doufáme, navštívíme další památky a sem je zaneseme.

Jen část toho, co bychom rádi ještě viděli –

Hierapolis-Pamukkale    Poloha: pobřeží Egejského moře, východně od Izmiru

Safranbolu   Poloha: pobřeží Černého moře

Göreme - Národní park Göreme a skalní lokality v Kappadokii    Poloha: centrální Anatolie, jihovýchodně od Ankary

Chattušaš - hlavní město Chetitů    Poloha: Anatolie, východně od Ankary

Divrigi - Velká mešita a nemocnice   Poloha:  východní Anatolie

Hora Nemrut Dag   Poloha:   Východní Anatolie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ