int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 07.12.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násAmasra

 

P9220007  

Rok zapsání : 2013

Poloha : Pobřeží Černého moře – severně nad Ankarou

Město Amasra spojuje kamenný most se starou částí města Citadelou a křivolaké uličky jsou skvělé na bezcílnou prohlídku místního života, kde je lidem úplně fuk, že jejich domy jsou z velké části postavené z kamene prastarých hradeb.

Pro další fotky klikněte na modrý odkaz :  

Amasra

V Amasře je toho k vidění málo. Původní hradby, rozebrané na stavební kámen, jsou z části opravené a zbyla jich opravdu jen trocha. Krásně opravená byzantská kaple Eski Sapel ( Stará kaple) a mohutná citadela Kale. Vstupní kamenné brány jsou sice hezké, ale je na nich vidět, jak si místní lidé přizpůsobili jejich velikost svým autům. Tam, kde projel vůz tažený oslem, holt neprojede velké osobní auto a tak je potřeba bránu z 12. století drobet rozšířit. Žádný problém.

Amasra byla jako součást pontského království v moci byzantské říše, ale její přístav byl pronajímán Janovanům jako obchodní stanice až do roku 1560. Plných tři sta let, než město bez boje, jen tak, získal sultán Ahmed Dobyvatel.Pod vládou osmanů, kteří vyhnali Janovany ztratila Amasra jako přístavní město svůj vliv a moc a dneska je to poklidné ospalé městečko, kde je okolo krásná příroda, čisté moře a spousta hezkých uliček, kde se dá bezcílně courat.

Parkování je jediné možné na nábřeží na molu. Molo je proměněno v hlídané parkoviště s turnikety, kde jsou toalety za poplatek a vodu lze donést z kašen hned, kousek od brány. K večeru se parkoviště začne plnit místními i návštěvníky a klid je až hluboko po půlnoci. Nutno podotknout, že Turci nejsou nijak hlučný nebo nedej bože nějak se nevhodně chovali. Jen auta přijíždí a odjíždí.

Jen část toho, co bychom rádi ještě viděli –

Hierapolis-Pamukkale    Poloha: pobřeží Egejského moře, východně od Izmiru

Safranbolu   Poloha: pobřeží Černého moře

Göreme - Národní park Göreme a skalní lokality v Kappadokii    Poloha: centrální Anatolie, jihovýchodně od Ankary

Chattušaš - hlavní město Chetitů    Poloha: Anatolie, východně od Ankary

Divrigi - Velká mešita a nemocnice   Poloha:  východní Anatolie

Hora Nemrut Dag   Poloha:   Východní Anatolie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ