int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násBergama - (Pergamon) Akropolis

 

Pb220100  

 Poloha: mezi Izmírem a Ayvalikem

Rok zapsání : 2015

Zajímavé dvě památky kousek od sebe, teprve nedávno zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO. Marně jsme je hledali v průvodcích, ale zapsání je tak čerstvé, že se ještě dlouho asi nikde zmínky neobjeví.

Pro další foto klikněte na modrý odkaz:  

Bergama - (Pergamon) Akropolis

 Na vysokém kopci nad městem Bergama nebo Pergamon je krásný starověký chrám s množstvím zbytků staveb a naprosto jedinečným divadlem, kde člověk dostává závrať. Viz fotogalerie. Tak úžasně postavené divadlo jsme ještě neviděli. Domnívám se, že není a možná i nebylo ani zapotřebí herců, protože panorama je omračující. Měla jsem až strach ze zakopnutí a pádu dolů. Dech beroucí výhled do krajiny je překrásný a pokud přeje počasí, což nám nepřálo, tak výhled musí být jedinečný.

 Procházíme se vykopávkami slavného a velmi okázalého Dionýsova chrámu a dalších neméně skvostných staveb. Diův oltář, knihovna, která byla ve své době také velmi bohatá, Římské lázně a hlavně již zmiňované nádherné divadlo, které pojmulo na 10 tisíc návštěvníků. Obdivujem krésné kamenické práce v mramorových hlavicích sloupů. Neuvěřitelně precizní a mistrovské zpracování mramoru dovedené do dokonalosti s důrazem na detaily. Stojíme u pozůstatků velkolepých a monumentálních hradeb a obdivujeme vše, na co se koukáme a co je okolo nás.

 Nahoru k chrámu vede lanovka, která je poměrně drahá, ale pokud bychom se chtěli svézt, přijdeme o parádní procházku a výšlap. Cestou toho sice mnoho není, ale dveře do minulosti bychom určitě nepoužili a neviděli bychom hradby zespoda, které už jak stoupáme k vrcholu působí mohutně a hrozivě.

 Další hezká zastávka na putování po Turecku. 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ