int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 04.12.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násPozvání do Termophyles – podzim 2016 Řecko

Ráda bych všechny cestovatele pozvala do Thermopyl, kde se už týden cachtáme v termální řece.

Jelikož spousta cestovatelů prolétne tuto oblast a sice ví, že nějaké Thermopyly existují, minimálně ze školního biflování, ale že je tu krásné místo na stání, čerstvá voda a nekonečný termální pramen nádherně teplé, čisté vody, to už ví málokdo. 


Hned vedle nás je dálnice směr Athény a je tady přímo sjezd Thermopyly. Souřadnice: 38°48′19″ s. š., 22°33′ v. d. Na sjezdu je potřeba uhnout do leva a už před sebou vidíme veliký památník věnovaný Bitvě u Thermopyl zvaný Leónidův, na počest padlého spartského krále. Je na něm vyryta jeho odpověď Xerxovi na výzvu, aby se Řekové vzdali a odevzdali zbraně. Byla stručná: Molónlabe! Pojď si pro ně! My jsme sem jeli starou cestou, která vede kousek od dálnice. Dálnice je placená, ale lze sem velmi pohodlně dojet bez placení dálnice. 

Hned u památníku je kohout s pitnou vodou, kde lze pohodlně zastavit a vodu hadicí dotankovat. Naproti památníku je kopec, kam se uchýlil král Leónidas s poslední hrstkou mužů a také vyježděná cesta na naše parkovací místo. Hérodotos napsal „ Hellénové u vědomí, že je čeká smrt od těch, kteří je obcházejí přes hory, osvědčovali proti barbarům největší možnou sílu až k zuřivosti. Většina jich tehdy měla už zlomené kopí a zabíjela Peršany mečem. Pak ustoupili do úžin průsmyku, obešli hradbu a hustě obsadili pahorek. Na tomto místě se bránili noži, pokud je ještě měli, i holýma rukama a zuby.“Řecký básník Simónidés z Keu složil na počest Sparťanů padlých v bitvě světoznámý epitaf, který je vyryt do kamene na památníku. Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.

A protože jsme přímo v dějišti jedné z nejslavnějších bitev, bylo by dobré si o bitvě u Thermopyl něco málo povědět, ale tady na to není místo a ani jsem se tu nechtěla rozepisovat o historii bitvy. Chtěli jsme upozornit na místo, kde může přenocovat spousta bydlíků a karavanů, doplnit vodu a nabrat síly. Termální voda je průzračně čistá, plná minerálů a lze zastavit přímo u říčky. Nikde nikdo není a mohu říct, že koupání v termální říčce je fantastické. Voda, tam kde vyvěrá což je tak kilometr od nás, už víc jak 2000 let, má okolo 42°C a u nás už je chladnější 35°C – 37°C. Vedle památníku je velké, moderní muzeum bitvy. Na naši anténu chytáme z muzea volný internet. Jediné, co by se nemuselo líbit je, že tak 700m od nás je bývalý hotel, nebo ubytovna či co to původně bylo a to teď slouží několika desítkám běženců. Ovšem co musím říct, jsou tu celé rodiny a všichni jsou nesmírně slušný. Občas projdou, pozdraví a jdou dál. Jsme tu týden a máme s nimi jen a jen dobrou zkušenost. Není čeho se obávat. Byli jsme tu na podzim a brzo na jaře, cestou po Řecku a už tu běženci byli a máme na ně úplně stejné vzpomínky. Slušný lidé, slušné rodiny. 


Každopádně tvrdé podloží místa je bezpečné i při jakkoliv silném dešti. Jsou to vlastně ztvrdlé segmenty z termální vody a stojíme na jakési desce z minerálů. 

Přeji šťastnou cestu a spoustu krásných zážitků. 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ