Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 01.09.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes 



Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Marburg - Německo

  24.4.2022

  „Marburg je jedním z nejpůsobivějších historických sídel Německa se strmými ulicemi a stupňovitými průchody propojujícími horní a dolní části města, zámkem na kopci, univerzitou a velkým gotickým kostelem věnovaný německé světici sv. Alžbětě.“, tolik se píše v průvodci a už jen příjezd k městečku je úchvatný.

  Img_7146

  Domy jsou skutečně jakoby přilepené ke kopci, na kterém se pyšně vypíná ohromný zámek, ale podle mého spíše je to z pohledu zezdola monumentální hrad.  Problém je ovšem se zaparkováním na noc.

  Img_7183

  V Marburgu je jedno vyhrazené stání pro obytná auta, ale je maličké. Pouze pro pět aut a nikde okolo se nedá stát. Tady platí, tak jako na všech takovýchto místech že „kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ My přijeli pozdě a už se nevejdeme. Stání stojí 12 eur, je zde servis, ale ten se také platí.

  Img_7149

  Holt, jsme v Německu, kde získat něco zadarmo se rovná drobnému zázraku. Stání bychom v tomto případě zaplatili, protože městečko je děsně roztahané, a to nejhezčí je na kopci a jít tři, čtyři kilometry jen do města, tak to bych asi nezvládla.

  Img_7148

  Dalším řešením jet autobusem ze vzdálenějšího místa, ale jak tak koukáme na jízdní řády, autobusy tady jezdí hůř jako sobí spřežení. Z odlehlejších míst jsou to autobusy spíše pracovní a školní, takže jezdí ve všední den ráno a odpoledne a my máme neděli.

  Img_7191

  Nastalo ježdění okolo města a hledání stání na noc. Všechna parkoviště jsou placená, ale ne na noc anebo jsou všelijak zákazová anebo soukromá. Musíme někde přespat a pokud to nepůjde jinak, budeme spát někde za městem a ráno přejedeme na nějaké placené parkoviště. Nakonec se Zdendovi podařilo najít parkoviště, jak jinak u hřbitova nad městem, kde je dost místa a už tu jsou zaparkovaný tři kolegové, ale ty tu jsou odložený.

   Img_7176

  Přespali jsme v klidu a pohodě a můžeme jít do města. Tím, že stojíme téměř v úrovni zámku tak máme začátek skoro v rovině. Až když jsme u zámku, tak je teprve vidět, že je to skutečně zámek.

  Img_7152

  Platíme vstupné a jdeme si zámek prohlédnout zevnitř. Říkáme si, alespoň jeden zámek bychom si měli prohlédnout, ale nemáme šťastnou ruku.

  Img_7153

  Zámek je hezký, to je fakt, ale místnosti jsou prázdné. Je zde otevřené jedno křídlo, které máme prošlé za chvilku, a kromě expozice kde je pár kachlů, keramiky a něco málo starých věcí po bývalých majitelích je všude prázdno.

  P4244202

  Expozici o důležité roli Marburg v době reformace, jsem si tak nějak nevšimla.

  Img_7160

  Jistě, je zde pár zajímavostí jako vyřezávané dveře nebo gotický Rytířský sál, ale to je asi tak vše. Na nádvoří je kamenný obraz s vyobrazením sv. Alžběty, které je zasvěcené celé město. Vše se tady točí kolem této světice.

  P4244219

  Alžběta jako maličká maďarská princezna, byly jí 4 roky, byla zaslíbena durynskému vládci. Ve dvaceti letech jí pan manžel umřel, asi už byl poněkud starý, a tak se Alžběta oddala pomoci a službě chudým a nemocným.

  P4244228

  Po třech letech umřela na vyčerpání. Němečtí rytíři nad jejím hrobem postavili jednu z prvních velikých gotických staveb v Německu.

  P4244245

  Jdeme celým městem až dolů, podívat se na Elizabetkirche, ale ani tady nemáme štěstí. Kostel je v rekonstrukci a „skutečně překrásná budova plná uměleckých děl“ zeje prázdnotou.

  P4244247

  Jediné, co jsme si mohli prohlédnout jsou deskové reliéfy, ale zlatý relikviář je skovaný. Gotický kostel je asi pěkný, ale skoro uprostřed je visí ohromná záclona s obrazem, co je asi za ní, zbytek kostela.

  P4244252

  Nevadí, město je krásné, a to nám bohatě vynahradilo jak prázdnotu zámku, tak rekonstrukci kostela.

  P4244251

  Prohlédli jsme si snad všechny uličky a stoupáme zpět k autu. Je to pěkný krpál. Opět jsme ušli krásných 7,5 km, ale nahoru, dolů. Řádně ucaprtaný, ale spokojený.

   P4244259

  Je to asi poslední zastávka tady v Německu. Ve středu odpoledne budeme už v Čechách. Musíme vyzvednout nová okna na chatu, což bude oříšek.

  Img_7179

  Musíme převézt 13 oken, která už na nás čekají, pak to vezmeme přes Benešov, kde už jsem objednaná ke kadeřnici, vše odvezeme a vyložíme na chatě a už ujíždíme za mladýma a hlavně, naší malou Timiškou.

  P4244230

  Dneska jsme jen přejeli na kraj města k McDonalds, abychom mohli vložit do stránek, Zdenda nahrál svoje videa a udělali na sránkách trochu pořádek.

  Img_7154

  Více jak týden jsme neměli kloudný internet a tak se nám to trochu, hodně nakupilo.

   Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz. 

  Dnešní trasa je pší, 7,5 km

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ