Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

 do 01.09.2022

klikni na modrý odkaz níže plné funkce pouze v PC mobil ukazuje jen foto

smile

Tady jsme dnes Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

 • Santiago de Compostela - Galicie - Španělsko

  24.12.2020

   A máme tu další, v pořadí už 7 Vánoce v našem novém domově na kolech.

  Někdy si připadám jako kočovník, který jede z místa na místo, který nikde nemá domov a zároveň je doma všude. My máme domov, ale jen jsme ho na pár let odsunuli do pozadí, stranou a tak si užíváme cestování po místech, kam už se možná nikdy nepodíváme. Vím, že hodně lidem je to proti mysli, nechápou, proč tolik cestovat a hlavně, proč se vydávat na místa, která nejsou nijak zajímavá. Je to o úhlu pohledu, co koho zajímá. Je to hlavně i o poznání lidí a i toho, jak se kde žije, jaké mají domy, jak se starají o místo, kde žijí, zkrátka, je to vždy a všude ohromně zajímavé.

  Dnešní ráno nevypadá na nějakou vycházku. Je příšerná mlha a z nebe padá jakýsi hnus v podobě drobného, leč vytrvalého mrholení. Zdenda předpovídá, že mlha padne na zem a bude krásně a má pravdu.

  Než jsme našli místo na parkování, tak se obloha rozsvítila a my můžeme jít. Je poměrně chladno, ale hlavně, že neprší. Do centra starého města to máme luxusní 3 km, což se dá v pohodě ujít.

  Staré město je úžasné.

  Santiago de Compostela je velmi staré město, které proslavila známá Svatojakubská pouť do Compostely.

   

  Apoštol sv. Jakub Větší – Santiago Apóstol, podle církevní tradice šířil v Galícii po Ježíšově smrti evangelium. Nebyl však úspěšný, získal pouze osm učedníků a když se vrátil do Palestiny, tak ho zajali Římané a nechali ho popravit mečem. Jeho ostatky, podle legendy, putovali po moři na loďce, kterou vedli andělé zpět do Galicie a tam ho našli jeho učedníci a zde ho i pohřbili.

  V roce 814 byl hrob znovu objeven poustevníkem vedeným světle hvězdy, odtud prý vznikl název „Compostela“ z latinského campus stellae, neboli „pole hvězdy“. Tolik praví historické tradice, které se vážou ke vzniku místa Compostela.

  Pak na místě s ostatky vznikl kostel a na jeho základech další kostel a další kostel až dneska jsou vlastně v sobě 4 kostely. Takže stavba, kterou dneska vidíme, je ve skutečnosti čtvrtý kostel, který v sobě ukrývá kus románského kostela a postupně, jak se po staletí katedrála dostavovala a vylepšovala, tak se nám tady smíchaly různé architektonické styly.

  Od románské přes gotiku až po renesanci. Jenže, bohužel, v době naší návštěvy je celá katedrála uzavřená a má být otevřena až v na začátku ledna.

  Nevím, jestli se jí rozhodli uzavřít z důvodů možného šíření korony, ale na stránkách katedrály se nic nepíše. Podle informací má být katedrála otevřená, a tak jsme jí nejdříve celou obešli a že je veliká a pak jsme se ještě jednou vrátili a znovu se snažili najít vchod, leč marně.

   

  Staré město je plné nádherných velmi starých budov, jako je například Hostal dos Reis Católico, který byl původně postaven jako ubytovna pro poutníky.

  Hostal postavila Isabela Kastilská a Ferdinand Aragónský, ale dneska je to nejluxusnější hotel patřící státu.

  Každopádně dál slouží velmi movitým poutníkům, ovšem už ne zadarmo ale za velmi služný peníz. Vedle vchodu do katedrály, který je v rekonstrukci je muzeum katedrály kde je vystavená i slavná obří kadidelnice botafumerio.

  Její replika visí v katedrále a originál se zavěšuje jen na ty nejdůležitější slavnosti.

  Do muzea jsme se taky chtěli jít podívat, ale opět, je zavřené, což je veliká škoda. Říkám si, asi nemůžeme mít všechno.

   

  Couráme se starým městem a prohlídku jsme zakončili kávičkou na jednom náměstí. Po několika měsících jsme si dali výbornou kávu a k tomu croissant, a ještě smažené trubičky posypané cukrem.

  Dobrota. No a jdeme domů. Dneska máme Vánoce a to znamená, sváteční den a pohádky. Zatímco osmažím řízky koukneme se na klasiku,

  Pyšnou princeznu a pak po večeři to bude další klasika Tři oříšky pro Popelku.

  Pc248937

  Bramborový sálat se krásně rozležel, tak je výborný a řízky jsou křehoučké. Včera jsem totiž řízky naložila, a tak byly výborné.

   Přejeme všem krásné a pohodové Vánoční svátky.

   Video pro dnešní den , klikni na tento odkaz. 

Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ