int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 30.09.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



int(2)

Hledej v kalendáři podle dnů měsíců a roků

  • Maják Cabo Peňas - Asturia - Španělsko

    28.11.2020

    Cider (jablečné víno), tradiční nápoj léta nejen léta, a nejen ve Španělsku. Tak bych asi začala dnešní den. Přivedla mě na toto téma kamarádka, která se mylně domnívala, že cider je pivo. Není, a protože jsme v oblasti Asturie, která je hlavním výrobcem španělského cideru, řekněme si o výrobě a o tom, co je to vlastně cider jen pár slov.

    Astuřané usrkávali jablečné víno už v 8. století a jak se sem cider dostal? Přestože jsou zmínky o nápoji již z doby antiky (zkvašený jablečný mošt byl starověkými Řeky označován jako sikera a později Římany jako sicera, z čehož také pravděpodobně pochází současný název cider). Původní receptury, které jsou využívány dnes, jsou navázány na 9. a 11. století. Hlavními výrobci a také zeměmi, kde je nápoj velmi oblíben, jsou Anglie a Francie, Španělsko (rozepře o původu nápoje mezi těmito zeměmi je stále živá), pravdou však je, že obdobně jako u vína, i kvašení jablečné šťávy je pravděpodobně vynález globální, k němuž došlo na různých místech současně. Koneckonců, cider pili i Keltové a určitou formu tohoto nápoje nalezneme všude, kde se pěstovala jablka.

    Za konkrétní chutí cideru stojí především výběr a kombinace odrůd jablek. Původní receptury ciderů konkrétních značek se vždy orientují na jednu konkrétní odrůdu, která je dochucovaná dalšími složkami. Míchání odrůd je také prvním krokem a velmi důležitým aspektem ovlivňujícím konečnou chuť cider, i obsah alkoholu. Ten dle příslušné legislativy může u cideru dosáhnout 0,5-8,2 %, standardně se však obsah alkoholu pohybuje někde kolem 5 %. Tolik praví moudří. 
    Já jen dodávám, že existují ještě tzv. hybridy, to jsou směsky jablečného a vinného moštu, ale to už není klasický cider. Pak se cider ještě různě dochucuje, dobarvuje a tak podobně. Ale vraťme se k Španělskému cideru. Cider – špaň. Sidra se už ani ve Španělsku nepodává tak jako dříve. Dříve se Cider vozil v sudech rovnou do chigres, což jsou vinné taverny, kde se čepoval do sklenic rovnou ze sudů. Dneska, díky komerci se cider většinou plní do lahví a na stole se podává v tzv. sidrerias většinou k polednímu jídlu. Jablečné víno se podává způsobem, který se nazývá escanciada. Znamená to, že se nalévá do sklenky z vysoko držené lahve. Sklenka je naopak tak nízko, jak jen restauratér ji může držet. Naplní se asi pětina sklenky a díky způsobu nalévání získá víno perlivost. Dávka vína se nazývá culete nebo culín a pije se na ex. Jen ještě pro představu, na naplnění jednoho sudu o objemu 450 l je potřeba 800 kg jablek a naplní se z toho ve finále 600 lahví. Takže tolik k cideru, není to pivo, ale tradiční jablečný zkvašený nápoj zvaný CIDER – SIDRA. Vychlazený chutná výborně, je to takový lehký, letní, moštík s nízkým obsahem alkoholu.

    Přečkali jsme přenádhernou noc u majáku, který si to trůní vysoko na utesu. Je to jeden z mála majáků, který má plnou obsluhu. Maják Cabo Peñas je nádherný a v noci je zážitek pozorovat světelné záblesky z věže, jež navigují mořeplavce. Maják z roku 1852 stále slouží a je jedním z nejhlavnějším majákem na tomto pobřeží. Ohnisková rovina je 117 m a dneska je vybaven nejmodernějšími lokátory lodí.

    Už v roce 1951 byl tady instalován tzv. mlhový roh. Je to stožár, na kterém je nainstalována spousta trubek, které varují lodě v případě velké mlhy, protože tehdy lodě nevidí záblesky majáku. Tak jen tiše doufáme, že mlha nebude, protože to musí být docela slušné troubení do dáli.

    Zdenda po ránu vylétl s droníkem, já dopisuji zamyšlení nad Svatojakubskou poutí a také informace o jablečném víně cidru.

    Dneska budeme grilovat rybičky, a tak jdu oškrábat brambůrky.

    Bude salát a bude nám dobře. Sluníčko svítí jako o život, výhledy do dáli jsou úžasné, a tak to máme rádi. Někdy odpoledne popojedeme zase kousek dál.

« Předchozí | Další »

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ